Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Umělé oplodnění: čas by neměl být problém

redakce uLékaře

Pokud uvažujete o umělém oplodnění, je pro začátek dobré seznámit se se základními informacemi a připravit se na to, co vás čeká. Podívejme se společně na jednotlivé fáze IVF, nejpoužívanější formy umělého oplodnění.

Pokud uvažujete o umělém oplodnění, je pro začátek dobré seznámit se se základními informacemi a připravit se na to, co vás čeká. Podívejme se společně na jednotlivé fáze IVF, nejpoužívanější formy umělého oplodnění.

Klasická procedura IVF (in vitro fertilization) trvá v průměru 4–6 týdnů. Co se v průběhu této doby děje? Projděte si proceduru umělého oplodnění krok za krokem.

1. Začíná se léky

Ve většině případů je nejprve vhodné ženin organismus správně připravit, a to zejména po hormonální stránce. Proto se podávají hormonální léčiva či přípravky ovlivňující hladinu těchto působků v těle. V průběhu přirozené menstruace se totiž uvolňuje jedno zdravé vajíčko. Za pomoci léků je však možné uvolnit takových vajíček více a zvýšit tak pravděpodobnost otěhotnění. Pomocí ultrazvuku a krevních laboratorních vyšetření je pak možné určit množství přijatelných vajíček a dobu, kdy jsou opravdu zralá. Lékaři zároveň pečlivě sledují možný výskyt nežádoucích účinků podpůrných léčiv.

2. Získání vajíčka a spermií

Zákrok se provádí tenkou sondou za sledování ultrazvukem. Zároveň je od partnera odebráno čerstvé sperma, může se však použít i zmražené. Sperma je následně odborně zpracováno, vymyto za účelem získání vlastní spermie pro oplodnění.

3. Oplodnění

Vajíčko je dále oplodněno spermií a uloženo ke kultivaci do inkubátoru. Jakmile se tak stane, zůstává ještě 2–5 dnů v laboratoři. Zpravidla je takto připraveno více vajíček.

4. Přenos do dělohy

Z vajíček se zatím množením buněk stávají embrya, jež jsou následně testována. To nejzdravější je vybráno a předáno do dělohy, dle dohody a zvyků kliniky jich může být přeneseno více. Zbylá embrya mohou být zmražena a uschována pro další IVF cyklus pro případ neúspěchu prvního pokusu. Ještě před vlastním transferem žena užívá progesteron, aby se zajistilo optimální prostředí v děloze a vajíčko se mohlo bez problémů zahnízdit do děložní stěny. Technicky probíhá přenos tenkým katétrem vaginální cestou.

5. Ověření těhotenství

Dva týdny po transferu embrya je možno si udělat těhotenský test. Po dalších 4 týdnech je zapotřebí provést ultrazvukové vyšetření, aby se vyloučilo případné mimoděložní těhotenství.

Návštěvy na klinice

Vaše přítomnost na odborném pracovišti není časově nijak náročná. Kromě prvních konzultací a vyšetření zabere odběr vajíčka i vlastní přenos zhruba půlden. Partner stráví na klinice s odběrem spermatu také maximálně jedno dopoledne či odpoledne. Hormonální příprava ženy je praktikována pomocí injekcí, aplikace je však snadná a většina pacientek ji zvládá sama z domova.

Cyklus IVF se odehrává pomalu, ale tak, aby co nejlépe simuloval spontánní otěhotnění. Je dobré být na toto připraven, dostatek času si v klidu vychutnat k psychické přípravě a nechat se vést odborníky.

Zdroj: Léčba neplodnosti (IVF), 2013

Doporučujeme