Naděje pro muže: Prevence, příznaky a léčba rakoviny prostaty
V ČR žije s rakovinou prostaty kolem 60 tisíc mužů. Každý rok přibude kolem 8 tisíc nově diagnostikovaných… a bohužel pro 1500 mužů je tato nemoc fatální. Jak ji včas odhalit a jaké jsou možnosti léčby?
Rizika vzniku rakoviny prostaty
Mezi největší riziko patří výskyt v rodině a rostoucí věk. Měl-li rakovinu prostaty někdo z rodiny (nejčastěji otec), riziko výskytu stejného onemocnění se zdvojnásobí. Pokud se rakovina prostaty potvrdila u dvou a více příbuzných, riziko roste dokonce 11x.
Rakovina prostaty se nejčastěji zachytí ve věkové skupině 65–79 let. Pokud se rakovina vyskytla u příbuzných, nemoc může začít průměrně o 6 až 7 let dříve.
Výskyt rakoviny prostaty se ztrojnásobil za posledních 20 let. Dobrá zpráva je, že si tato nemoc vyžádá téměř třikrát méně obětí. Za tento rozdíl může lepší diagnostika a moderní léčba. Téměř všichni pacienti s diagnostikovaným karcinomem prostaty se dnes dožijí 5 let a více od stanovení diagnózy. Důležité je včasné odhalení nemoci a zahájení léčby.
Jak na prevenci
Výzkumů ohledně rakoviny prostaty vzniklo mnoho a bohužel jednoznačně neodhalily, proč tato nemoc vzniká. Předpokládá se tedy, že ji může spouštět více faktorů… a tedy jí neumíme 100% účinně předcházet.
Jako u všech závažných nemocí ale platí, že riziko jejich vzniku výrazně snižuje zdravý životní styl. Tělo potřebuje dostatek vitamínů z ovoce a zeleniny, kvalitní maso, sportovní aktivity. Riziko rakoviny naopak stoupá při špatné životosprávě (smažená jídla, tučné maso, fast food), kouření, minimu pohybu a pití alkoholu.
Další důležitou součástí prevence jsou kontroly na urologii od 50. roku věku (při potížích nebo výskytu rakoviny v rodině se doporučuje dříve). Pravidelným vyšetřením prostaty je možné zachytit onemocnění v časném stádiu, takže má muž velkou šanci na úplné uzdravení.
Příznaky rakoviny prostaty
V počátku nemusí choroba způsobovat žádné potíže. Případně se může projevovat stejně jako nezhoubné zvětšení prostaty:
- krev v moči či spermatu,
- potíže s močením (slabší přerušovaný proud),
- časté nucení na močení,
- noční močení.
Velmi pokročilé stádium rakoviny prostaty s sebou nese ještě tyto příznaky:
- otoky dolních končetin,
- bolesti kostí (pokud je postihnou metastáze),
- hubnutí a celková slabost.
Jak probíhá vyšetření
Zásadní roli při diagnostice hraje krevní odběr, ve kterém se určuje hodnota PSA neboli prostatického specifického antigenu. Jedná se o bílkovinu, která se tvoří v prostatických žlázkách. Při poškození buněk se ho uvolňuje do krevního oběhu více, např. při zánětu močových cest, zánětu prostaty a nebo právě u rakoviny prostaty. Hodnota PSA závisí také na věku a velikosti prostaty, proto aktuální hodnotu PSA posuzuje lékař individuálně.
Nejnověji se diagnostikuje také hodnota zvaná proPSA. Jde o část hodnoty PSA, kterou více produkují právě nádorové buňky. Lékař zjistí z hodnot PSA a proPSA takzvaný index zdraví prostaty neboli PHI. Ten může pomoci při rozhodování, zda provést biopsii (týká se zejména mužů, kteří mají za sebou už aspoň jednu biopsii s negativním výsledkem a hodnota běžného PSA zůstává vysoká).
K diagnostice přispívá také per rectum vyšetření neboli vyšetření prostaty přes konečník. U části mužů se totiž nezvyšuje hladina PSA v krvi, ale při pohmatu prostaty lze lékař zjistí varovné příznaky podle tvrdého či hrbolatého tvaru.
Při diagnostice se využívají i zobrazovací metody, především magnetická rezonance. Pokud se při ní zjistí podezřelé ložisko, pomocí ultrazvuku lze odebrat vzorek z prostaty a poslat na histologické vyšetření.
Jak se léčí rakovina prostaty
- aktivní sledování Aktivní sledování je možné u nádoru s nízkým rizikem, když si muž nepřeje radikální výkon. Pak chodí na pravidelné kontroly, odběry PSA, vyšetření prostaty přes konečník a každoroční odběr vzorku z prostaty na histologické vyšetření. Aktivním sledováním se oddálí možné účinky radikální léčby.
- radikální léčba Pokud dojde ke zhoršení výsledků nebo muž přistoupí na léčbu, přistupuje se k radikální léčbě – chirurgickým zákrokem, nebo ozařování. Při zákroku se odstraní prostata včetně jeho pouzdra a semenných váčků. Operaci lze provést laparoskopicky, roboticky asistovanou laparoskopií nebo otevřeným výkonem. Místo zákroku je tu také možnost ozařování prostaty. Výsledky obou přístupů jsou srovnatelné.
- hormonální léčba Volí se u mužů, kterým diagnostika odhalila metastázy (nejčastěji v kostech). Úplné vyléčení v tomto stádiu už není možné. Cílem léčby je zpomalit průběh nemoci tím, že se zablokuje tvorba testosteronu, mužského pohlavního hormon.
- chemoterapie Chemoterapie se používá především u lidí, u kterých hormonální léčba nefunguje.
- watchful waiting Pozorné vyčkávání se volí u starších pacientů, u kterých se předpokládá dožití do 10 let .V tomto případě pouze sledujeme vývoj onemocnění a paliativní léčbu zahajujeme až při výskytu obtíží. Jedná se převážně o hormonální léčbu, podávání látek na zpevnění kostní hmoty či podávání léků na tišení bolesti z kostních metastáz.
Zdroje:
https://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/karcinom-prostaty/
https://www.cus.cz/wp-content/uploads/2023/03/IPSEN_Karcinom_prostaty_CZ.pdf