Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inzerce

Svět v pohybu: Nenastal čas přehodnotit očkovací kalendář?

Dětská obrna Rychlý tep Lidé v pohybu Tbc Novorozenec Tuberkuloza Batole Brnění rukou příznaky nemoci 3.12.2015 redakce uLékaře

Tato otázka se vynořuje sice opatrně, ale stále častěji. Obavy o zdraví našich dětí rostou spolu s čím dál zjevnějším faktem, že uprchlická krize rozhodně nejeví sebemenší známky uklidnění. A tak se i nadále budou mezi sebou mísit různá etnika a kromě jiného si pravděpodobně budou předávat i to, z čeho lze mít asi největší obavy – totiž nemoci.

cen_ockovani
ilustrace

Stěhování národů nabírá na obrátkách. Masy lidí se přelévají z jedné země do druhé, shlukují se a tísní v obrovském množství na rozličných místech za různých hygienických podmínek. Teplo pozvolna střídají nevlídné a chladné dny, které celkově situaci ještě zhoršují. Typicky podzimní a zimní nemoci jen čekají na svoji příležitost. A nejen ty. Kdesi hlouběji pod hladinou tohoto kypícího lidského kotle mohou být skryté vážnější zdravotní hrozby týkající se nejen dospělých, ale i dětí.  

Přidat očkování, nebo ne?

Nechme nyní stranou stále aktuální téma české kotliny ohledně vedlejších účinků dětského očkování i snahy části rodičů moci o povinné vakcinaci spolurozhodovat. Závažnější se dnes jeví úvaha nad dostatečností státem daných i doporučovaných očkování. Protože ať už se na tuto formu prevence díváme jakkoli, je jasným faktem, že je účinná. Díky proočkovanosti světové, tedy i naší populace drží odborníci některé opravdu hrůzu nahánějící choroby na uzdě. Jenže bude dnešní seznam vakcinací určených českým dětem vzhledem k současné situaci stačit?

Potřást rukou nevadí

Nemocí, o které se v souvislosti s migrací mluví nejčastěji, je tuberkulóza. Povinné očkování proti této chorobě bylo u nás zrušeno roku 2010. V současné době se provádí pravidelná vakcinace pouze u rizikových dětí, tedy těch, kde se TBC vyskytuje v rodině nebo v zemi, odkud rodina pochází. Očkují se takto asi 3 % všech narozených dětí. Z obecného pohledu TBC nejvíce ohrožuje jedince se sníženou nebo nerozvinutou imunitou tzv. buněčného typu, což jsou právě děti do dvou let a staří lidé. Tato infekční choroba se přenáší nejčastěji vdechováním kapének, které vylučují nakažení při kašlání, kýchání nebo i mluvení. Musí jít ovšem o dlouhodobý a těsný kontakt, krátkodobým stykem se tuberkulóza nepřenese.

Inzerce

Na hraně

Neměla by se tedy vakcína proti tuberkulóze vrátit zpět do kolonky povinných očkování a umí opravdu zabránit nákaze, nebo jen mírní příznaky nemoci? Odborníci se shodují: toto očkování přispívá ke snížení vzniku závažných forem TBC u dětí. Nemá však vliv na případnou epidemii choroby v populaci a před vznikem nemoci nechrání. Onemocnět mohou očkovaní i neočkovaní. Ale budou-li stávající kontroly běženců u nás probíhat důkladně a tak, jak jsou nastavené, epidemie této nemoci u nás podle lékařů nehrozí.

Strach o játra

Další skupinou nemocí, které vzbuzují obavy, jsou různé typy žloutenek. Především pak hepatitida A a E. Proti B jsou děti očkovány povinně, A spadá do kolonky doporučené. Přenáší se potravinami nebo vodou, které jsou znečištěné fekáliemi. Šířena může být též nedostatečnou osobní hygienou. Časovaná bomba? Mezi českou populací se samozřejmě nemocní žloutenkou typu A vyskytují, masivnější epidemie proběhla roku 2008. Spousta rodičů již své potomky očkovat nechala, ovšem ne všichni. Ochrana přitom může být dlouhodobá až doživotní. Vzhledem ke způsobu předávání nákazy by možná stálo za to, v dnešní době zařadit toto očkování mezi povinné, tudíž hrazené státem a dostupné všem.

