K astmatickému záchvatu může vést fyzická námaha i střídání teplot
Astma je v mnoha ohledech velmi nepříjemné a nebezpečné onemocnění. Vždyť ohrožuje důležitou životní funkci – dýchání.
Je proto nutné dobře vědět, jak se svou nemocí zacházet, a znát rizikové situace, které mohou vyvolat astmatický záchvat.
Astma je chronické zánětlivé onemocnění průdušek, které se, pokud není léčeno, projevuje opakovanými stavy hvízdavé dušnosti a kašle. Zánět je neinfekční, nejčastěji je jeho vyvolavatelem alergická reakce. Pokud pacient není léčen, zánět přetrvává a může dojít k nevratné přestavbě a zúžení průdušek.
Léčba astmatu se řídí několika zásadními pravidly:
- úprava okolního prostředí,
- zamezení expozice alergenům a škodlivinám,
- úprava životního stylu.
- Pro případ zhoršení je pacient vždy vybaven úlevovými léky, které rozšiřují průdušky.
Pokud toto opatření nestačí a obtíže přetrvávají, pacient si opakovaně musí pomáhat léky rozšiřujícími průdušky, je nutné nasadit dlouhodobou protizánětlivou inhalační léčbu, a to nejčastěji inhalačními kortikoidy.
K faktorům, které nejčastěji vyvolávají zhoršení astmatu, patří:
- Expozice alergenům – pylová sezona, kontakt se zvířaty, pobyt v neuklízených a nevětraných starých budovách, kde je mnoho roztočů a plísní.
- Inhalace dráždivých plynů, kouře, exhalací i inhalace silných vůní.
- Infekce dýchacích cest – nejčastěji bývají na vině viry.
- Fyzická námaha – zejména dlouhodobá vytrvalostní, pokud je provozována ve velmi chladném a suchém vzduchu nebo ve znečištěném vzduchu. Je to například běh, běh na běžkách, ale i plavání v chlorované vodě, kdy jsou sliznice dýchacích cest drážděny chloraminy.
- Prudké střídání teplot a kvality vzduchu – to je nebezpečné zejména při střídavém pobytu v klimatizovaných prostorách a venku při parném létě.
Pokud je ale pacient správně léčen a správně poučen, co má při zhoršení dělat, nehrozí většinou velké zhoršení a situace by měly být zvládnuty i doma.
(van)