Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Opakované záněty středního ucha? Přestaňte dítěti kouřit pod nos!

Nosní hygiena 2.11.2015
redakce uLékaře

Zánět středního ucha často nasedá na virovou infekci horních cest dýchacích, samotný zánět středouší pak může být virového či bakteriálního původu. Nejvíce jsou tímto bolestivým onemocněním ohroženy děti, vyskytuje se ale také u dospělých.

Děti v ohrožení

Důvodem, proč zánět středního ucha obvykle následuje infekci horních dýchacích cest, je existence Eustachovy trubice. Ta propojuje nosohltan se středouším a umožňuje tak prostup virů či bakterií. Anatomické poměry této oblasti se u dětí v porovnání s dospělými trochu liší, což je u dětí příčinou snadnějšího přestupu infekce z nosohltanu či ucpání Eustachových trubic zvětšenými nosními mandlemi s následným vznikem zánětu v uzavřeném středouší.

Víte, že...

"Síra – rozpouští hlen, tím napomáhá jeho uvolnění a snazšímu vysmrkání. Zároveň je antibakteriální a působí desinfekčně – viry a bakterie se tedy nemnoží, nebo se jejich množení výrazně zpomaluje. Síra také pomáhá obnovovat buňky nosní sliznice – to oceníte zejména v průběhu těžší rýmy. Její velmi důležitou vlastností je, že pomáhá předcházet vzniku infekce, používání solného roztoku z obsahem síry je tedy ideální pro prevenci rýmy a onemocnění horních cest dýchacích."

Více na www.nosni-hygiena.cz

Bolestivé a nebezpečné

Akutní zánět středního ucha se rozvíjí rychle, nejčastěji během noci, když dotyčný leží. Nemocného vzbudí bolest ucha a zvýšená teplota, případě se mohou přidružit další příznaky, jako zvracení, průjem, zhoršení sluchu, narušení rovnováhy či bolest hlavy. Velmi malé děti na zánět reagují pláčem, neklidem a poruchou spánku. Ve středouší se hromadí tekutina, která nemá kam odtékat. Výsledkem je zvyšující se tlak, který může vést k samovolnému protržení bubínku s okamžitou úlevou. Opakované záněty středního ucha mohou způsobit postižení sluchu, hrozí však i jiné závažné komplikace, jako je přestup infekce do oblasti mozku se všemi svými možnými důsledky.

Léčba akutního zánětu středouší spočívá v podávání ušních a nosních kapek působících proti zánětu, léků proti bolesti a teplotě a často také antibiotik. Nezřídka je nutná takzvaná paracentéza, kdy je lékařem provedeno proříznutí bubínku. V případě opakovaných zánětů je někdy vhodný chirurgický zákrok (například odstranění nosních mandlí).

Jak zánětu předejít

Mezi základní opatření, kterými můžeme riziko vzniku zánětu středouší snížit, patří:

  • předcházení nachlazení (důslednou hygienou rukou, posilováním imunity, vhodným oblékáním a podobně),
  • očkování proti pneumokokům a sezónní chřipce,
  • pravidelná preventivní očista nosu nosními výplachy, v případě již přítomné rýmy je pak vedle výplachů a aplikace doporučených léků nutné důkladné smrkání, případně odsávání hlenů malým dětem,
  • vyhýbání se pobytu v zakouřeném prostředí (pasivní kouření u dětí prokazatelně zvyšuje riziko vzniku zánětu středního ucha),
  • kojení miminek alespoň do šestého měsíce věku.

(veri)

Zdroj: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ear-infections/basics/definition/con-20014260

www.nosni-hygiena.cz

Doporučujeme