Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Musíte si lék denně píchat? Vše usnadní injektor!

redakce uLékaře

Pro většinu z nás je nepředstavitelné, že bychom si sami aplikovali injekci. Právě z toho důvodu vznikly injektory. Kdysi byly určeny jen k aplikaci inzulinu, ale časem se rozšířily i do jiných odvětví medicíny a pomáhají například s léčbou těžkých alergií.

Injektor (též autoinjektor) je chytré zařízení, které slouží k šetrnému, přesnému a diskrétnímu podání injekce. Je sestrojen tak, aby byl co nejvíce přátelský k uživateli. Bývá buď předem naplněný stanovenou dávkou, nebo je snadno nastavitelný. Četné výzkumy prokázaly, že automatické injektory mají skvělé výsledky. Jde hlavně o spokojenost pacientů a jejich ochotu dodržovat léčbu, což je dáno snadným používáním i dávkováním. Z hlediska ekonomického jsou injektory dokonce výhodnější než injekční stříkačky.

Důstojný nástupce 

Tradičním způsobem podání různých roztoků je injekční stříkačka. Má však celou řadu nevýhod:

  • aplikace nebývá snadná,
  • lidé mají obavy z podání nesprávné dávky,
  • je nutný dlouhý čas k zácviku,
  • mnoho osob není kvůli strachu (a i z výše uvedených důvodů) ochotných k léčbě.

Injektory byly vyvinuty právě s cílem tyto negativní aspekty odstranit. Jejich používání je podle pacientů spojeno s menší bolestivostí a je jednoduché. Ideální je, pokud je aplikátor naplněn a člověk nemusí injekční látku vůbec natahovat dovnitř a přemýšlet nad dávkou. Pacient má jednak větší důvěru v terapii a jednak to pro něj znamená vyšší komfort.

Diskrétnost a jednoduchost

Pomůcka je navržena tak, že injekce může být aplikována buď přímo na kůži, nebo i přes oděv.

  • To je nesmírně cenné pro diabetiky, kteří si mohou vzít inzulin na začátku jídla v provozovnách veřejného stravování, a to diskrétně přes oblečení a bez povšimnutí ostatních osob.
  • Pro těžké alergiky je významné, že mohou mít injektor s adrenalinem stále u sebe a v případě život ohrožující alergické reakce vědí, že zvládnou aplikaci injekce. Použití je totiž velmi snadné a dokáže to i osoba, která trpí značnými akutními obtížemi.
  • Injektor se používá i pro podávání růstového hormonu a ve vojenském lékařství k první pomoci při zásahu v boji. Pacienti se silnými bolestmi oceňují pomůcky s tišicími léky, zejména morfiem.

Léčba za pomoci injektorů je velkým pomocníkem dlouhodobě nemocných jedinců. Mnoha z nich totiž ušetří cestování do zdravotnického zařízení, umožní pobyt v domácím prostředí nebo dodá soběstačnost.

(pez)

Zdroje: Pearson T. L. Practical Aspects of Insulin Pen Devices. Journal of Diabetes Science and Technology. 2010; 4 (3): 522–531.

http://infoleky.cz

http://infoleky.cz

https://pribalovy-letak.info

Doporučujeme