"Migrující" ledvina
Dobrý den,
studuji na zdravotní škole a chtěla jsem se zeptat, jak je to s "migrující" ledvinou. V učebnicích, které vlastním o tom nic nepíší a mě by zajímalo, co se mi může stát a jaké mám možnosti či omezení.
Byla jsem u obvodního lékaře a ten mi řekl, že mám posilovat břišní svaly. Neposlal mě ani k urologovi, ani na žádné vyšetření. Byla jsem pouze na ultrazvuku, kde mi bylo řečeno, že ledvina funguje správně.
Lékaři jsem říkala, že v ledvině mívám tlak a že bolívá. Stačí půl hodina chůze a ledvina mě začne bolet.
Ještě dotaz na závěr, dočetla jsem se, že se dá laparoskopicky ledvina přichytit zpět. Jsou možné nějaké komplikace po operaci? Přeci jenom je mi 17 let a na žádné zákroky se mi zrovna nechce.
Děkuji moc za radu a pomoc, Tereza.
MUDr. Milan Navrátil
Specializace: Balneologie, Dětská chirurgie, Dětská traumatologie, Fyzikální medicína, Chirurgie, Ortopedie, Proktologie, Rehabilitační lékařství, Traumatologie Pracoviště: Úrazová nemocnice Brno
Migrující ledvina značí pokles umístění ledviny něco níže zvláště při vertikální poloze.
Většinou se neprojevuje žádnými příznaky, Někdy se ale objevuje tlak v ledvině protože dochází k městnání ohnutím vývodných cest močových zvláště spoje mezi pánvičkou ledvinnou a ureterem, močovodem. Pokud má ledvina správný nezvětšený tvar a rovněž nedochází k rozšíření pánvičky žádný zákrok se nedělá.
Stran vyšetření a posouzení funkce ledvin je vhodná vylučovací urografie, pokud není pacient alergik. Provádí se jen po řádném vyšetření a zvážení urologem.
Jinak podrobně se poraďte s urologem, ke kterému se můžete na vyšetření dostavit.