Ubraňte se sněžné slepotě
Ochrana očí je důležitá nejen před sluncem, ale i sněhem. Nevěříte? Pak můžete zažít tzv. sněžnou slepotu. V zimním období je velmi častý a pravidelně zaměstnává oční lékaře, ke kterým se takto postižení lidé dostávají přímo z horských chat.
Sněžná slepota. Tento stav opravdu existuje. V zimním období je velmi častý a pravidelně zaměstnává oční lékaře, ke kterým se takto postižení lidé dostávají přímo z horských chat. Jde o stav velice bolestivý a nepříjemný, avšak naštěstí sám odezní. Proč si ale takto zkazit pobyt na horách, když se můžete účinně chránit. Zde se dozvíte, jak se chránit a co dělat, když vás náhodou postihne.
#IMG#Sněžnou slepotu způsobuje sluneční UV záření
Účinek ultrafialového a infračerveného záření se na sněhu a zejména na ledovci znásobuje a způsobuje na nechráněných místech ošklivé popáleniny. Léčení je stejné jako u popálenin a úpalu. Prevence spočívá v ochranných krémech a mastích.
Sněžná slepota je však zcela něco jiného. Může vzniknout i za mlhy, když prší nebo pokud je celý den zataženo, a to i v nižších nadmořských výškách. Nestačí se jen nedívat do slunce. Vzniká totiž prostým odrazem světla od sněhu. A se zavřenýma očima se sjezdovat nebo běžkovat opravdu nedá...
Brýle z batohu dejte na oči
Účinnou prevencí je používání kvalitních brýlí s UV filtrem pro hory. Pokud se vám nechce investovat do lyžařských brýlí (filtr je nejčastěji oranžový), vezměte si alespoň klasické tmavé sluneční brýle. Nemít brýle na očích, ale v batohu vás může pořádně vytrestat!
Co dělat při sněžné slepotě
Je třeba ihned zahájit sestup a postiženého uložit do úplné tmy. Cestou mu oči kryjeme obvazem nebo postačí tmavé brýle. Sněžná slepota se ale častěji projeví až večer, když se vrátíte na chatu. Oči začnou úporně bolet, pálit a nesnášejí světlo. Stav se neustále zhoršuje a máte pocit, že se to nedá vydržet.
Existuje historka, jak takto v Krkonoších oslepli všichni lyžaři z jedné malé chaty a poloslepí v noci dojeli na oční pohotovost do Prahy. Prý se každých deset minut kvůli bolesti a slzení museli střídat za volantem. Lékaře nejdřív zajímalo, zda je jejich auto celé. Takto postiženým osobám se totiž nedoporučuje bez doprovodu kamkoli chodit. Pokud máte bolesti, vezměte si některý z volně prodejných léků proti bolesti. Ideálně tabletu Ibalginu nebo Ibuprofenu 400 mg každých 8 hodin.
Záněty spojivek
Spojivky jsou velmi často poškozeny přímým slunečním zářením. Oči také pálí a jsou červené. Ke zklidnění pomáhají tmavé brýle, a to i v místnosti, a kapky do očí (Ophtalmoseptonex). Pokud bolesti neustupují, vyhledejte raději očního lékaře.
Sněžná slepota trvá jen pár dní a sama odezní
Sněžná slepota po několika dnech sama zmizí. Někdy do druhého dne, někdy ale až za tři dny. Nezbývá nic jiného než den prospat. Nevidíte totiž ani na tkaničky od bot. Poté už jdou oči otevřít a dívat se. Stejně ale postiženého čeká návštěva očního oddělení a pár dní nemocenské. Zde platí dvojnásob přísloví „Za chyby se platí“. Takže: brýle vždy s sebou!
(ercp)
Zdroje: www.tatry.cz/turistika/vht/prvni_pomoc/urazy.php. www.martin-stiller.euweb.cz.