Posilte si imunitu. Pomůže i homeopatie

 • Redakce uLékaře.cz
 • 3.11.2014
 • Aktualizace: 3.11.2014
 • uLékaře.cz

Silný a správně fungující imunitní systém je pro zdraví to nejdůležitější. Jedině dobrá obrana proti mnoha rušivým vlivům prostředí zajistí bezproblémový chod všech ostatních orgánových systémů a svému nositeli umožní pohodový život. Zatěžkávací zkouška naší obranyschopnosti se s nastupujícím podzimem a chladnými rány nezadržitelně blíží. Jak se s tím vypořádat? Homeopatie může být opět dobrým pomocníkem.

Jednoduchým receptem na obnovu acidobazické rovnováhy v těle je každodenní užívání vody s citronem.
Jednoduchým receptem na obnovu acidobazické rovnováhy v těle je každodenní užívání vody s citronem.

Imunitní systém, to nejsou jen bílé krvinky (tzv. leukocyty), i když představují vlastní vykonavatele funkce obranného systému těla. Patří sem i lymfatické uzliny a lymfatické cévy, dále je to kostní dřeň a slezina, brzlík a v neposlední řadě játra. Ta v sobě skrývají objemnou tkáň velmi důležitou právě pro schopnost těla čelit různým nástrahám.

P-N-E-I jako strážce zdraví

Imunitní systém má však i komplexní vazby na ostatní orgánové systémy, se kterými se navzájem ovlivňují. Již dlouho je uznáván koncept tzv. osy P-N-E-I, tedy psycho-neuro-endokrino-imunitní. Co si pod tím představit? Znamená to, že imunitní systém je pod přímým vlivem endokrinního systému a oba tyto systémy jsou pod vlivem nervového systému.

Moudří předkové věděli, jak na imunitu

Naši předkové, ač tyto poznatky neměli, to naprosto přesně charakterizovali příslovím „Ve zdravém těle zdravý duch“. V moderní době plné stresů, spěchu, negativních zpráv a pracovního přetížení to známe bohužel spíše v opačném obraze. Neustálý stres (a to i podvědomý) vede v podstatě k neustávající stimulaci vegetativního nervového systému, konkrétně jeho části zvané sympatikus. K němu patří nadledviny a hormony adrenalin a noradrenalin.

 

Neustálý boj 

Ty připravují tělo na boj – zvyšuje se krevní tlak, zvyšuje se hladina krevního cukru, uvolňují se minerální látky ze zásob… Nicméně při přetrvávající stimulaci se tento systém vyčerpává a oslabuje a následkem toho dochází i k oslabení obranyschopnosti. Když není zdravý duch, jednoznačně se to odrazí na těle. Již zmíněná játra při přetížení nevyváženou stravou a přemírou toxické zátěže z potravy (například alkoholem) a okolí také celkovou obranyschopnost těla výrazně snižují.

Najděte rovnováhu, budete zdraví

Základním slovem pro dobře fungující imunitní systém je slovo rovnováha. Je to rovnováha mezi zátěží a odpočinkem, tedy přiměřenou stimulací a ponecháním času na regeneraci, imunitní systém nepřetěžovat ani nenechat zakrnět… K tomu nám může posloužit více cest.

Homeopatie a imunita

Homeopatie je jedinečný léčebný systém, který umožňuje zlepšit stav imunitního systému ve více rovinách. Jednak to může být snaha o zlepšení funkce imunitního systému jako takového, ale správně vybraným hluboce působícím homeopatickým lékem můžeme u pacienta stabilizovat celou již zmíněnou osu P-N-E-I a tak velmi efektivně zlepšit funkci pacientovy obranyschopnosti a spolu s ní zlepšit jeho zdraví.   

