Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inzerce

Mukopolysacharidóza: onemocnění mění lidské tělo, mysl a především osudy

Krční páteř příznaky Problémy s erekcí u mladých mužů Lidé v pohybu Mentální retardace Tenkohlavec lidský Cizí slova Distorsio genus Nemoci oka 24.10.2013 redakce uLékaře

Vzácná genetická onemocnění, mezi která patří i nemoc zvaná mukopolysacharidóza, se zpravidla objevují zcela nečekaně. Například v rodině Moravcových nebo Niesytových by nikoho ani nenapadlo, že právě jejich děti převezmou do svých genů „černého Petra“

Nikolka
Nikolka

Vzácná genetická onemocnění, mezi která patří i nemoc zvaná mukopolysacharidóza, se zpravidla objevují zcela nečekaně. Například v rodině Moravcových nebo Niesytových by nikoho ani nenapadlo, že právě jejich děti převezmou do svých genů „černého Petra“ z minulých generací a budou se muset potýkat se vším, co onemocnění mukopolysacharidózou obnáší: s těžkými poruchami růstu, postupně se zhoršující pohyblivostí až invaliditou a dlouhou řadou operačních zákroků, včetně takových, které v případě neúspěchu mohou přinést i smrt.

Když se tělo nedokáže zbavit odpadu

Mukopolysacharidózou trpí v České republice několik desítek dětí a mladých dospělých. Jedná se o velmi vzácné geneticky podmíněné onemocnění, které se podle typu genetického postižení a podle svých projevů dělí do několika skupin. Ve všech případech je však příčinou tohoto onemocnění neschopnost organismu odbourávat látky zvané mukopolysacharidy, které jsou normálně přítomné v těle nás všech.

Stejně jako většinu látek lidského těla i mukopolysacharidy je nutné neustále obnovovat, tedy staré odbourávat a vytvářet nové. Lidé s mukopolysacharidózou však staré mukopolysacharidy odbourat nedovedou, a ty se tak postupně hromadí uvnitř buněk. Tím ale způsobují nejdříve nenápadné, později však stále se zhoršující příznaky onemocnění. Někdy je možné se s mukopolysacharidózou dožít i relativně vysokého věku, jindy děti umírají již kolem desátého roku života. Vždy je však na tomto onemocnění nejhorší fakt, že v průběhu života se postupně zhoršuje a návrat do lehčího, předchozího stadia již není možný.

Mukopolysacharidóza? Zprvu jen další diagnóza v řadě

Když si paní Moravcová společně se svými dvěma syny poprvé z úst lékaře poslechla slovo „mukopolysacharidóza“, byl to pro ni nejdřív jen další cizí termín. V průběhu deseti let to byla už třetí diagnóza, která měla vysvětlit zdravotní problémy, především zhoršující se pohyblivost, jejích dvou synů. Tentokrát ale, na základě výsledků molekulárněbiologických vyšetření, byla už diagnóza jistá. A zároveň to byla diagnóza s jasným poselstvím: nemoc je celoživotní, neléčitelná, a pokud se budou příznaky měnit, tak jenom k horšímu.

Už jenom bratři Luboš a Jan Moravcovi mohou sloužit jako doklad toho, že mukopolysacharidóza může u každého nemocného vypadat úplně jinak. Oba trpí mukopolysacharidózou IV. typu a i když se první příznaky onemocnění u obou chlapců objevily v pěti letech věku, průběh choroby už byl u každého z nich jiný. „Luboš je po náročné operaci téměř soběstačný, našel si i brigádu. Mladší Honza je už několik let na vozíku a stále větší problém je zhoršující se pohyblivost rukou. Sám už skoro nedokáže ani zdvihnout sklenici s vodou,“ popisuje rozdílný průběh nemoci u obou chlapců, dnes již mladých dospělých mužů, paní Moravcová.

Na výběr mezi ochrnutím a smrtí?

Také čtrnáctiletá slečna Nikolka Niesytová trpí mukopolysacharidózou IV. typu. V jejím případě byla cesta k určení správné diagnózy podstatně kratší. Již ve třetím roce bylo rodičům u jejich dítěte nápadné zpomalení růstu a po sérii vyšetření jim lékaři sdělili jméno choroby, které jim do té doby bylo naprosto neznámé. „Reakce na zjištění, že je dcera nemocná, byla obrovský šok. Nevěděli jsme, co nás čeká a co nemoc obnáší. Zprvu jsme s manželem o nemoci vůbec nemluvili a také pro nejbližší rodinu bylo toto téma tabu,“ vzpomíná na tehdejší dobu paní Niesytová. Stejně jako Jan Moravec také Nikolka se dnes pohybuje převážně za pomoci invalidního vozíku.

Kromě zhoršené pohyblivosti mají bratři Moravcovi i Nikolka společný i další problém, potenciálně mnohem vážnější, který je pro mnoho pacientů s mukopolysacharidózou typický. Tím je útlak míchy způsobený ukládáním přebytečných mukopolysacharidů do oblasti krční páteře. „Nikolka musí být pod neustálým dohledem, kvůli útlaku na míchu nesmí spadnout,“ říká paní Niesytová. Pád by totiž mohl způsobit přerušení krční míchy, které by mělo za následek úplné a nevratné ochrnutí.

Protože u synů paní Moravcové tlak na krční míchu stále narůstal a riziko úplného ochrnutí se zvyšovalo, doporučili lékaři operaci, při které se nahromaděné mukopolysacharidy z oblasti krční páteře odstraní. „Několik měsíců před tím, než měl Honza podstoupit operaci, zemřela při stejném zákroku jiná holčička s mukopolysacharidózou. Když mi pak do telefonu řekli, že Honza je po operaci a v pořádku, rozbrečela jsem se štěstím,“ vzpomíná paní Moravcová na asi nejtěžší chvíle svého života.

Inzerce

Jak se žije s mukopolysacharidózou

Život s mukopolysacharidózou však není vyplněn jen extrémně vypjatými okamžiky, které člověka v jedné chvíli buď zocelí, nebo úplně položí. Běžný život rodičů dětí s tímto onemocněním je především obětavá péče 24 hodin denně a sedm dní v týdnu, to jest neustálé nasazení, které by nepřipraveného člověka pravděpodobně úplně vyčerpalo už po několika dnech. Péče o nemocné dítě je však v každém konkrétním případě jiná, vždy záleží na tom, jakým typem onemocnění dítě trpí, jak u něj nemoc probíhá a v jakém se právě nachází stadiu.

Například děti s mukopolysacharidózou III. typu jsou ve věku 2 až 6 let extrémně hyperaktivní a obtížně zvladatelné, kromě toho v noci často téměř nespí, a rodiče tak v podstatě nemají šanci na normální odpočinek. Později s postupem nemoci se objevuje výrazný úbytek mentálních schopností, děti zapomínají, co kdysi uměly, přestávají mluvit a postupně také chodit a jsou upoutány na invalidní vozík. Děti s těžkým průběhem mukopolysacharidózy III. typu často umírají mezi 10. a 20. rokem života.

S mukopolysacharidózou v ordinaci

Všeobecné povědomí o tak vzácném onemocnění, jako je mukopolysacharidóza, je samozřejmě velmi malé, a to i mezi některými lékaři. Po nesčetných návštěvách v nejrůznějších lékařských ordinacích, které se svými dvěma syny absolvovala, má paní Moravcová slušný přehled o tom, jak diametrálně se může lišit přístup jednotlivých zdravotníků. A tak zatímco lékaři z velkých center prý většinou berou pacienta jako svého partnera a jejich přístup je velmi citlivý a lidský, v některých „zapadlejších“ ordinacích ještě stále přetrvává názor, že „pan doktor“ poroučí a nemocnému člověku nezbývá než poslechnout. Jednu věc může každý lékař pro pacienta s touto nemocí a jeho rodinu udělat vždy: být vstřícný, vycházet vstříc časovým požadavkům a zbytečně neprodlužovat pobyt ve zdravotnických zařízeních. Rodiče jsou s dětmi u lékaře „více než doma“ a ohled a toleranci si zaslouží.

Mukopolysacharidóza se může dotknout každého z nás

Velkou oporou pro všechny pacienty a jejich rodiny je Společnost pro mukopolysacharidózu. Ta pořádá především pravidelná setkání rodin nemocných dětí, na kterých rodiny zjišťují, že se svým problémem nejsou samy, sdílejí své zkušenosti a vyměňují si praktické rady. Na prvním setkání ve Společnosti pro mukopolysacharidózu přitom prý bývá pocit všech nově příchozích velmi podobný: „My sem přece nepatříme!“

Stejně tak jako si ale rodiče s nově diagnostikovaným a ještě relativně zdravým dítětem postupně uvědomí, že mukopolysacharidóza se jich skutečně týká, měl by si to trochu jiným způsobem uvědomit i každý z nás. Mukopolysacharidózu si totiž nikdo schválně nevybral a nikdo za ni ani nemůže. I někteří z nás máme tuto nemoc ve svých genech ukrytou a jen pouhá náhoda určí, zda si za partnera nevybereme člověka se stejnými geny. A potom je jen na osudu, jestli právě naše rodina nebude problém mukopolysacharidózy řešit. Svým způsobem za všechny ty, kdo měli v tomto ohledu více štěstí.

MUDr. Helena Janíčková
Odborník uLékaře.cz

Doporučujeme

Čtěte více

Mráz místo skalpelu aneb Nový způsob likvidace karcinomu prostaty

Kryoterapie neboli léčba mrazem. Další z možností, jak zakročit proti nádorům...

Mrazivý nepřítel ohrožuje nemocné s lupénkou

Studené počasí, kterému je v tomto období vystavena naše kůže, představuje zejména...

Mrtvé moře pomáhá lidem s atopickým ekzémem

Atopický ekzém je chronické zánětlivé kožní onemocnění, vznikající při kombinaci...

Mrtvice a infarkt hrozí i pasivním kuřákům. Nedejte se!

Kouření cigaret patří mezi hlavní zabijáky moderního člověka. V souvislosti...

Mrtvice jako komplikace srdeční operace?

Operace na srdci a velkých cévách zachraňují lidské životy, zároveň s sebou...

Mrznou vám i v posteli nohy? Homeopatie zařídí teplo

Na ledové ruce nebo nohy si velmi často stěžují zejména ženy. Někoho tyto problémy...

MUDr. Jiří Kubeš, Ph.D.: Proton Therapy Center se chystá na tisícího pacienta i na tisíc onkologů

Rozhovor primáře PTC MUDr. Jiřího Kubeše, Ph.D. pro PRÁVO 13.1.2016

Muchomůrka a marihuana – smrtící kombinace

Pod pojmem droga se většině lidí vybaví některá z návykových látek, jako jsou...

Můj blízký bere drogy: co mám dělat?

Drogy jsou již několik let tématem číslo jedna v souvislosti s nebezpečím závislosti...

Můj partner má hepatitidu C – je to důvod k rozchodu?

Hepatitida C je poměrně "mladé" onemocnění. Vzhledem k tomu, že její přenos...

Multidisciplinární přístup po operaci zlomeniny kyčle snižuje riziko dalších pádů

Švédští lékaři z univerzit v Umeå a Luleå aplikovali postupy multidisciplinární...

Musí dítě vždycky růst souměrně?

Jak je velmi dobře známo, děti nerostou stále stejně rychle, ale mají období...

Musíte si lék denně píchat? Vše usnadní injektor!

Pro většinu z nás je nepředstavitelné, že bychom si sami aplikovali injekci....

Mutace ptačí chřipky

Genetická informace viru chřipky je náchylná k mutacím.

Muž po padesátce

Stačí podávat léky k léčbě erektilní dysfunkce, aby se sexuální život a jeho...

Muž po transplantaci zemřel na rakovinu dělohy

37letý Američan Vincent Liew čekal pět let na ledvinu od vhodného dárce a doufal,...

Může alkohol vyvolat alergickou reakci?

Nejčastější nežádoucí účinky konzumace alkoholu zná každý. Patří k nim především...

Může být alkohol prevencí proti revmatoidní artritidě?

Zřejmě ano, ale jen v malém množství! Jeho střídmá konzumace údajně snižuje...

Může být pro dítě rychlý růst nebezpečný?

U všech živých organismů, člověka nevyjímaje, jsou větší jedinci oproti ostatním...

Může dítě se syndromem Prader-Willi na dětský tábor?

Organizátoři letního tábora respektive oddílový vedoucí, který bude mít na starosti...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Antikoncepce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co může znamenat lehké krvácení mimo menstruační...

Bolest krční páteře,brnění levé ruky

Dobrý den,asi 3 měsíce mě bolí krční páteř,nyní bolest už zasahuje až do ramene,pod...

Darování krve a kouření marihuany

Dobry den, chcela by som ist darovat krv, pred 3 dnami som uzila marihuanu....

Je mi 14 let, a mám šileně silné bolesti hrudi a plic

Dobrý den, chtěla bych se zeptat je mi 14 let, a mám šileně silné bolesti hrudi...

Zvětšení prostaty

Dobrý den, je mi 65 let a chodil jsem na preventivní prohlídky pravidelně...

Bolest hlavy v kombinaci se zalehlým uchem a rýmou

Dobry den Jsem petr je mi 21 let. Tento tyden jsem byl pracovně v berouně,...

Bolest kolene z vnitřní strany

Dobrý den, předem se omlouvám za poněkud delší příspěvek, chtěla bych Vám však...

Špatný spermiogram

Dobry den. Ani nevimkde začít.33 let uběhlo a s přitelkyní se snažime o miminko.nejde...

Bolest hlavy a pocit malátnosti

Dobrý den, v mládí jsem trpěl na migrény, bylo i provedeno neurologické vyšetření...

Mírná trombocytóza a leukocytóza

Dobrý den, rád bych se zeptal na informace ke zvýšeným leukocytum a trombocytum....

Hmatná bulka na varleti

Dobrý den, zjistil jsem že na obou varlatech mám bulku, velikost asi 1cm(viz....

Zánět močového měchýře

Dobry den, mam zanet mocoveho mechyre. Muzu pouzivat studene odklady na bolest...

Nález ve stolici : Streptokok, E. Coli, Citrobacter

Dobrý den, ve stolici mám nález: Streptococcus alfa-haemolyticus, Escherichia...

Hučení v uších

Dobrý deň, Už viac než mesiac pociťujem nepríjemný "šum mora" v uchu, akoby...

Podkožná výrůstek

dobrý den, prosím vás, chtěla bych se zeptat: mám takový asi centimetrový podkožní...

Únava, bolest svalů, bolest hlavy, kloubů

Dobrý den, je mi 21 let a už několik let pociťuji hroznou únavu, bolesti svalů...

Bolest pod pravou lopatkou po nachlazení

Dobrý den. Před 4 týdny jsem byla nemocná 3-4 dny 38 horečky nějakým zpusobem...

Chrápání nosem a zahlenění

Dobrý den, cca 2 měsíce každé ráno vykašlávám a vysmrkávám několik hlenů, přestože...

V zubu se stále tvořil zánět

Dobrý den chodím už ke třetímu zubaři a ani a jedním z nich jsem nebyla spokojená...

Těhotenství a neštovice

Dobry vecer jsem tehotna a zitra jedu ke sve babicce a tam je moje neteř a ma...

Inzerce
Poslat e-mailem
Inzerce
×