Hodnota AMH
Dobrý den, pane doktore,
je mi 24 let, byla mi zjištěna hodnota AMH 0,88ng/ml. Chci se zeptat , za jak dlouho to může klesnout tak, že už nebude možné mít vlastní dítě? Může se ta hladina AMH někdy zvýšit, slyšela jsem že prý ano, ale nepřijde mi to pravděpodobné.
Děkuji
MUDr. Barbora Suchecká
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Nemocnice Kadaň
Dobrý den, AMH (Anti-Müllerian Hormon) je hormon produkovaný folikuly ve vaječnících. Jeho hladina přímo souvisí s počtem těchto folikulů. Na základě koncentrace AMH v krvi lze odhadnout individuální ovariální rezervu vajíček. K nárůstu koncentrace AMH dochází v pubertě, po dosažení věku asi 30 let začíná koncentrace AMH klesat a v menopauze ustane úplně.
Normální hodnota AMH je 1-3 ng/ml. Snížená hladina je od 0,7-0,9ng/ml. Za prognosticky špatné se pokládají hodnoty pod 0,7 ng/ml.
U žen s polycystickými vaječníky bývají hodnoty AMH zvýšené.
Hladina AMH se přirozeně nezvýší, protože souvisí s počtem folikulů (a ten, jak známo, s věkem klesá).
Váš dotaz bude zpracovávat ještě konzultační ambulance, čekejte ještě jednu odpověď. S pozdravem BB.

prim. MUDr. Pavel Texl
Specializace: Reprodukční lékařství Pracoviště: Sanatorium Helios
Dobrý den, paní Nikolo,
Vaše hladina AMH je snížená, pokud je menší než 1, hodnotí se jako významně snížená. Nicméně z tohoto jednoho odběru se nedá jednoznačně předpovědět, jestli je šance na spontánní graviditu, nebo zda se získá dostatečný počet vajíček při eventuálním IVF cyklu.
Jak jsem uvedl, vývoj hladiny AMH se nedá předvídat na základě jedné hodnoty. A není možné ani stanovit, kdy přestanou vaječníky vajíčka zcela uvolňovat. Proto vám doporučuji s odstupem tří měsíců provést kontrolní odběr AMH a teprve poté se uvidí její vývoj.
Dodnes není znám mechanismus, který řídí uvolňování vajíček a jejich schopnost oplození. Proto nejsou ani léky "na počet vajíček", ale jsou jen léky, které brání zániku vajíček, která jsou v konkrétním měsíci aktivována.
Doporučuji Však graviditu zbytečně neodkládat, případně doplnit alespoň další vyšetření především bazální hormonální profil na začátku cyklu - 3.-5. den FSH, LH, dále vyšetření štítné žlázy, vyloučení celiakie, endometriózy, diabetu, trombofilních stavů (hematologické vyšetření), dále vyšetření buněčné imunity a reprodukční imunologie.
Pokud máte stálého partnera, pak u něj provést spermiogram a funkční vyšetření spermií (test integrity DNA spermií). Společně karyotyp a genetické vyšetření. Pokud stálého partnera nemáte, uvažujte o zmražení Vašich vajíček.
Uvedená vyšetření včetně odběru a uchování Vašich vajíček Vám můžeme nabídnout v našem centru. Vstupní konzultace s lékařem je bezplatná a nezávazná.
S pozdravem
prim MUDr Pavel Texl