S meningokokem lze souboj i prohrát

Meningokokové infekce se vyskytují celosvětově. Existuje několik typů, u nás jsou to ty nerozšířenější, tedy B a C. K přenosu dochází vzduchem kapénkovou nákazou. Jde o vážnou chorobu, jejíž průběh může být někdy extrémně rychlý a tím velice nebezpečný. Onemocnět může člověk v jakémkoliv věku, i když u dvou skupin populace to bývá častější – jde jednak o malé děti ve věku 3–5 let, ale více o mladé lidi mezi 15 a 20 lety. Meningokok se nejsnáze šíří při pobytu ve velkém kolektivu, nejlépe v uzavřených prostorách. Vakcíny mají lékaři proti meningokoku A a C. Proti typu B očkovací látka zatím neexistuje. Strach z velké celoplošné epidemie v tomto případě není namístě. Je třeba si ale uvědomit, že jde o nemoc těžkou, která občas končí vážnými následky nebo i smrtí, a pokud jí lze zabránit – proč to neudělat?

Zdravotních hrozeb souvisejících s utečeneckou krizí je samozřejmě víc. Ovšem ve výše jmenovaných případech jde primárně o zdraví našich dětí. Odborníci musí dobře a včas posoudit, co a v jaké míře hrozí a jak populaci ochránit. Očkování je jistým řešením – a pokud by náhodou v budoucnu přibylo pár těch povinných, bylo by asi rozumnější vzít to jako „mimořádku“ než jako další represi shora.

Helena Novotná

Názor

MUDr. David Komárek

pediatrická ordinace Ždírec nad Doubravou

Rizika epidemií, která plynou z nízké proočkovanosti, se obvykle objevují, zvýší-li se podíl neočkovaných dětí na 5–10 %. Zvykli jsme si na to, že na dětské infekční nemoci se neumírá, ale to je klamný pocit bezpečí. Příkladem může být epidemie spalniček v Německu, která vznikla v rizikové uzavřené lokalitě, ale velmi rychle se rozšířila mezi běžnou populaci. Některá tato onemocnění nehrozí úmrtím dítěte, ale spíše svými důsledky pro okolí (zarděnky pro těhotné ženy) či pro samotného pacienta v dlouhodobém horizontu (např. příušnice ovlivňující plodnost mužů). Vzhledem ke zvýšené migraci je třeba udržet vysokou proočkovanost – i proti infekční dětské mozkové obrně, protože jsou opakovaně hlášené případy výskytu tohoto onemocnění u východních sousedů z Polska, Slovenska nebo Maďarska. Podle mého názoru měla a stále ještě má Česká republika jeden z nejlepších očkovacích kalendářů v Evropě i na světě. Hlavním problémem je však absence vakcinace proti tuberkulóze. Povinné očkování se zajišťovalo dánskou vakcínou v novorozeneckém věku s následnou kontrolou obranyschopnosti a případným přeočkováním ve 2 a pak v 10 letech. Na základě medicínských poznatků se některé odborné společnosti snažily vynechat dávku v novorozeneckém období a přesunout ji na pozdější dobu (mezi 1. a 2. rok života). Státní administrativa zareagovala úplným zrušením tohoto očkování. Mnoho rodičů tak volilo formu dobrovolného očkování. Následně však došlo ke zrušení registrace dánské vakcíny, která je vysoce efektivní a velmi bezpečná, a tím i k její nedostupnosti. Po řadě měsíců je nyní k dispozici v Polsku vyráběná BCG vakcína z brazilského kmene, jejíž bezpečnostní profil však není zcela jednoznačný. Vzhledem k tomu, že výrobní kapacity očkovacích látek jsou omezené, považuji za nejdůležitější, aby se podařilo udržet stávající očkovací kalendář, a byl bych velmi rád, kdyby došlo k opětovné vakcinaci proti tuberkulóze (v pozdějším kojeneckém, resp. ještě lépe batolecím věku) vakcínou s optimálním bezpečnostním profilem.

Doporučujeme

Čtěte více

Sváteční sklenka pro alergika aneb Víte, čím si připít?

Je vám špatně pokaždé, když pijete alkohol, a přitom nejde o kocovinu, nýbrž...

Svátky jako z hororu? Myslete dopředu, a krev nepoteče!

Ke klidu a pohodě mívají Vánoce v dnešním pojetí často hodně daleko. S napětím...

Svátky srdce

Vy sami se možná na vánoční svátky těšíte. Pro vaše srdce však bývají dny shonu,...

Svatojakubská cesta: po stopách dávných poutníků

Španělsko je pro většinu lidí synonymem prosluněných pláží a horkých letních...

Svazují vás rozličné strachy? Bez otálení vyhledejte pomoc!

Pocit sevření, zvýšené pocení, sucho v ústech. S úzkostí má zkušenost každý...

Svědění - aktuální téma nadcházející letní sezóny

Snad každý z nás už netrpělivě vyhlíží příchod léta – období, které přímo vybízí...

Svědění není jen prázdninová záležitost

Znáte ten pocit, když vás něco svědí na místě, kde se nejde okamžitě poškrábat,...

Svědění po pásovém oparu? Hlavně neškrábat!

Komplikace pásového oparu nejsou ničím vzácným. Neustálé bolesti, potíže se...

