Selektivní deficit IgA
Dobrý den,paní doktorko..Obracím se na Vás s dotazem ohledně poruchy imunity u mé tříleté dcery..Cca v 10-ti měsících jí byla diagnostikována porucha imunity (selektivní deficit IgA). Do svých 2 let byla 2x hospitalizována v nemocnici s akutní laryngitidou..Na doporučení dětské sestry jsem zakoupila sirup IMUNOGLUKAN,který dáváme pravidelně do dnešní ho dne.. Od té doby dcera prakticky nemarodila.. Hodnoty IgA po odběrech krve byly 0,3..Můžete mi prosím říci,co to pro nás znamená do budoucna?? Na co se mám ohledně zdravotního stavu mé dcery připravit?? Četla jsem,že pacienti s touto diagnózou jsou náchylnější k nádorovým onemocněním..Mám se tedy obávat možné rakoviny?? Dá se tato nemoc léčit,nebo může se zdr. stav postupem let lepšit?? je nějaká naděje,že bude dcerka v budoucnu zdravá?? Mám velký strach,děkuji moc za odpověď.. Marková Adéla.
MUDr. Gertruda Čápová
Specializace: Alergologie, Pneumologie Pracoviště: Privátní plicní ambulance, Praha
Dobry den
selektivní imunodeficit IgA může probíhat bez jakýchkoliv komplikací a potíží, pokud nedojde k úpravě tak v dospělosti se můžou (ale nemusí) objevovat a avyskytovat častější záněty horních a dolních dýchacích cest ve smylsu zánětu vedlejších nosních dutin, rymy, zánětu průdušek nebo zánětu plic. Někdy se u někoho můžou objevit zažívací potíže. Mluvím nyní o dospělém věku, ale jak jse psala na začátku, většinou nedochází k projevům a manifestaci závažných onemocnění.
Toto onemocnění je vrozené a původ nebo příčina vzniku není známá. Léčba kaizální, tedy původu také neexistuje. Je možné v případě opakovaných infekcí podávat chybějící imunoglobuliny, nebo přidat do léčby buď jako prevence, nebo v případě vzplanutí infekce horních dýchacích cest, přidat do léčby tzv. lék působíci na "upevnění" imunitního systému - Broncho-vaxom, který má jak ůčinek léčebný tak i preventivní.
Je dobré vědět o uvedeném deficitu a jednou za 2 roky nechat udělat protilátky, jestli se náhodou nález neupravil. Jinak jak jsem psala na začátku, kauzální léčba neexistuje.
Co se týče většího výskytu rakoviny, uvádí se v literatuře častější výskyt rakoviny žaludku a lymfomu. Dovolila bych si doporučit nasledující: nestresovat se, dodržovat režim a zbytečne nehlídat ditě ale také nepodceňovat. Imunitní systém je velice "živý organismus" a vše se může časem upravit. Důležité je spíš, jak se bude vyvíjet, v jakém prostředí bude dítě vyrůstat. Pohoda a život bez stresu je to nejlepší, co můžete dítěti nabídnlout.
S pozdravem