Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

MUDr. Jiří Kubeš, Ph.D.: Proton Therapy Center se chystá na tisícího pacienta i na tisíc onkologů

Léčba prostaty 8.2.2016
redakce uLékaře

Rozhovor primáře PTC MUDr. Jiřího Kubeše, Ph.D. pro PRÁVO 13.1.2016

Rozhovor primáře PTC MUDr. Jiřího Kubeše, Ph.D. pro PRÁVO 13.1.2016

Pane primáři, Protonové centrum v Praze léčí pacienty již tři roky. Kolik to bylo pacientů a v jakých diagnózách?

Od zahájení provozu jsme léčili již více než 800 nemocných a během pár týdnů očekáváme tisícího pacienta, nejčastěji pro diagnosu karcinom prostaty. Dalšími častými diagnosami jsou mozkové nádory, maligní lymfomy a nádory hlavy a krku.

Hodně pacientů bylo s rakovinou prostaty. Jak je protonová léčba v tomto směru úspěšná v porovnání s klasickou léčbou?

Je velmi úspěšná ve srovnání s chirurgickou léčbou, i ve srovnání s jinými druhy radioterapie. Nedávno publikované výsledky pro protonovou radioterapii dosahují oproti nejnovějším technikám fotonové radioterapie o 5-10% lepšího přežívání bez biochemického relapsu a 2-3-násobně nižšího výskytu pozdních nežádoucích účinků. Už jen skutečnost, že většinu pacientů s prostatou ozařujeme jen 5 dnů, je pro nemocné jistě vynikající zpráva. Ozařování fotony trvá přes 40 dnů a to je pro pacienta veliká zátěž.

Je pravda, že v důsledku protonového ozáření se muži s rakovinou prostaty nemusejí obávat erektilní dysfunkce?

Ano, v případě použití samotného protonového ozařování, jsou sexuální funkce zachovány téměř u všech našich nemocných.

Erektilní dysfunkce je asi největším problémem klasické prostatektomie (chirurgický zákrok) i léčby fotonovou technikou, skoro 40% pacientů má po klasické léčbě problémy s erekcí.

Jaká je vůbec výhoda protonového ozařování oproti fotonové léčbě?

U správně indikovaných diagnos umožňuje protonová léčba lepší ozáření nádorů a významně menší ozáření zdravých tkání v těle. To vede k lepším léčebným výsledků (například u některých nádorů hlavy a krku), menším nežádoucím účinkům (například u maligních lymfomů) nebo to umožňuje zkrácení celkové doby léčby (jak je tomu například u karcinomu prostaty). Výhodnost protonů dokládá také to, že jednou z možných indikací jsou situace, kdy použití klasické léčby již není bezpečné. Protony i v takto komplikovaných případech většinou bezpečné jsou.

Neříkejte, že léčba protonem, nemá nějaké vedlejší účinky pro pacienta...

Každá onkologická léčba má nějaké nežádoucí účinky a snahou všech lékařů je zmírnit tyto nežádoucí účinky léčby na co nejnižší úroveň. Protonová radioterapie je zcela jistě cestou ke splnění tohoto cíle. Ve srovnání s jinými způsoby léčby jsou vedlejší účinky protonové léčby  jasně nejnižší.

Máte nějakou zpětnou vazbu, jak se daří pacientům, kteří ve vašem centru podstoupili léčbu?

Samozřejmě, pacienty zveme na pravidelné kontroly a výsledky zpracováváme a analyzujeme. Bez této zpětné vazby a bez znalosti léčebných výsledků nemůže žádné onkologické centrum fungovat. Výsledky jsou zatím vynikající.

S našimi pacienty se ale setkáváme i při neformálních setkáních. Třeba pro děti organizujeme každý rok dětský den a můžeme je tak sledovat i při normálních činnostech.

Z toho, co říkáte je vidět, že protonová léčba je úspěšná. Přesto ale v lékařské veřejnosti stále na ni nejsou jednotné názory a část lékařů, zejména onkologů se kloní k léčbě klasické.  

Každému, kdo sleduje trendy v oboru, je jasné, že protonová léčba je velmi účinnou a bezpečnou metodou, která je na intenzivním vzestupu. Je pouze otázkou času, kdy bude dostupná ve všech zemích. Pacienti z ČR mají díky PTC výhodu, že za ní nemusí cestovat do zahraničí. Tento rok se v Praze uskuteční světový kongres částicové terapie PTCOG a věřím, že toto setkání lékařů a fyziků z celého světa přispěje k lepší informovanosti české odborné veřejnosti o výhodách protonové léčby. Tato výroční konference je nejvýznamnější událostí v oblasti částicové radioterapie a vzhledem k rychlosti rozvoje oboru jednou z nejvýznamnějších událostí v radiační onkologii. Předpokládáme účast více než 1000 radiačních onkologů a fyziků z celého světa. Konference bude vynikající příležitostí k získání informací o postavení částicové radioterapie v oboru, o trendech jejího vývoje a o indikacích a zkušenostech s jejím použitím. Vzhledem k výskytu nepřesných a občas i zavádějících informací o částicové radioterapii v české kotlině, považujeme tuto konferenci za ideální příležitost k vyjasnění řady otázek českých kolegů.

Úspěšně jste léčili i britského chlapce, který, zdá se, se vrátí do normálního života včetně školní docházky. A kolik dětských pacientů se u vás léčí a v jakých indikacích?

Ashya byl náš bezesporu nejslavnější pacient, ale zdaleka není jediný.  Dosud jsme léčili více než 70 dětí a to našich i z různých zemí světa, vždy ve spolupráci s dětskými onkology z FN Motol.

Ve srovnání s klasickou léčbou je léčba protonem drahá a kolik pacientů by ji v České republice podle vás potřebovalo? Zde se názory pokud vím velmi rozcházejí a i ministerstvo zdravotnictví zpochybňuje vaše čísla.

To je mýtus. Vstupní náklady jsou sice u některých diagnóz vyšší (to neplatí v případě časného stádia rakoviny prostaty), ale velmi rychle dochází ke kompenzaci tedy významnému snížením nákladů na léčbu nežádoucích účinků a komplikací, jak to již pro některé diagnosy (například u některých dětských nádorů) potvrdili analýzy nákladové efektivity. Předpokládám, že s rostoucím množstvím dat se toto ukáže i u dalších diagnos. Je jen otázkou času, kdy tuto skutečnost přijmou všechny zainteresované subjekty ve zdravotnictví.

Co nového v protonové léčbě chystáte?

Právě slavíme 3. výročí od zahájení provozu Protonového centra. Kromě diagnóz jako jsou dětské nádory, nádory mozku, hlavy a krku, lymfomy, pankreatu a prostaty jsme v minulém roce zahájili i léčbu nemalobuněčného karcinomu plic a v některých případech poskytujeme protonovou léčbu i ženám s karcinomem prsu.

A jak se k vám dostat?

Spolupracujeme se všemi pracovišti poskytujícími onkologickou péči. Pacienti se ale na nás s žádostí o konzultaci nebo komplexní vyšetření obracejí i sami. Nejlépe prostřednictvím našich webových stránek nebo telefonicky. 

Zdroj: Proton Therapy Center (/www.ptc.cz)

Doporučujeme