Účinky imunoterapie pylovým extraktem přetrvávají dlouhodobě
V minulosti bylo provedeno několik studií, které měly ukázat, zda příznivé účinky imunoterapie na snížení alergických příznaků přetrvávají i poté, co se dlouhodobá léčba ukončí. K těmto starším studiím se nedávno přidala další, která prokázala, že imunoterapie pylovým extraktem dokáže snížit alergické příznaky přibližně o třetinu a tento efekt trvá dlouhodobě i po ukončení léčby.
O třetinu lepší než placebo
Imunoterapeutická léčba se od běžné protialergické léčby liší tím, že se zaměřuje na příčinu onemocnění, a nikoli jen na zmírnění alergických projevů. Imunoterapie musí probíhat dlouhodobě (jeden rok až tři roky) a dříve bylo možné ji podávat jen formou podkožních injekcí. V dnešní době se však imunoterapie může užívat také formou obyčejných tablet, které se vkládají pod jazyk.
Alergičtí pacienti zařazení do nové studie užívali po dobu tří let každý den tabletu s obsahem extraktu z travního pylu. Poté se léčba přerušila a od účastníků studie byly sbírány údaje o jejich alergických příznacích. Aby bylo možné spolehlivě kontrolovat účinnost léčby, účastníci studie byli rozděleni do dvou skupin: pouze jedna z nich dostávala tabletu s obsahem pylového extraktu, druhá polovina účastníků obdržela jen neúčinné placebo. Studie přitom byla takzvaně dvojitě zaslepená, to znamená, že ani samotní účastníci, ani jejich lékaři až do konce netušili, kdo z nich užívá placebo a kdo účinnou látku.
Účastníci, kteří užívali tablety s pylovým extraktem, měli v průměru o 31 % menší alergické příznaky než účastníci užívající placebo. Tyto pozitivní účinky přetrvávaly po celou dobu sledování i po přerušení léčby, to znamená dva roky. Za celou tu dobu se neobjevily ani žádné známky toho, že by imunoterapie v sobě skrývala nějaká dlouhodobá zdravotní rizika.
(vek)
Zdroj: Durham S. R., on behalf of the GT-08 investigators. Sustained effects of grass pollen AIT. Allergy 2011; 66 (Suppl. 95): 50–52.