Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inzerce

Pankreatitida

Počítačová tomografie Zánět slinivky Hladina cukru v krvi Preventan akut Nemoc dna dieta Chronický zánět nosohltanu Slinivka břišní Dietní strava Ordinace 10.4.2008 redakce uLékaře

Zánět slinivky břišní je závažným onemocněním, které Vás může ohrozit na životě.

alkohol
alkohol

Příčina...

Vzniká ze dvou hlavních příčin. Konzumací alkoholu a působením žluči. U mnoha nemocných se nepodaří příčinu vypátrat.

Výskyt...

Jste-li mužem ve věku 20 až 40 let a konzumujete pravidelně alkohol po dobu asi 10 let máte podle některých studií až 10 % šanci, že u Vás dojde k zánětu slinivky.

Komplikace...

Prudký zánět může vyvolat i těžký šokový stav, nesnažte se proto léčit bolesti sami doma.

Tajemný orgán...

Slinivka břišní se navzdory svému českému názvu nachází mimo dutinu břišní a sliny netvoří. K obojímu má však velmi blízko. Nachází se přímo za břišní dutinou, mezi žaludkem a velkými břišními cévami. Většina jejích onemocnění se projevuje bolestmi právě v oblasti břicha. Slinivka produkuje trávicí šťávy, které se, podobně jako naše sliny, podílejí na zpracování pozřeného sousta. Mimo to je slinivka nezastupitelným producentem mnoha významných hormonů. Nejznámějším je inzulín, jehož nedostatek vyvolává onemocnění zvané cukrovka neboli diabetes melitus.

Význam slinivky pro naše tělo byl dlouho obestřen tajemstvím. Řecký lékař Galén ji považoval pouze za jakýsi ochranný polštář pro velké břišní cévy. Teprve v 18. století byl popsán společný vývod slinivky a žlučových cest do dvanáctníku. Až o sto let později začali lidé chápat význam slinivky pro získávání živin z potravy - štěpení tuků, složitých cukrů a bílkovin pomocí tzv. enzymů.

Proč vzniká zánět...

Zánět slinivky břišní vzniká ze dvou hlavních příčin. Konzumací alkoholu a působením žluči. U mnoha nemocných se nepodaří příčinu vypátrat. Ani v tomto případě Vás však zákaz konzumace alkoholu nemine. Příčiny se mohou kombinovat. Každý další zánět může navíc přispět k trvalému poškození. Požívání alkoholu by tak bylo mohlo být příliš nebezpečným hazardem.

Alkohol poškozuje slinivku přímo i nepřímo. Nebezpečnost zánětu spočívá především v aktivaci trávicích enzymů uvnitř slinivky. Slinivka tak začíná poškozovat sama sebe a při dalším šíření zánětu i své nejbližší okolí.

Další významnou příčinou zánětu je žluč. Ta se za normálních okolností do slinivky nedostává, pokud ale dojde k ucpání společného výhodu slinivky a žlučovodu žlučovým kamínkem. Dochází k podráždění slinivky, které může skončit i těžkým, život ohrožujícím zánětem.

Jak se zánět slinivky projeví...

Náhle vzniklý zánět slinivky břišní Vás překvapí silnou bolestí nad pupkem. Bolest se může promítat do levého boku a do zad. Cítíte nevolnost, často se dostaví i opakované zvracení, objevuje se zvýšená teplota a zrychlený pulz. Náhlá bolest Vás překvapí nečekaně, z plného zdraví. Někdy přichází jako krutá daň za menší alkoholické povyražení, jindy Vás trestá za oblibu tradiční české kuchyně (tučné maso, smažený řízek, atd.).

Dlouhodobě probíhající zánět je spojen s trvalým, nevratným poškozením Vaší slinivky. Může Vás obtěžovat občasným pobolíváním v horní polovině břicha, poruchami trávení a nevolností. Bolesti bývají spojeny s příjmem potravy. Předcházení bolestem Vás tak nutí málo jíst. Nemocní bývají hubení a zesláblí.

Inzerce

Někdy jde o minuty...

Nečekejte až bolesti sami poleví. Náhle vzniklý zánět slinivky břišní je vážné onemocnění, které Vás může ohrozit na životě. Bolesti se mohou rychle stupňovat, proto neotálejte s vyhledáním lékařské pomoci. Většina případů úmrtí na toto onemocnění byla zaznamenána do týdne od začátku projevů nemoci.

