Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Při léčbě deprese polykat prášky nestačí

Správná léčba 10.12.2015
redakce uLékaře

Onemocnění depresí zasahuje postiženým do života v rozdílné míře. S trochou nadsázky lze říci, že každý pacient má svoji vlastní verzi nenálady. Stejně tak by ovšem měl obdržet terapii „šitou na míru“.

Kvalitní léčebný plán těžké skleslosti zahrnuje kombinaci užívání léků a psychoterapie. Dohromady tato řešení účinkují lépe než každé z nich zvlášť a pomáhají dosáhnout i trvalejších výsledků. V posledních letech se také čím dál více rozšiřují tzv. cílené metody léčby, mezi které lze zahrnout například fototerapii či elektrokonvulzivní léčbu. Nedílnou součástí řešení deprese je i dodržování vhodného životního stylu.

Neléčí jen slovem

Slyší-li laik slovo psychoterapie, většinou si představí pacienta ležícího na pohovce a terapeuta, který nad ním sedí na židli a zamyšleně pokuřuje doutník. Od dob Sigmunda Freuda ale prodělalo toto medicínské odvětví řadu proměn. Dnes nabízí mnoho směrů, z nichž každý přistupuje k průběhu léčby trochu odlišně. Vybere si tedy i ten, koho děsí představa rozebírání snů a ostatních fantazií. Pojďme si krátce představit některé z terapeutických směrů, které mohou nabídnout pomoc v léčbě deprese.

1. Individuální kognitivně behaviorální terapie. Tento psychoterapeutický systém se považuje za terapii první volby. Spočívá v práci s depresivním způsobem myšlení a v následné úpravě chování. Učí nemocného zacházet s příznaky a projevy jeho onemocnění, lépe mu porozumět a zavést do života postupné malé kroky, které pomůžou zmírnit nepříjemné projevy.

2. Skupinová psychoterapie. V léčbě deprese může významně pomoci sdílení potíží s více pacienty. Ve skupinové terapii, kterou vedou jeden či dva odborníci, se uplatňuje více rozdílných přístupů. Jedním ze základních přínosů může být pocit úlevy, že člověk není se svými problémy sám. Nemocný se může ve skupině učit od druhých, být povzbuzen pokroky ostatních a využít prostoru pro sdílení svých pocitů.

3. Psychoterapie orientovaná na tělo. Těmto přístupům je společná myšlenka, že deprese a ostatní psychické poruchy se výrazně projevují i na úrovni tělesné. Mnoho depresivních lidí vnímá svou schránku negativně, má potíže se uvolnit a spolu s bolestí duše je trápí i mnoho neduhů fyzických. Psychoterapie orientovaná na tělo může probíhat individuálně či ve skupině. Využívají se například různé prvky relaxace, techniky správného dýchání, na všímavost zaměřené meditace či uvolnění pomocí tance.

Jemný restart 

Když se řekne elektrokonvulzivní léčba čili lidově „elektrošoky“, mnozí si vybaví zoufalého Jacka Nicholsona ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Naštěstí i zde platí, že film a skutečnost bývají často na hony vzdálené. Léčba s využitím elektrické energie je vyhrazena pro těžké případy deprese, kde jiné možnosti terapie selhávají. Probíhá v celkové anestezii a svalové relaxaci celého těla navozené léky, takže si pacient ze zákroku nic nepamatuje a v průběhu nemá svalové křeče. Výsledek průchodu slabého elektrického proudu mozkem si lze představit jako „restart počítače“ – výsledky bývají brzy zřetelné a nemocnému se zpravidla velmi uleví.

Budiž světlo

Další zajímavou metodou léčby deprese je terapie jasným světlem neboli fototerapie. Tento směr však bývá neprávem opomíjený. Nejlepších výsledků se dosahuje u pacientů, u kterých se skleslost objevuje pravidelně na podzim a v zimě, tedy v době, kdy venku ubývá světla. Nemocný tráví pravidelně čas v místnosti vybavené zdrojem jasného světla, které má schopnost znovu sladit denní rytmy, které u deprese bývají porušené.

Jíst, spát, meditovat… a cvičit!

Při terapii deprese je důležitá i úprava režimu dne. Pravidelnost spánku, jídla a celkově denního programu – to vše spolu s pohybem hraje významnou roli. Pro postiženého může být velmi obtížné přinutit se k pravidelné tělesné aktivitě, protože jedním z hlavních příznaků deprese je ztráta energie a zájmu o různé činnosti. Přesto je ale dobré za podpory terapeuta a blízkého okolí pomoci nemocnému pohyb zařadit zpět do života. Vhodné jsou procházky, plavání nebo různá protahovací či relaxační cvičení. Všechny tyto aktivity mají schopnost měnit hladiny nervových přenašečů v mozku a tím přispět k lepší náladě a celkovému zdraví.

(zzka)

Zdroj: volně dle Deprese a její léčba, příručka pro pacienty a jejich rodiny

Doporučujeme