Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inzerce

Přísný není opakem laskavý

Radikulopatia Pásový opar obličej Vši Adhd v dospělosti Domácí lékař Studený pot Baby calm Opar inkubační doba Sexuálně 18.1.2010 redakce uLékaře

Většina rodičů se snaží s dětmi navázat hluboký, láskyplný a přitom přátelský vztah. Také se výrazně proměnila snaha a role otců. Už nejsou pouze vykonavateli trestů či neosobní autoritou...

dítě, notebook, maminka
dítě, notebook, maminka

Rodiče jsou vůči dětem daleko otevřenější, více se svými dětmi hovoří, hrají si, věnují se jim. Většina rodičů se snaží s dětmi navázat hluboký, láskyplný a přitom přátelský vztah. Také se výrazně proměnila snaha a role otců. Už nejsou pouze vykonavateli trestů či neosobní autoritou. Svým dětem věnují svůj čas, své nápady a péči. Tudíž je patrně možno říci, že mnohdy až extrémně autoritativní a direktivní vedení výchovy, které v mnoha případech bylo téměř bez lásky a pochopení, se dnes již téměř nevyskytuje.

Motto - Zdeněk Matějček: „Vychovávat může pouze ten, kdo má rád.“

Nicméně jako by se dnešní společnost dostávala zase do druhého extrému, příliš liberální a naprosto bezautoritativního stylu výchovy. Tuto domněnku je možno vysvětlit na malém příkladu. Můžeme si popsat několik typů učitelů – jako zástupců vychovatelů – a jistě všichni intuitivně budeme vědět, jací asi byli, přestože to nebude explicitně řečeno. Pravděpodobně dokážeme rozkrýt, co se skrývá za výroky „byl velmi přísný, ale laskavý“, „byl sice hodný, ale nic nenaučil, protože si nedokázal zjednat pořádek“, „byl neskutečně zlý, a stejně u něj studenti zlobili“. Přísnost tedy není opakem laskavosti. Přísnost může být vedena s láskou, ohleduplností, ale důsledně.

Přílišná benevolence dětem nesvědčí

V současné době pravděpodobně v důsledku touhy vymezit se proti autoritativnímu přístupu mnoho rodičů „sklouzává“ do extrému liberální výchovy bez jasně vymezených hranic. Je jistě žádoucí při budování vztahů s dítětem, abychom s ním o věcech hovořili, abychom mu své postoje vysvětlovali a snažili se rozvíjet jeho samostatné myšlení, aby samo dokázalo odlišit, co je dobré a špatné. Nicméně tuto základní premisu je třeba umět přizpůsobit okolnostem a věku dítěte.

Jestliže dítě milujeme, věnujeme mu maximum svého času a staráme se o ně s opravdovou láskou, nemusíme se bát je začít i vychovávat. Je pravdou, že mnoho z výchovy záleží na naší povaze, na tom, co je nám blízké. To znamená, že i styl výchovy, který zvolíme, nám musí vyhovovat a nesmí jít proti naší přirozenosti. Takže je samozřejmé, že někteří rodiče svým ratolestem povolí a tolerují více, a jiní méně. Někteří volí radikálnější metody, jiní metody mírnější. Nicméně důležité je, aby to, co po dítěti opravdu chceme, aby dělalo či nedělalo, bylo jednoznačné. Jak již bylo řečeno, výchova se liší podle věku a okolností. Jinak budeme přistupovat k ročnímu dítěti, pokud se na sebe chystá shodit květináč, a jinak k osmiletému, které nevypracovalo domácí úkol.

Ale princip je podobný:

  • Poprvé by věc, kterou má či naopak nesmí dítě dělat, měla být vysvětlena – proč je to ne/bezpečné, proč je to ne/užitečné, proč je to ne/vhodné atd.
  • Podruhé by mělo být jednoznačným, přísným hlasem (zejména dobře funguje ztišený a hluboký hlas ve spojení s přísným výrazem v obličeji a díváním se dítěti zpříma do očí) znova opakováno nedělej či udělej.
  • Jestliže dítě neposlechne ani napotřetí, měl by následovat trest.

Přiměřené tresty jsou důležité

Starším dětem se mohou tresty uzpůsobovat podle jejich povahy a chování.

Někdy je nalezení adekvátního a nejúčinnějšího trestu to nejobtížnější. Ale jestliže věnujeme svému dítěti dostatek času a pozornosti, brzy přijdeme na to, co na ně platí. Nicméně důležité je, aby se situace dále neprodlužovala a byla jednoznačně ukončena potrestáním. U starších dětí či u větších prohřešků je vhodné si o celé situaci posléze pohovořit. Když opadnou emoce (jak u nás, tak u dítěte), je účinné znovu celou situaci probrat, co na ní bylo dobře a co špatně.

Tento systém jednoznačnosti a důslednosti má dvě nesporné výhody. Dítě přesně ví, co může a co nemůže. Samozřejmě se děti liší temperamentem, a tak jedno na sebe ten květináč zvrhne pouze jednou, a jiné to udělá desetkrát – přesto desetkrát musí následovat totéž, případně se trest musí stupňovat.