Varovat by Vás měla každá náhlá bolest v nadbřišku, zejména následuje-li po příjmu většího množství alkoholu nebo po tučném a smaženém jídle. Při bolestech břicha platí přísný zákaz konzumace jídla a tekutin. Podráždění slinivky by se mohlo výrazně zhoršit.

Co Vás čeká v nemocnici...

K lékaři se dostáváte s bolestmi břicha a nevolností. Aby se odlišily jiné příčiny obtíží, musí Vás lékař podrobně vyšetřit, zjistit průběh potíží a co jim předcházelo. Důležitá je informace o posledním jídle, případně konzumaci alkoholu, doba trvání bolestí, celkový charakter a průběh obtíží.

Následuje vyšetření vzorku krve, ze kterého je možné zjistit intenzitu zánětu i míru podráždění Vaší slinivky. Pokud vznikne podezření na náhlý (akutní) zánět slinivky, doporučí Vám lékař hospitalizaci. Váš zdravotní stav se může během prvních dnů výrazně zhoršit, je proto nutné nepřetržité sledování, zavedení infuzní léčby (tzv. kapačky) s léčbou bolesti.

Vaše slinivka může být dále vyšetřována pomocí ultrazvuku nebo CT (počítačová tomografie). Obě vyšetření jsou nebolestivá a netrvají obvykle déle než čtvrt hodiny. Pokud je příčinou zánětu kamínek ve žlučových cestách, bývá v současné době doporučováno tzv. vyšetření ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie - znázornění žlučovodů a vývodu slinivky). Jedná se o endoskopickou metodu, kdy je Vám zavedena jícnem až do dvanáctníku ohebná trubice s kamerou a drobnými nástroji. Pomocí tohoto vyšetření je možné kamínek odstranit a prohlédnout žlučové cesty i vývod slinivky.

Pokud Vaše obtíže ustupují, začínáte si pozvolna zvykat na normální stravu. Po propuštění do domácího ošetření byste měli dále dodržovat dietu odpovídající stravě posledního dne hospitalizace - tj. omezení tučných jídel, vyloučení smažených pokrmů, kávy a alkoholu.

V případě dlouhodobého (chronického) zánětu slinivky Vás čekají opakované prohlídky u ambulantních specialistů (nejčastěji gastoenterologů). Porušenou funkci slinivky je často třeba kompenzovat užíváním léků, které nahrazují nedostatečnou produkci trávicích enzymů. Pokud v důsledku dlouhodobého zánětu vznikla na Vaší slinivce tzv. cysta. To je dutina vyplněná tekutinou. Tato cysta může být pomocí punkce (dlouhé jehly zaváděné pod CT nebo ultrazvukovou kontrolou) vyprázdněna.

Operace...

Pro náhlý zánět slinivky není v dnešní době častá. Pokud je nutná, provádí se odstranění odumřelé tkáně slivky a výplachy dutiny břišní přes drény zavedené při operaci přes stěnu břišní. Operace u dlouhodobého zánětu slinivky představují nejčastěji odstranění cyst a rekonstrukce žlučových cest.

Co neovlivníte...

Jak silně bude zánět probíhat právě u Vás nedokáže nikdo předem určit. Prudký zánět může vyvolat i těžký šokový stav, nesnažte se proto léčit bolesti sami doma. V terénu tkáně změněné dlouhodobým zánětem mohou vznikat cysty (dutiny vyplněné tekutinou) nebo dokonce zhoubný nádor. Každý dlouhodobý zánět slinivky břišní proto vyžaduje pravidelné lékařské kontroly. Včasná léčba je v takových případech to jediné, co Vám může opravdu pomoci.

Zaleží na Vás...

Pokud byl u Vás příčinou zánětu slinivky alkohol, platí pro Vás přísný zákaz další konzumace. Každý další zánět může být těžší. Vaši slinivku mohou podráždit i tučné a přepalované pokrmy. Střídmou, racionální stravou si nezlepšujete jen fyzickou kondici, ale snižujete i riziko řady vážných onemocnění (onemocnění srdce, slinivky i žlučníku).

Hrozí zánět slinivky právě Vám...

