Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Obávaný zánět nosních dutin. Jak se mu bránit?

Nosní hygiena 2.11.2015
redakce uLékaře

Zánět vedlejších nosních dutin neboli sinusitida představuje jednu z možných komplikací zánětu horních cest dýchacích. Jak poznáme, že se u nás sinusitida rozvinula, a je možné jí nějak předejít?

Zánět vedlejších nosních dutin neboli sinusitida představuje jednu z možných komplikací zánětu horních cest dýchacích. Jak poznáme, že se u nás sinusitida rozvinula, a je možné jí nějak předejít?

Systém dutin kolem nosu

Vedlejší nosní dutiny jsou umístěny v lebce, a to hned na několika místech. Lékaři rozlišují dutiny čelní, čelistní, dutinu klínovou a čichové sklípky. Jsou vystlány sliznicí podobně jako dutina nosní, se kterou jsou spojeny úzkými průduchy. U zdravého jedince dutiny neobsahují žádné bakterie. Hlen, který se v nich vytváří, je drobnými řasinkami odnášen do oblasti nosní dutiny a dále do nosohltanu. Dutiny odlehčují lebku, hrají roli jako rezonanční prostory při tvorbě hlasu a podílí se na zvlhčování vzduchu, který dýcháme.

Víte, že...

"Síra – rozpouští hlen, tím napomáhá jeho uvolnění a snazšímu vysmrkání. Zároveň je antibakteriální a působí desinfekčně – viry a bakterie se tedy nemnoží, nebo se jejich množení výrazně zpomaluje. Síra také pomáhá obnovovat buňky nosní sliznice – to oceníte zejména v průběhu těžší rýmy. Její velmi důležitou vlastností je, že pomáhá předcházet vzniku infekce, používání solného roztoku z obsahem síry je tedy ideální pro prevenci rýmy a onemocnění horních cest dýchacích."

Více na www.nosni-hygiena.cz

Zánětu dutin obvykle předchází rýma

Sinusitida může být komplikací běžné rýmy, tedy virového zánětu horních dýchacích cest. Příčinou je otok sliznice ve vývodech spojujících vedlejší nosní dutiny s dutinou nosní, který vede k omezení transportu tvořícího se hlenu. Jeho nahromadění a skutečnost, že dochází k narušení funkce drobných řasinek obvykle kmitajících směrem k nosní dutině, umožňuje snazší průchod a pomnožení bakterií či plísní. Výsledkem je rozvoj zánětu se všemi svými přidruženými příznaky. Riziko vzniku sinusitidy dále zvyšuje přítomnost alergické rýmy, zvětšených nosních mandlí u dětí, různých vývojových anomálií, vybočení nosní přepážky po úrazu nebo nedostatečně ošetřeného zubu.

Bolest, rýma, teplota

Zánět vedlejších nosních dutin často provází:

  • bolest a pocit tlaku v místě příslušné dutiny (u kořene nosu, pod očima, v oblasti čela, temene či týla),
  • zhoršení bolesti při předklonu hlavy či podupávání,
  • hnisavý výtok z nosu,
  • zvýšená teplota až horečka,
  • zhoršení čichu,
  • zaléhání uší,
  • huhňavý hlas.

Léčba a prevence

Léčba sinusitidy zahrnuje podávání léků, které působí proti zánětu, bolesti, horečce a ředí hlen tak, aby mohl lépe odtékat. Základem léčby je pak podávání antibiotik. V některých případech je nutná takzvaná punkce dutiny, při které je lékařem vypuštěn nahromaděný hnis. Základním opatřením, kterým lze snížit riziko zkomplikování běžné rýmy obávanou sinusitidou, je důkladné smrkání. Pomoci mohou také pravidelné výplachy nosu solnými roztoky mořské či termální vody, které jsou běžně dostupné v každé lékárně.

(veri)

Zdroj: http://www.webmd.com/allergies/sinusitis

http://zdravi.e15.cz/clanek/priloha-pacientske-listy/zanety-vedlejsich-dutin-nosnich-449811

www.nosni-hygiena.cz

Doporučujeme