Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Úbytek vlasů trápí muže i ženy. Důležité je včas odhalit příčinu a nasadit účinnou léčbu!

redakce uLékaře

Úbytek vlasové pokrývky a plešatost trápí nejenom muže, ale také ženy. Důvody těchto obtíží jsou různé, proto není vhodné odkládat návštěvu lékařské ordinace. Na řídnutí vlasů je totiž vždy třeba pohlížet nejenom jako na fyzickou chorobu, ale také je třeba brát v úvahu psychické a společenské potíže.

Úbytek vlasové pokrývky a plešatost trápí nejenom muže, ale také ženy. Důvody těchto obtíží jsou různé, proto není vhodné odkládat návštěvu lékařské ordinace. Na řídnutí vlasů je totiž vždy třeba pohlížet nejenom jako na fyzickou chorobu, ale také je třeba brát v úvahu psychické a společenské potíže.

Zadáno pro pány

Mužskou část populace trápí nejčastěji takzvaná androgenní plešatost neboli alopecie, která se v menším měřítku objevuje i u žen. Vypadávání vlasů je způsobeno vrozeným sklonem k plešatosti umocněným působením pohlavních hormonů. Zdědí jej přibližně dva z pěti mužů a jedna z pěti žen. Podle statistik plešatost postihuje přibližně 50 % mužů a téměř 13 % žen po 40. roce života. V současnosti není jasné, zda se jedná o nemoc, nebo o normální projev změny tvaru vlasové pokrývky hlavy. Úbytek vlasů se v tomto případě začíná projevovat několik let po pubertě, přičemž k největšímu vypadávání vlasů dochází do 30. roku života. Důvodem je působení mužského pohlavního hormonu dihydrotestosteronu na vlasový kořínek (folikul). Jeho působením se vlasový folikul smršťuje, růstová fáze vlasu se zkracuje, průměr vlasu se zmenšuje, až je vlas krátký a jemný. Nakonec folikul natrvalo odumře a nikdy z něj už žádný vlas nenaroste. Citlivější k působení hormonu jsou vlasové kořínky v oblasti čela, spánků a temen, což vyvolává typický obraz mužské plešatosti.

Problém trápí i ženy

Významnou roli v rozvoji plešatosti u žen hraje také hormon dihydrotestosteron, který je v ženském organismu přítomen v malém množství. U žen vlasy řídnou po celé ploše hlavy, ale čelní linie vlasové pokrývky zůstává nedotčená. U žen se tak netvoří kouty a velmi řídce dochází k totální ztrátě vlasů jako u mužů.

Terapie androgenní alopecie u obou pohlaví spočívá především v podávání hormonálních preparátů. Určitou alternativou, především u mužů, je transplantace vlasových kořínků do týlní oblasti kštice. V současné době dochází k rozvoji mnoha nových metod, které mají nepříjemný problém účinně vyřešit. Jedná se například o takzvanou plazmaterapii, jejíž podstatou je podávání vlastní krevní plazmy.

Okrsková plešatost

Okrsková plešatost (alopecia areata) je charakterizována vznikem jednoho nebo více ostře ohraničených oválných ložisek. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém jsou vlasové folikuly napadány buňkami vlastního imunitního systému. Přesná příčina nemoci je dosud neznámá. Okrsková plešatost postihuje muže i ženy všech věkových kategorií, ale nejčastěji se projevuje již v dětském věku. Ačkoliv se nejedná o život ohrožující onemocnění, pro postižené jedince představuje výraznou psychickou zátěž. Léčba většinou spočívá v podávání léků potlačujících funkci imunitního systému (imunosupresiva).

Mezi další závažnou skupinu chorob patří takzvané jizvící alopecie, charakterizované úbytkem vlasů a vznikem jizevnatých ložisek na kůži hlavy i jinde na těle. Tyto nemoci jsou bohužel velmi obtížně léčitelné.

Příčin může být mnoho

  • Častou příčinou plešatosti bývá protinádorová léčba, ať už v podobě chemoterapie, nebo ozařování. Stupeň prořídnutí nebo ztráty vlasů záleží na druhu a dávce léku. V naprosté většině případů se naštěstí jedná o přechodný stav.
  • Úbytek vlasů mohou způsobovat některé léky, chronická onemocnění, dlouhodobý nedostatek bílkovin, železa, stopových prvků i tuků.
  • Na vině mohou být dále i infekční choroby či jiná kožní onemocnění, například lupénka, atopický ekzém, systémový lupus nebo sklerodermie.

Časná diagnóza je klíčem k úspěchu

Předpokladem úspěchu terapie vypadávání vlasů je správně stanovená diagnóza a také vyloučení všech vlivů, které mohou problém vyvolávat a udržovat. Proto při úbytku vlasů není vhodné odkládat návštěvu lékaře. Problematika onemocnění vlasové pokrývky většinou spadá do kompetence odborníka v oboru dermatologie. Vzhledem k širokému spektru příčin tohoto onemocnění je však často nutná spolupráce s odborníky jiné specializace.

Zdroj: www.americanhairloss.org/types_of_hair_loss/

www.vlasy.cz/alopecie-a-nemoci-ovlivnujici-pocet-vlasu/

http://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/alopecie-zvysene-vypadavani-vlasu-450805

www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2015/01/07.pdf

Doporučujeme