 • Zlaté dobré Oscillococcinum – Jedním z nejvýznamnějších léků pro dlouhodobou podporu imunitního systému je jednoznačně lék Oscillococcinum. Je úspěšně používán již téměř 100 let, protože byl objeven a uveden do medicínské praxe v době první světové války, kdy vojenský lékař dr. Joseph Roy hledal látku, která by zvyšovala odolnost vojáků proti nemocem. Oscillococcinum je vyrobeno z orgánů kachny pižmovky velké, která v přírodě představuje z biologického hlediska ústředního zvířecího nositele viru chřipky. Právě v kachnách prodělává virus chřipky nejvýznamnější změny a vznikají zde nové kmeny. Možná právě z toho pramení výrazný efekt Oscillococcina na stimulaci protivirové imunity. Jeho účinky jsou ale mnohem hlubší a v rukou zkušeného homeopata má mnohem více indikací než jen podporu imunity. Krom jiného disponuje Oscillococcinum důkazy účinnosti v prevenci a léčbě chřipky na nejvyšším stupni vědeckého důkazu. V rámci prevence infekčních onemocnění je nejvhodnější užívat jednu tubu tohoto léku týdně po celé zimní období. Další indikací Oscillococcina jsou časná stadia nástupu nemocí, jako jsou chřipka, rýma, nachlazení nebo například opar.
  Dávkování: V tomto období virových či bakteriálních invazí je potřeba užívat Oscillococcinum v dávce 1 tuba v intervalu 6–8 hodin po dobu 2–3 dní. Už jen tímto opatřením se řada onemocnění zvládne v samém začátku anebo se příznaky či doba trvání podstatně zmírní.
 • Echinacea angustifolia neboli třapatka nachová je dalším lékem s pozitivním efektem na imunitu. Echinacea ve fytoterapeutických dávkách vysušuje hlen na sliznicích dýchacích cest a stimuluje především protibuněčnou – protibakteriální – imunitu. Nejlepších účinků dosahuje v léčbě onemocnění s hnisáním či přímo septickým průběhem. V jedné z nejnovějších studií měly osoby užívající tento lék o 59 % nižší výskyt infekcí horních cest dýchacích oproti placebu a navíc u nich došlo i k významné redukci potřeby užívání analgetik.
  Dávkování: Nicméně v dnešní „přetížené“ době může neředěná tinktura echinacey naopak podporovat vznik autoimunitních onemocnění, proto je nejvhodnější podávat lék Echinacea angustifolia v homeopatických ředěních, a to nejlépe 5CH nebo 9CH 2× denně 5 granulí.
 • Ferrum phosphoricum 5CH – tento lék je známý především jako lék tzv. katarálního zánětu čili prvních stadií zánětu sliznic dýchacích orgánů charakterizovaných jejich zarudnutím a překrvením. Tento lék má kromě účinku obecně protizánětlivého i výrazný imunostimulační efekt a také eliminuje volné radikály, tedy toxické molekuly poškozující tkáně.
  Dávkování: Pro podporu obranyschopnosti je nutno jej podávat v ředění 5CH 3× denně 5 granulí.

Ještě vyšší podpora obranyschopnosti těla

Z léků s hlubším účinkem na celkovou funkci nejen imunitního systému bych zde zmínil dva nejdůležitější.

 • Calcarea carbonica – s podáváním tohoto léku se nejčastěji setkáváme v dětském věku. Jsou to děti bledé, zimomřivé, které mají chronicky zvětšené krční mandle a lymfatické uzliny a trpí na opakované infekty horních cest dýchacích. Mívají sklony k obezitě a jsou to velcí jedlíci, kterým nevadí ani těžká jídla. Milují sladkosti a vajíčka natvrdo. Celkově jsou to děti pomalé, těžkopádné a pohyb moc nemilují. Jiný lék pro děti s opakovanými nemocemi horních cest dýchacích je Silicea. To jsou děti spíše jemné a křehké, které nicméně dokážou být velmi tvrdohlavé a zejména jsou velmi pečlivé v plnění školních povinností. Typické je pro ně páchnoucí pocení nohou.
  Dávkování: Sklony k chronickým a opakovaným onemocněním horních cest dýchacích najdeme v obraze řady dalších léků, proto je lepší výběr a dávkování ponechat na lékaře homeopata, většinou se v těchto indikacích používají vyšší ředění, čili například 30CH s frekvencí podávání 1× týdně až 1× měsíčně.

7 tipů pro zvýšení imunity

 1. Zásaditost na prvním místě.  Náš životní styl se stravou bohatou na tuky a jednoduché cukry vede k překyselení a hromadění kyselých metabolitů v tkáních a ty pak oslabují imunitní systém. Jednoduchým receptem na obnovu acidobazické rovnováhy v těle je každodenní užívání vody s citronem či jablečného octa.
 2. Pitný režim. Dostatečná nálož tekutin udržuje hydrataci organismu a napomáhá odplavování toxických zplodin metabolismu. Nejlépe se k tomu hodí čistá neperlivá voda, zázvorové či bylinné čaje anebo ředěné ovocné či zeleninové šťávy.
 3. Stop kávě. Je silně okyselující, zvyšuje ztráty vápníku močí a způsobuje i ztráty řady dalších vitamínů a minerálů a tím vede k oslabení imunitního systému.
 4. Pryč s rafinovaným cukrem. Ze všech rad týkajících se úpravy životního stylu je to snad nejvýznamnější opatření, rafinovaný cukr jednak překyseluje tělo a kromě toho je to přímo jed pro bílé krvinky
 5. Bílkoviny a spol. Jezte stravu bohatou na bílkoviny, syrové ovoce a zeleninu, jsou to důležité zdroje antioxidantů, flavonoidů a polyfenolů.
 6. Hýbejte se. Přiměřená aerobní aktivita nejlépe na čerstvém vzduchu je mocným stimulátorem imunitního systému, navíc redukuje stres a přispívá k duševní pohodě.
 7. Zbavte se stresu. Úplně se zbavit stresu se podaří jen málokomu, nicméně k jeho zmírnění se dají využít nejrůznější relaxační techniky.

