Mrtvice neboli cévní mozková příhoda nastává, když se tok krve do mozku zablokuje. Céva přivádějící krev se buď ucpe, nebo praskne. Mozek zůstane bez přísunu kyslíku a živin a jeho tkáň odumře. Mezi důsledky mrtvice patří:
- svalová slabost,
- poruchy řeči,
- ztráta paměti,
- paralýza (ochrnutí),
- v nejhorším případě smrt.
Trpí i nedobrovolní kuřáci
Cévy poškozuje řada vlivů, ale kouření mezi nimi zaujímá jedno z předních míst. Jak konkrétně kouření škodí cévám a celému organismu?
- Zvyšuje hladinu triglyceridů (druh krevních tuků).
- Snižuje hladinu „dobrého“ cholesterolu (HDL).
- Přímo poškozuje buňky cév.
- Podporuje vznik krevních sraženin, které mohou ucpat cévu a zablokovat průtok krve do mozku.
- Zvyšuje v cévách tvorbu plaku (usazeniny z tuku, cholesterolu, vápníku a dalších látek). Cévní stěna se tím ztlušťuje a průsvit cévy zužuje, takže krev nemůže volně proudit.
Cévy přitom poškozuje i takzvané pasivní kouření. Nedobrovolné vdechování cigaretového dýmu od kuřáků doma nebo na pracovišti zvyšuje riziko cévní mozkové příhody o 20–30 %. Dokonce i krátké vystavení se cigaretovému kouři poškozuje výstelku cév a zvyšuje riziko mrtvice nebo také infarktu.
Jak předejít nejhoršímu
Cévní mozkové příhodě, stejně jako infarktu se dá do velké míry zabránit. Pro začátek si pamatujte kouzelnou zkratku „ABCS“, která vychází z angličtiny:
- (A) Acetylsalicylová kyselina. Tato látka pomáhá snížit riziko onemocnění srdce i vzniku mrtvice. Ale neužívejte ji, když si myslíte, že jste právě dostali mrtvici! Některé typy mrtvice totiž může zhoršit. Než začnete acetylsalicylovou kyselinu užívat, poraďte se s lékařem, zda je pro vás vhodná.
- (B) Krevní tlak (Blood pressure). Hlídejte si svůj krevní tlak. Pravidelně si ho měřte sami nebo o to požádejte při návštěvách praktického lékaře.
- (C) Cholesterol. Kontrolujte svůj cholesterol. Řekněte si lékaři o odběr krve ke stanovení jeho hladiny.
- (S) Kouření (Smoking). Zanechejte kouření nebo jako nekuřák vůbec nezačínejte.
(hah)
Zdroje:
www.cdc.gov/tobacco/campaign/tips/diseases/heart-disease-stroke.html
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2928253/