Práh bolesti má každý jinde
Mikrojehličkování se provádí přístrojem zvaným dermaroller. Jedná se o váleček, který je osazen několika desítkami až stovkami mikrojehliček různé délky (jejich délka závisí na typu nástroje). Válečkem se přejíždí po kůži, čímž dojde k narušení její soudržnosti a současně ke vpravení aktivních látek podporujících její metabolismus (např. kyseliny hyaluronové). Oba tyto mechanismy podporují proces regenerace kůže. Existují dermarollery jak pro domácí, tak pro profesionální použití v estetické medicíně. Ty pro domácí péči jsou osazeny kratšími mikrojehličkami.
Pocity v průběhu výkonu jsou u každého individuální, závisí mimo jiné i na hloubce ošetření, která je daná právě délkou mikrojehliček. Jak a kdy je vhodné použít dermaroller, by měl určit lékař s ohledem na typ a kvalitu pleti pacienta a především s ohledem na problém, který by měl být pomocí dermarolleru řešen.
Proti bolesti pomůže krém
Lidé, kteří podstoupili ošetření dermarollerem, uvádějí různou míru bolestivosti. Někteří popisují pouze nepříjemný píchavý pocit. Přesto se pro pohodlný průběh ošetření, především při použití delších mikrojehliček, doporučuje aplikovat na pokožku před výkonem znecitlivující (anestetický) krém. V ČR se k tomuto účelu používá například krém, který obsahuje současně dvě znecitlivující látky lidokain a prilokain.
Jak a kdy krém použít?
Použití znecitlivujícího krému byste měli předem zkonzultovat s lékařem. V estetických centrech vám však může být jeho použití přímo nabídnuto. Délka jeho aplikace před ošetřením se na jednotlivých pracovištích může lišit, většinou však stačí doba nanesení kolem 15–30 minut. Pleť je nejdříve nutné odlíčit a teprve poté nanést znecitlivující krém. Použité množství záleží na velikosti místa, které má být ošetřeno. Pro dosažení znecitlivujícího účinku doporučuje výrobce překrýt vrstvu naneseného krému potravinářskou fólií − ne všechna estetická centra však tento postup uplatňují.
Protože se znecitlivující krém užívá i při hlubších a bolestivějších výkonech, je míra intenzity následného znecitlivění vysoká. O jeho konkrétním použití se proto vždy raději poraďte s odborníky. Před samotným ošetřením dermarollerem je nutné krém z kůže zcela odstranit a ošetřované místo vydezinfikovat. Poté se na ošetřované místo nanese sérum podporující metabolismus kůže a teprve pak se provádí samotné ošetření.
Pro koho je krém vhodný
Krém pro místní znecitlivění byste neměli používat, zejména pokud
- máte alergii na některou z jeho složek (např. lidokain, prilokain),
- trpíte některým z onemocnění, která souvisí s poruchou glukózo-6-fosfátdehydrogenázy,
- trpíte onemocněním krevního barviva zvaným methemoglobinémie,
- užíváte léky na úpravu srdečního rytmu,
- máte vyrážku na kůži nebo je vaše kůže jinak poškozená.
Pokud trpíte atopickým ekzémem, měl by se krém aplikovat pouze kratší dobu a o jeho použití je nutné informovat lékaře.
(tich)
Zdroj:
http://dermarollerinfo.com/derma-roller-numb-cream-for-dermarolling/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2918341/
http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0225888&tab=texts