Naděje na vyléčení hepatitidy C? Šedesát procent.
Možná jste hepatitidou C onemocněli náhodou, při krevní transfuzi či hemodialýze, nebo máte příbuzného či známého s tímto onemocněním. Anebo jste se nakazili při nitrožilním užívání drog. Důležitější je, zda se lze onemocnění navždy zbavit.
Šest z deseti má šanci
Donedávna byla hepatitida C považována za v podstatě nevyléčitelné onemocnění, které se dalo přinejlepším zpomalit a zmírnit, a to pouze u některých pacientů. Ještě před zhruba deseti lety činila úspěšnost léčby přibližně pět procent. S nástupem nových léků a zejména jejich kombinací se však situace podstatně zlepšila. V současné době mají pacienti nakažení virem hepatitidy C přibližně šedesátiprocentní naději, že se podaří onemocnění vyléčit.
Virus z těla ven
Vyléčení ze žloutenky typu C znamená odstranění viru z těla. To se kontroluje pomocí pravidelných krevních odběrů, kde se kromě výskytu viru v krvi sleduje také hladina ALT, jednoho z jaterních enzymů. Úplné vyléčení se projeví jako nepřítomnost viru v krvi šest měsíců po ukončení léčby.
Léčba trvá několik měsíců a spočívá v kombinaci ribavirinu, který cíleně likviduje virus, a pegylovaného interferonu, jehož úkolem je podněcovat buňky k boji proti viru žloutenky. Jak ribavirin, tak interferon mohou mít nepříjemné nežádoucí účinky. Ty jsou ale vyváženy velikou nadějí na vyléčení. Proto je velmi důležité poctivě dodržovat léčebný plán a doporučení ošetřujícího lékaře. Nedůsledné užívání léků může zapříčinit neúspěch léčby.
I když se třeba nepodaří žloutenku typu C úplně zastavit, i zmírnění onemocnění a zpomalení poškozování jater je velkým přínosem. Pomůže to oddálit nebo zastavit vznik a rozvoj jaterní cirhózy či rakoviny jater v podobě hepatocelulárního karcinomu.
(zak)