Bolesti páteře
Dobrý den, 2 měsíce mám bolesti páteře, nejvíce v oblasti hrudní a bederní.
Postupně se přidalo zadýchávání, zejména při chůzi do kopce, mám pocit že mi do nohou a do hlavy nejde kyslík, občas brní ruce a nohy, někdy se motá hlava.
Absolvoval jsem plicní vyšetření, RTG plic v pořádku, při funkčním vyšetření prý ochablé plicní svaly.
Na neurologii žádný nález, zde si p. doktor myslí, že jde o úzkostnou poruchu...EKG a echo v pořádku, ergometrie také, po došlapání náhlý pokles tlaku, opocení, predkolapsový stav, údajně z únavy po výkonu. Stejný předkolapsový stav jsem měl na poslední kapačce quajacuramu.
Chodím na rehabilitace, psychiatr nasadil cipralex, zatím bez efektu.
Jsem muž, učitel, 60 let, mám vyšší cukr, beru obden metformin.
Děkuji za odpověď.
Doplňující informace 31.10.2020: v krevních testech vyšší zlý cholesterol - 3, 6 - a mírná anémie. MR bederní páteře -- artroza odpovídající věku, RTG krční páteře - osteoropoza taktéž odpovídající věku.
MUDr. Daniela Králová
Specializace: Praktické lékařství pro dospěléDobrý den pane Michale, byl jste poměrně komplexně vyšetřován, pokud daná vyšetření nepoukázala na funkční problém, pak se může jednat i o vliv psychické tenze, ale i celkové dekondice a problémy se zády, hrudní a bederní páteře. RTG páteře bylo provedeno bez patologického nálezu, odběry krve také bez alternace hodnot? Doporučila bych přechodně k léku Cipralex i Neurol či jiné anxiolytikum než plně zabere Cipralex. Dále bych doporučila zařadit denně sportovní aktivitu, nejlépe procházky, denně, nebo obden a prodlužovat trasu, rychlost. Nějaké obtíže v rodině, práci nyní nemáte? Hezký den.
Mgr. Tereza Rogalewiczová
Specializace: Fyzioterapie, Nutriční poradenství Pracoviště: Centrum pohybové medicíny Pavla Koláře
Dobrý den, pane Michale,
zjistit příčinu potíží, které popisujete, není vždy snadné. Navíc se leckdy kombinuje více faktorů, které při společném působení vedou ke konečnému projevu. A při terapii je pak důležité myslet na více aspektů zároveň s cílem zvýšit pravděpodobnost úspěchu. Proto bych roli psychiky, stresu či jiné mentální zátěže určitě neopomíjela. Současně s tím bych viděla jako vhodné doplňovat železo (volně prodejný a vhodný je třeba přípravek Globifer, je-li anémie mírná, postačí brát třeba obden a konzumovat i stravu přirozeně železo obsahující). Ruku v ruce s tím jde životospráva- pestrost stravy, konzumace vhodných tuků (rostlinné oleje, ryby, ořechy, semínka) na úkor nevodných (živočišné, které není třeba zcela vynechat, ale omezit) aj. Hladina LDL cholesterolu a dalších krevních lipidů je velmi dobře ovlivnitelná pohybem- vytrvalostní, do mírného zadýchání, aspoň 3-4-krát týdně min. 30 minut.- např. svižná procházka. Co se týče oslabení dechových svalů, může pomoci cílená rehabilitace. Nenašla-li se jiná zjevná příčina Vašich potíží, myslím, že tento celkový přístup bude nyní klíčový a do budoucna prospěšný. Doporučila bych spolupráci se specialisty, kteří pomohou s kontrolou, motivací, prováděním při zavádění postupných změn. Příliš radikální rychlá změna nebývá vždy trvalá.
Přeji Vám mnoho zdaru a co možná nejdříve návrat pocitu zdraví a spokojenosti!