Inzerce

Co chceme po dětech, musíme také dodržovat sami

přechodu

A nebo nám tato situace nesmí vadit, a pak se na dítě za to nesmíme zlobit nikdy. To samé platí, jestliže chceme někam odejít a dítě si ještě chce hrát. Jestliže se dítě vzteká a nechce poslechnout, musíme opět být důslední. Vůbec nepomůže, když budeme desetkrát po sobě opakovat, případně stupňovat výhrůžky typu: „Jestli nepůjdeš, opravdu dostaneš na zadek. Tak chceš na ten zadek, nebo půjdeš? Pojď, přeci ti nebudu dávat na zadek...“. Jestliže napotřetí neuposlechne, musí následovat jasný trest, a pokud je dítě ještě malé, případně i popadnutí a „odvlečení“.

Je třeba si uvědomit, že v mnoha situacích, kdy s dítětem donekonečna diskutujeme, za a) způsobujeme mu tím zmatek, protože nemá jasnou hranici, co už nesmí, za b) omezujeme tím své okolí (například na návštěvě, kde všichni čekají, aby se s námi už rozloučili, a naše dítě se vzteká a smlouvá a nejde).

Výhody důslednosti

vzteku či jiného afektu

Toto všechno není snadné. Mnohdy je velmi náročné najít ten pravý trest na tu pravou dobu a věk dítěte. Mnohokrát prostě již nemáme sílu a nebo se musíme postarat o jiné věci a dítěti necháme nějaký prohřešek projít. Mnohdy nás velmi trápí, když se celý den snažíme dítě usměrnit a ono celý den zlobí. Odcházíme pak do postele s pocitem, že jsme celý den nic jiného nedělali, než že jsme dítě nějak omezovali.

Výchova vyžaduje velkou dávku energie a nasazení, aby dny, kdy dítě velmi zlobí a my je musíme velmi usměrňovat, vyvažovaly jiné dny, kdy s ním jdeme na výlet, hrajeme si s ním a máme se s ním dobře. Jsou období či dny, kdy dítě zlobí více a kdy méně. Dny, kdy je výchova náročnější, však také pominou, a jestliže je nenecháme projít bez trestu či usměrnění, je naděje, že se již nebudou opakovat, alespoň ne tolikrát a nebo se problémy budou zmírňovat. Bohužel u některých dětí tato situace nadejde až po mnoha a mnoha „výstupech“. Ve chvílích, kdy je hodné, je dobré s ním mluvit o tom, že když zlobí, ovlivňuje to všechny, nejen je, že i nás trápí, když musíme používat různých trestů.

Zlobením nám dítě něco sděluje. Sděluje nám něco o sobě, o svém temperamentu, o svých slabostech, o svých potřebách, ale také testuje, kam až může a nebo si říká o pozornost. Proto když budeme se svým dítětem trávit dostatečné množství času a věnovat mu svoji pozornost, budeme vědět, co na ně platí a jak s ním nejlépe vycházet. Budeme vědět, zda již opravdu bylo dlouho samo a potřebuje naši pozornost a nebo pouze „nevychovaně“ skáče do řeči. Poznáme, kdy se vzteká proto, že se nevyzná ve vlastních pocitech, a pokusíme se mu je zprostředkovat. Naučíme je i adekvátní reakci na tyto pocity. Dítě nemá dostat vše či nemůže dělat vše jenom proto, že je to „ještě dítě“ a „ještě to nechápe“. Dítě se musí naučit základním pravidlům slušného chování a zvládat frustraci a pocity nespravedlnosti již v dětství.

V dospělosti se bez tohoto základu už takový stav zvládat nenaučí. A to, že je v životě potká mnoho pravidel a omezení, kterým se bude muset přizpůsobit, je jisté. To, že se v dětství naučí poděkovat, poprosit, počkat či omluvit, ještě neomezuje jeho tvořivost, jestliže je tato výchova vedena s láskou, jednoznačností a důsledností.

(hol)

Psáno pro www.Babyweb.cz

Doporučujeme

Čtěte více

Přípravy na Vánoce: 7 tipů, jak ulevit duši i tělu

Vánoce jsou stresujícím obdobím nejen pro naše peněženky, ale také pro zdraví....

Příroda a biologické hodiny se ošálit nedají

Patříte i vy mezi ženy, které si říkají, že na rodinu je času dost? Je před...

Příroda v boji proti křečovým žilám

Na kopřivku je dobré to, na otoky zase ono. Lidové léčitelství a rady našich...

Přírodní cesty ke zdravým žilám

Konečně podzim! Už žádná parna, kdy natékají nohy. Už nemusíte odhalovat své...

Přírodní léčba zánětu průdušek je tu!

Virová onemocnění dýchacích cest občas sužují každého z nás. Myslíte si, že...

Přírodní léky na nespavost. Které byliny vám opravdu pomůžou?