Vhodné doplňky stravy

Imunitu lze podpořit i doplněním vitaminů. Nabízíme přehled těch nejdůležitějších. 

 • Vitamín C – nejlépe samozřejmě v přirozené formě v ovoci a zelenině, sám o sobě je to silný antioxidant a významný prvek v protivirové imunitě.
 • Vitamín D – má sám o sobě antimikrobiální působení, mnoho lidí, kteří trpí na opakované infekce, může mít nedostatek vitamínu D. Nejlépe je samo sebou dodat jej tělu v přirozené formě, tedy dostatečnou expozicí slunci.
 • Beta-karoten –  hojí a chrání sliznice.
 • Zinek – je výborný na bolení v krku a mimo to je to důležitý pro správnou funkci imunitního systému.
Autor článku:

MUDr. Jaroslav Čupera

Specializace: anesteziologie a resuscitace, intenzivní medicína

Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii. Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s., Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna

Líbí se vám článek?
+34 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
re | Od: Ostrová | 28.11.2014 11:54
Za nás rozhodně čípky Viburcol mohu doporučit.
Pomohly přesně tak jak měly, nebyl žádný prolbém
ani vedlejší účinky.
reagovat
vibu | Od: Dáblík | 21.11.2014 10:17
U nás osobně Viburcol vyzkoušený nemám, ale říkala
mi kamarádka, že zrovna tohle jí ted doporučil
doktor, aby dávala malému.
reagovat
re:vibu | Od: MM. | 25.11.2014 13:23
Jo to je možné určitě :) nám to doporučily v lékárně,
kdž jsem se tam byla ptát a shánět po něčem :)
reagovat
re:re:vibu | Od: Dáblík | 26.11.2014 15:10
No ono šla asi radši rovnou k doktorovi, znáte to, u
malých dětí není opatrnosti nazbyt.
reagovat
re:re:re:vibu | Od: MM. | 27.11.2014 10:13
Jojo to máte samozřejmě pravdu, já si nejdřív o tom
Viburcolu hledala něco na internetu a když jsem
našla pozitivní ohlasy a zkušenosti, tak jsem ho
teprve koupila :)
reagovat
vib | Od: MM. | 14.11.2014 13:55
Za nás dobré při problémech s nespavostí,
spokojenost a pomohlo :)
reagovat
re:vib | Od: Majka | 18.11.2014 15:50
to jo, jinak bych se asi nevyspala a neodpočinula
jeden čas teda...
reagovat
Viburcol | Od: Krejci | 10.11.2014 12:28
Viburcol jsou výborný čípky k uklidnění miminka, my
dávali při nemoci a dokonce jsem si všimal, že nám i
trochu klesla teplota :)
reagovat
re:Viburcol | Od: Majka | 11.11.2014 13:32
Tak se snížením teploty teda zkušenost nemáme
jenom s tím uklidněním...
reagovat
re:re:Viburcol | Od: Terinka | 12.11.2014 15:36
Já vím, že my jsem Viburcol brali sebou na
dovolenou, kvůli neklidu z cestování :)
reagovat
re:re:re:Viburcol | Od: Kačena | 13.11.2014 14:11
Jo tak s tím jsme si teda užili taky svoje :))
reagovat
homeopatie | Od: Katka | 4.11.2014 15:08
Na homeopatii mám poměrně kladný názor :) Ted
zrovna nedávno jsme používali doma jednu
homeopatickou specialitu pro našeho nejmenšího.
byly to čípky Viburcol.
reagovat
re:homeopatie | Od: Majka | 5.11.2014 10:38
Viburcol nám jeden čas hodně pomohl, bez něj bych
se asi zbláznila :)
reagovat
re:re:homeopatie | Od: Ali | 7.11.2014 13:16
No to mi povídejte, jeden čas byl náš malej tulínek
hrozně neklidný, nevěděli jsme so s tím, nic
nepomáhalo až nám lékař doporučil právě Viburcol.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Neléčená žloutenka může skončit rakovinou
Články: Neléčená žloutenka může skončit rakovinou
Chronický zánět jater je...
Akutní zánět nehtového lůžka. Jak ho rozeznat a léčit?
Zeleným čaje proti rakovině: tentokrát opravdu?
Články: Zeleným čaje proti rakovině: tentokrát opravdu?
Lístky zeleného čaje jsou...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Osm jednoduchých kroků k prevenci rakoviny
Články: Osm jednoduchých kroků k prevenci rakoviny
Přibližně třetině všech...
Parkinsonova choroba
Články: Parkinsonova choroba
Parkinsonova choroba je...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené: