"Nafouklé" břicho
Dobrý den paní doktorko,
již delší dobu (zhruba 2 roky) mě trápí "nafouklé" břicho. Uvozovky používám z toho důvodu, že jsem si jistá tím, že se nejedná o plyn. Břicho se mi "přelévá" podle polohy těla, ve stoje je výrazně v podbřišku, v leže na boku na spodní straně, v leže na zádech to není nijak výrazné. Absolvovala jsem několik odběrů krve, kromě toho, že jednou jsem měla zvýšené jaterní testy, nebylo nic abnormálního. Dvakrát jsem byla na UZ břicha, opět bylo všechno v pořádku. Na gastroskopii mi zjistila zpomalené vyprazdňování žaludku s tím, že to ale není výrazný problém a tyto problémy mi to způsobovat nemůže.
Už mi přijde úplně trapné a nevhodné po mém praktickém lékaři chtít nějaké další vyšetření, protože to vypadá, že je vše v pořádku. Jenže mě to břicho prostě trápí. Nemám žádné bolesti, jen je to nepříjemné jak se nafukuje, Během dne se někdy zvětší výrazně, někdy méně, ale vždycky k tomu dojde. Pokoušela jsem se sledovat skladbu potravy, jestli by se nemohlo jednat o nějakou složku, ale žádnou souvislost jsem nevypozorovala.
Moje sestřenice (je lékařka na interně) mě odbyla s tím, že to někteří lidé takhle prostě mají, ať se s tím smířím. Jenže mi to přijde zbytečné. Je mi 31, vypadám neustále jak těhotná. Měřím 180cm a při mé váze 65kg je to prostě výrazně vidět. Těhotná jsem zatím nebyla, sportuji a jím zdravě. Už si opravdu nevím rady a ani v podstatě nevím, jaké další vyšetření by mohlo pomoci můj problém vyřešit.
Za jakoukoliv pomoc Vám budu moc vděčná.
S pozdravem Petra K.

Dobrý den, příčinou Vašeho problému může být prosté nadýmání způsobené nerovnováhou stravy. Aby ale byla vyloučená závažnější příčina potíží, bylo by vhodné doplnit ještě vyšetření tlustého střeva (kolonoskopie) a vyšetření k vyloučení alergie na lepek, celiakie. Pokud budou tato vyšetření negativní, potom by se mohlo skutečně jednat o nadýmání, které lze řešit režimovými stravovacími opatřeními - z potravy vylučte nadýmavé potraviny především nadýmavé druhy zeleniny, luštěniny, vyřaďte bublinkové nápoje, potraviny vyrobené z mouky. Stravu obohaťte o dostatek vlákniny, probiotik, mléčných kysaných výrobků. Protinadýmavými potravinami jsou banán, mango, špenát, ořechy, chřest. Pokud změna stravovacích návyků nebude dostatečná, zakupte v lékárně Lepicol nebo Espumisan.