Roste vám pupík? Možná máte kýlu!
Pupeční kýla se často vyskytuje u kojenců, ale výjimkou není ani její přítomnost u dospělých. Vzniká v blízkosti pupku, který představuje přirozené oslabení břišní stěny. Jaké s sebou může nést komplikace a v kterých případech je na místě chirurgický zákrok?
Pupeční kýla je často objevena u dětí brzy po narození. Patrná je zejména v okamžiku, kdy dítě pláče – dochází totiž k typickému vyklenutí oblasti pupku. Problém většinou spontánně vymizí v průběhu prvních let věku, a operativní řešení proto nebývá nutné. Oproti tomu u dospělých, u kterých se kýla může objevit kdykoliv v průběhu života, se samovolným vyřešením počítat nemůžeme.
Vidíte ji, cítíte ji
Na přítomnost pupeční kýly upozorní měkké vyboulení v oblasti pupku, jehož obsahem jsou orgány a struktury, které jsou za normálních okolností uloženy v břiše. Kýla se obvykle zvětšuje v závislosti na změnách nitrobřišního tlaku. Patrnější je při kašli nebo pláči a reagovat může na měnící se polohu těla. Nebývá spojena s výraznější bolestí – pokud se však intenzivní bolesti objeví a jsou-li doprovázené zvracením či nápadnou změnou barvy a celkového vzhledu vyboulení, je třeba ihned navštívit lékaře.
Objevit se může u kohokoli
Vedle vrozeného oslabení v oblasti pupku, kudy během nitroděložního vývoje probíhal pupečník, zvyšují riziko vzniku kýly také:
- opakovaná těhotenství,
- obezita,
- přítomnost tekutiny v břiše (takzvaný ascites),
- předchozí břišní operace,
- chronická peritoneální dialýza.
Uskřinutí bolí!
Pupeční kýla může být spojena se zdravotními komplikacemi, z nichž některé mohou být závažné. Řeč je především o takzvaném uskřinutí kýly, kdy se obsah kýlního vaku nemůže dostat zpět do břišní dutiny. Zjednodušeně řečeno dojde k zaškrcení tkáně a omezení či úplnému zastavení jejího zásobování krví. Výsledkem je prudká bolest a rozvíjející se poškození tkáně, která může zcela odumřít. Riziko pak představuje také infekce, která se za těchto podmínek snadno rozvíjí a může se rozšířit po celé dutině břišní. Je-li navíc součástí kýlního vaku střevní klička, je znemožněn postup střevního obsahu a dochází k nadměrnému rozpínání těchto kliček. Takový stav lékaři označují jako ileus a řadí se mezi náhlé příhody břišní.
Někdy musí pomoci síťka
Operativní řešení pupeční kýly je obvykle nabízeno všem dospělým, aby se zabránilo zhoršování stavu a vzniku nebezpečných komplikací. Chirurgický zákrok spočívá v odstranění kýlního vaku, navrácení jeho obsahu do břišní dutiny a uzavření otvoru v břišní stěně. K jejímu zpevnění může být použita speciální síťka.
Případné dotazy týkající se brániční i jiných druhů kýl vám zodpoví odborníci zde: https://www.ulekare.cz/poradna.
(veri)
Zdroj: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/umbilical-hernia/basics/definition/con-20025630