U mnoha případů náhlého zánětu slinivky břišní se nepodaří odhalit vyvolávající příčinu. Daleko větší skupinu však tvoří ti, kteří mohli svým potížím snadno předejít. Jste-li mužem ve věku 20 až 40 let a konzumujete pravidelně alkohol po dobu asi 10 let máte podle některých studií až 10 % šanci, že u Vás dojde k zánětu slinivky.

Riziko pro vznik zánětu slinivky břišní představují i žlučové kameny. Větší nebezpečí představují kameny menší, které snadno procházejí žlučovými cestami a ucpávají vývod slinivky.

Nejčastější otázky...

Může být zánět slinivky nakažlivý?

Jednou z příčin zánětu slinivky břišní může být i infekce. Známý je například zánět slinivky při onemocnění příušnicemi. Tato komplikace je však u příušnic spíše vzácná.

Může zánět slinivky vyvolat cukrovku?

Slinivka břišní je nezastupitelným zdrojem inzulínu - hormonu snižujícího hladinu cukru v krvi. Pokud dojde k těžkému poškození tkáně slinivky zánětem, může být porušená i tvorba a inzulínu. Nedostatek se pak začne projevovat cukrovkou, tj. zvýšenou hladinou cukru v krvi spojenou s dalšími zdravotními komplikacemi

Zbavím se rizika když si nechám odstranit žlučník?

Kameny ve žlučníku mohou být příčinou zánětu slinivky pokud vycestovávají do žlučových cest a ucpávají její vývod. Pokud je tato příčina potvrzena, bývá doporučováno odstranění zdroje kamenů, tj. žlučníku. Ani toto řešení však nemusí být definitivní. Žlučové kameny se netvoří pouze ve žlučníku, ale i ve žlučových cestách. Odstraněním žlučníku i s kameny může však znamenat významné snížení rizika dalšího zánětu. Úplné odstranění rizika není možné vzhledem k dalším vyvolávajícím příčinám zánětu.

Jak dlouho po proběhlém zánětu musím držet dietu?

Dieta představuje vyloučení tučných a přepalovaných pokrmů. Důležitý je zákaz konzumace alkoholu. Trvání dietního omezení může záviset na intenzitě proběhlého zánětu, v zásadě je však vhodné doporučit trvalé dietní omezení.

Může mít zánět slinivky trvalé následky?

Náhlý (akutní) zánět slinivky břišní nezanechává při lehčím průběhu na slinivce známky nemoci. Po ústupu zánětu dojde k úplnému obnovení všech funkcí slinivky. Při dlouhodobém zánětu naopak dochází k nevratným změnám, při kterých je řada funkcí slinivky poškozená. Snížená produkce trávicích enzymu působí zažívací potíže, snížená produkce hormonů (zejména inzulinu) má za následek vznik cukrovky.

(mar)

Doporučujeme

Čtěte více

Pálení žáhy nemusí být banalita. Může jít o velký problém!

Jako „nemoc 21. století“ bývá někdy označována refluxní choroba jícnu. Sužuje...

Pálení žáhy: obtěžující a rizikové

Tento problém čas od času pocítí většina z nás. Odborníci však varují – pokud...

Pálí vás oči v bazénu? Chlór za to kupodivu nemůže

Možná se budete divit, co všechno se používá k udržování bazénů v čistém a zdraví...

Pálí vás žáha kvůli přejídání nebo ze stresu? Homeopatie zná řešení!

Problémy s trávením postihují velkou část populace. Mnoho lidí si stěžuje hlavně...

Pálí vás žáha? Příčinou může být onemocnění štítné žlázy!

Jednotlivé orgány lidského těla a jejich funkce jsou často překvapivě propojené....

Palumboismus, odplata za doping

Kulturisté zaujatí růstem své svalové hmoty někdy překračují hranice lékařských...

Pandemie v historii

Epidemie různých onemocnění postihují lidstvo odpradávna. Ve středověku to byly...

Pandemie z roku 1918 by i dnes zahubila miliony lidí

Šedesát dva milionů mrtvých lidí. Tak dramatické jsou vědci odhadované následky...

Páni kuřáci, pozor na poruchy erekce!

Těšíte se na ranní cigaretku nebo doutníček po večeři? Aby vás radost brzy nepřešla....

Pankreas

Slinivku břišní pravděpodobně popsal jako první řecký lékař a anatom Herophilus...