Bojíte se, že přijdete o práci? Vaše dcera přinesla už třetí pětku z matematiky....

Přírodní pomoc proti příznakům lupénky

Lupénka patří k nejrozšířenějším kožním nemocem, v České republice s ní bojuje...

Přirozený porod – opravdu je to ta nejlepší volba?

V poslední době se často mluví o přirozených porodech. Vzhledem k tomu, že mne...

Přisáté klíště – co teď?

Přisáté klíště je v průběhu letních měsíců běžná záležitost, zvlášť pokud se...

Přisáté klíště může být pracovním úrazem

Po dlouhých osmi letech soudů a odvolávání konečně dostala učitelka z německého...

Příspěvek pojišťoven na očkování se liší

Rostoucí počet onemocnění klíšťovou encefalitidou nedává zabrat jen lékařům...

Přístup k léčbě: nejde o slepou poslušnost, ale o zodpovědnost

Nedodržení předepsané léčby neboli nonadherence se týká až poloviny všech pacientů....

Přiškrťte žaludek, snížíte riziko infarktu na polovinu

Chirurgické operace u extrémně obézních lidí snižují jejich šance na onemocnění...

Příštítná tělíska – jak fungují a proč se bez nich neobejdeme

Příštítná tělíska mají podobu drobných zlatavých zrníček. Jsou „schovaná“ za...

Přítomnost blízkého člověka může snížit vnímání bolesti

Na první pohled by se zdálo, že vnímání bolesti je něco, co člověk nemůže ovlivnit...

Přítomnost drogy v těle odhalí drogový test

Drogy dnes najdeme všude a každý den. Jejich zneužívání je tak rozšířené, že...

Přítomnost některých specifických IgE protilátek zvyšuje riziko astmatu

Přítomnost alergie je často spojená se zvýšenou hladinou specifických IgE...

Příznakem osteoporózy mohou být i těžké zlomeniny

Varovným signálem osteoporózy jsou pouze zlomeniny způsobené malým násilím,...

Příznaky benigní hyperplazie prostaty

Ne každou potíž při močení můžeme svádět na prostatu. Ne každá skutečně zvětšená...

Příznaky spojené s Crohnovou chorobou ovlivňuje také menstruační cyklus

Období kolem menstruace prožívá řada žen ve znamení střevního dyskomfortu, nadýmání,...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Motání hlavy, pocit na omdlení

Dobrý den, 14 dní zpátky jsem byla se svým otcem na obědě, kdy mi kolem 14:00...

Oprávnění klinického psychologa

Dobrý den, prosím Vás jak mohu poznat, že mě vyšetřil kvalifikovaný klinický...

Chřipka a bušení srdce

Dobry vecer, chci Vas zdvorile pozadat o informaci, mam dle mnou zjistenych...

Únava

Dobrý deň, pán doktor, mala by som na Vás dotaz ohľadom môjho zdravotného...

Redukce parenchymu ledviny

Dobrý den, při preventivní sonografické prohlídce mi byl zjištěn na obou ledvinách...

Podezření nádoru na mozku

Dobrý večer,mám strach z nádoru na mozku. Už nějakou dobu koktám,většinou když...

Má streptokoka v krku

Dobrý den,mám syna 14 měsíců lékařka řekla že má streptokoka v krku měl den...

Zlomený kotník

Dobrý den, mohu po lékaři, který mi ošetřil zlomeninu vnějšího kotníku, chtít...

Únava

dobry den mam dotaz ohledně léků elicea 10 mg, tyhe léky mi byly nasazeny kvůli...

Ztráta citlivosti penisu

Je mi 50 let. Po celý život jsem měl spíš problém s předčasným vyvrcholení....

Bolest za očima

Dobrý den, Už 3 dny mě trápí bolest za očima, zejména při pohybu očí (nahoru,...

Bolest zad

Dobrý den chtěla bych se zeptat na správnost léčby a váš názor,Již delší dobu...

Glykemie

Dobrý den , mám prosím dotaz k měření glykemie.Pokud jdu normálně na lačno na...

Zpráva z RTG kotníku

Dobry den, mel bych dotaz ohledne obsahu zpravy o ambulentnim vysetreni....

Boule po operaci zad

dobry den pres sesti leti mi udelali dve operace mela jsem srazeninu krve kdyz...

LS sy

Dobrý den, je možné, že léky, které beru nezabiraji? Po špatném došlápnutí (cca...

Bolest u lopatky

Dobrý den, posledni dobou mě bolí pod pravou lopatkou. Zřejmě jsem si toto...

Křupání v kolenou a bolest po běhu

Donry den, Cetla jsem tu hodne Vasich odpovedi na dotaz krupani v koleni,...

Boule na stehně

Dobrý den, už je to druhý den co sem zjistil že mě bolí vnitřní strana stehna,...

Zánět šlach

Dobrý den,již delší dobu mě trápí zánět šlach.Trvá již pár měsíců.Absolvovala...

Inzerce
Poslat e-mailem
Inzerce
×