Svědí vás po snědení ovoce ústa? Možná trpíte orálním alergických syndromem!

Někteří pacienti pozorují zhoršování sezonních alergických příznaků během pylové...

Svědivá vyrážka jako daň za koupání v přírodě?

Letní dny jsou skvělou příležitostí pro různé vodní radovánky. Počasí často...

Svět, ve kterém nebudeme muset spát, je zase o krůček blíž

Když zůstáváme vzhůru příliš dlouho, náš mozek postupně ochabuje a ve spánkové...

Svět: každý dvanáctý je nakažen hepatitidou B nebo C

Na 19. května 2008 připadl Světový den hepatitid. Tato iniciativa si klade...

Světlo, které dokáže léčit

Není žádných pochyb, že světlo potřebujeme k životu. Je totiž základní podmínkou...

Světová zdravotnická organizace plánuje, jak zvýšit zásoby očkovacích látek proti chřipce

Světová zdravotnická organizace (WHO) přispěla zásadním krokem k celosvětové...

Světový den antikoncepce upozorňuje na tři důležitá „T“

Světový den antikoncepce spadá každoročně na 26. září, a to už od roku 2007....

Světový den glaukomu 6. března

Moto Světového dne glaukomu: "Zaostřeno na glaukom: 50/50 - nedejte zelenému...

Svěží a fit – od rána!

Každý se už určitě ráno probral se "špatně uleženým krkem". Někdo zkouší krční...

Svoboda očkování? Vysvětlíme, proč je to nesmysl

Je výhradně moje věc, jestli nechám své děti a sebe očkovat. Sdílíte tento názor?...

Svou kůži známe nejlépe, využijme toho k optimální péči

K tomu, abychom předešli závažným a neléčitelným stadiím rakoviny kůže, nemusíme...

Swayze, Jobs, Pavarotti: všechny je zabila rakovina slinivky

Nádorová onemocnění jsou většinou zmiňována v souvislosti s prsem, plícemi nebo...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Uši - nedoslýchavost

Dobrý den, mám dotaz na někoho, kdo se vyzná v předepisování kapaček pro zlepšení...

Drogy jsou všude. Jsou rodiče zcela bezmocní?

Řadu rodičů znepokojuje otázka, co dělat při podezření, že jejich dítě bere...

Neurol

Dobrý den,mám dotaz beru půl roku Neurol 0,25 dostala jsem ho když jsem byla...

Bílý jazyk vzadu v ústech a červené tečky

Dobrý den, už několik dní mě trápí bílý povlak vzadu na jazyku a takové červené...

Bolesti nohou

Už čtvrtý měsíc mám problém.Vše začlo tak ,že jsem večer šla spát byla jsem...

Nespavost

Dobrý den, prosím o radu, na které pracoviště v Praze se přímo obrátit s...

Intenzivní kašel a suchá rýma

Vážená paní doktorko, po dobu posledních 5-6 dnů mám následující symptomy....

Mám vyhřezlou plotnu L5/S1

Dobrý den, Měl jsem před 4 měsíci ataku v v pravém nártu -takovou bodavou bolest...

Potrat pilulkou

Dobrý den, jiz jsem vam dnes psala bohužel jsem nenašla možnost reakce na vaší...

Výrůstek na tonsile

Dobrý den, našla jsem si na pravé mandly malý výrůstek stejné barvy nijak...

Zadrhávání v řeči

Dobrý den, můj problém je celkem neurčitý. Jednou za čas se mi stane, že se...

Jak účinně rozpustit hleny

ještě jednou k mému dotazu.Užívám Miflonid 2x denně a Claritin 1 večer.Dělají...

Dobrý den je mi 17let mám...

dobrý den je mi 17let mám 43kg a měřím 160cm.potřebovala bych od vás radu jak...

Návrat angíny

Dobry den, jsem tyden po doleceni anginy antibiotiky avsak prede dvema dny mi...

Nepravidelná menstruace

Dobrý den, mojí dceři je 13 let, menstruaci má cca dva roky. Teď již po druhé...

Poranění vazů kotníku

Dobry den pan doktor, dakujem za zodpovedanie mojho dotazu. Este som sa chcela...

Pityriasis versicolor

Dobry den, jiz par mesicu pozoruji na pazich bile fleky viz. fotografie.Jako...

Operace žlučníku

Dobrý den. Prosím vás, jsem měsíc po operaci žlučníku - šlo o klasickou operaci...

Boule na kotníkem

Dobrý den, mám na noze bouli, je viditelná pouze když se na nohu postavím. Nachází...

Poševní výtok

Dobrý den, mám dotaz už asi půl roku mám vaginální výtok který nesvědí ani nepálí...

Inzerce
Poslat e-mailem
Inzerce
×