Pankreatitida

Pankreatitida je zánět slinivky břišní. Nemoc má podle délky svého trvání dvě...

Pánové, dohladka a bez zranění!

Pořezané tváře dnes již rozhodně k dokonale oholenému obličeji nepatří. Jak...

Pánové, i vás se umělé oplodnění vaší partnerky týká

Na první pohled se zdá, že je to nemožné. Vaše partnerka absolvuje všechna vyšetření,...

Pánové, kontrola nutná!

Žádný z mužů si nemůže být před tímto nebezpečím jistý, přitom jen málokterý...

Pánové, máte potíže s erekcí? Někdy za to může nemocné srdce

Občasné mužské „selhání“ není žádná tragédie. Může souviset s nadměrným popíjením...

Pánové, rakovina prostaty již není nemocí stáří!

Počet pacientů nízkého věku s diagnózou karcinomu prostaty se za posledních...

Pánové, trápí vás potíže s močením? Nechte si zkontrolovat prostatu!

V prostatě může dojít k řadě procesů, které mají podobné příznaky jako rakovina,...

Pánské potíže? Homeopatie pomůže nejen se záněty

Zdraví a správná funkce mužských pohlavních orgánů jsou odrazem celkové tělesné...

Papája pomůže zahojit ránu

Ochutnali už jste někdy papáju, sladké žlutooranžové ovoce? Tahle exotická pochoutka...

Pár cigaret a bechtěrev přijde rychleji

Pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí a holdujete tabákovým výrobkům, pravděpodobně...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Vyčerpání organismu

Dobrý den, obracím se na Vás se svým problémem. Zhruba 3. týden se peru se...

Lipom na hlavě a bolesti hlavy

Dobrý den, Na temeni hlave mi vnikla boule, která má pruměr cca 1cm, barevou...

Rychlé bušení srdce, cítím ho až v krku,mota se mi hlava, připadá mi,ze omdlím, začnu byt slabá

Dobrý den.14 dní v kuse, pokaždé kdyz jdu spát,mam tyto stavy: rychlé bušení...

Fialový konečník

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se jedná "pouze" o hemeroidy nebo je to...

Vysoký krevní tlak

Dobrý den, již delší dobu mám potíže s únavou až omdléváním, krevní tlak v klidu...

Zánět močových cest

Dobrý večer, chci se jenom zeptat může při bakteriálním zánětu močových cest...

Průjem a bolesti břicha

Dobrý den, v pátek ráno, tj.12.1. se mi udělalo zničehonic nevolno od žaludku,...

Ureaplasma

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na infekciu ureaplazmy. Pred piatimi rokmi...

Únavový syndrom ?? příčiny ??

Ospalost, bolesti hlavy, zad, pálení/píchaní nad pravým tříslem. Dobrý den,...

Krvácení mimo menstruační cyklus

Dobrý den, v půlce března mi byl odebrán vejcovod po mimodeložním těhotenství....

Puchýřky na chodidlech

Dobrý den mám na jednom chodidle už delší dobu puchýřky, podlité hnisem, které...

Vyrážka na penise

DOBRÝ DEN, Včera se mi zničeho nic uělalo tohle, začalo to svědit a pálit,po...

Čirý výtok z penisu

Dobrý den chtěl bych se zeptat, asi před 14 dni sem začal sexuální život s novou...

Kvasinková infekce

Dobrý den, Jsem žena a je mi 22 let. Již od puberty na sobě pozoruji několik...

Valgozita kyčlí

Dobrý den již v pubertě jsem začal mít problémy s bolestí v kyčelním kloubu...

Močová infekce

Dobry den mam problem asi pred 14 dny jsem mel nechraneny pohlavni styk s tehdejsi...

Červený kroužek na kůži

Zdravím, před pár týdný se mi na stehnu objevil červený nerovný kroužek (má...

Žádost o invalidní důchod

Dobrý den prace e omezuje.pri kazde práci me boli ruce.chodim po vyšetřeních...

Hodnoty krevního rozboru

Dobrý den, můžete mi prosím zodpovědět můj dotaz,je mi 60 let a při kontrole...

Zlomenina 7. žebra vlevo

S2230 Zlomenina 7. žebra vlevo; zavřená Dobrý den, Před 5 dny jsem při...

Inzerce
Poslat e-mailem
Inzerce
×