Průjem
Dobrý den. Jsem 14 dnů po operaci žlučníku. Koliky ani jiné žlučníkové záchvaty jsem před operací neměla. Jen tam byl 2cm kámen, proto byla doporučena operace. Bolesti po operaci nemám žádné, pooperační jizvy už nebolí a hojí se dobře. Z počátku jsem byla bez potíží, ale čtvrtý den, ještě v nemocnici, jsem začala mít průjmy (i 4x za den). Bylo mi řečeno, že to ustane samo, že si tělo zvykne, je třeba dodržovat dietu. Dietu poctivě dodržuji a přesto mám průjmy stále. Na jídle to moc nezávisí, protože jednou po tom samém běžím a podruhé nic. Bezprostředně před stolicí mi začne hodně bublat v břiše. Stolice je velice řídká a výrazně žluté barvy. Větry odchází bez potíží. Situaci by mohl zhoršovat i Gilbertův syndrom, který mi byl před lety diagnostikován. Od operace (za 14 dnů) jsem zhubla 6 kg. Moje obovodní lékařka má 14 dní dovolenou. Prosím nebyla by nějaká rada, jak a čím ty průjmy zarazit?
MUDr. Daniela Králová
Specializace: Praktické lékařství pro dospěléDobrý den paní Vladimíro, doporučuji Vám kontrolní vyšetření na pracovišti chirurgie,kde jste byla operována. Vhodné je držet dále dietu, dostatek tekutin,zakupte probiotika, doporučuji i Endiaron, Smectu. S pozdravem a přáním brzkého zlepšení obtíží.
MUDr. Soňa Boušková
Specializace: Vnitřní lékařství
Dobrý den, paní Vladimíro, průjmy po operaci žlučníku bývají vcelku obvyklé, většině lidí po nějaké době ustanou, u každého za jinak dlouhou dobu, spíše počítejte s více týdny, někdy může jít i o měsíce. Někomu se stane, že průjmy přetrvávají dlouhodobě, pak je třeba po celou dobu obtíží držet dietu a někdy užívat léky, které obtíže zmírní. Na podobné úvahy je ale ještě brzy. Průjem je daný tím, že žluč volně odtéká do tenkého střeva a je třeba, aby se tělo přizpůsobilo. Dejte tomu čas, dodržujte nadále doporučenou ditu nezávisle na tom, že jsou průjmy proměnlivé. Po čase vypozorujete, které potraviny Vám dělají potíže a ty vynecháte. Proti průjmu můžete bez obav používat Smectu. Určite doporučuji probiotika a hodně tekutin.
Přestože Vaše potíže s největší pravděpodobností samy přejdou a nejspíše se nejedná o nic vážného, navštivte to pracoviště, kde Vás operovali, aby se provedlo kontrolní vyšetření lékařem, ultrazvuk a odběry na přítomnost zánětu, jaterní testy včetně bilirubinu a slinivkové enzymy. Je třeba vyloučit problémy spojené s operací. Pokud vyšetření budou v pořádku, požádejte lékaře o doporčení dalšího postupu, jinak se bude léčit podle nálezů.
Problémy mohou souviset s Gilbertovým syndromem, jehož projevy se stupňují po stresu, jakým operace břicha bezesporu je.
Kdyby se objevila zástava odchodu stolice nebo větrů, kdyby stolice byla bílá nebo naopak černá nezvyklého zápachu, kdybyste zvracela, měla velké bolesti břicha či zad, měla horečky, bolest na hrudi či dušnost, slabost či omdlévání, jeďte okamžite na pohotovost.
S pozdravem MUDr. Soňa Boušková