Cholesterol

Při preventivní prohlídce mi byl zjištěn zvýšený cholesterol 7,7. Lékař to nijak neřešil, jen sestra sdělila, že je to v pořádku. Mám důvod se znepokojovat? Kromě toho mám opakovaně vysoké hodnoty bilirubinu (prodělaná mononukleóza). Neberu žádné léky. Doplním, že je mi 35 let, výška 177 cm, váha 75 kg. Děkuji.

Odpověď odborníka:

Normální hodnoty celkového cholesterolu jsou do 5 mmol/l. Ale je to součet LDL cholesterolu (tzv. zlý cholesterol) a HDL cholesterolu (tzv. hodný cholesterol). U mladých žen bývají vyšší hodnoty HDL cholesterolu, což pak ve výsledku zvýší součet a celkový cholesterol může být nad 6 mmol/l (a žádné komplikace nehrozí). Nevím zda Váš lékař dělal v rámci odběru na cholesterol i LDL a HLD cholesterol.
Vyšší hladiny cholesterolu jsou normální i u těhotných žen (běžně 7-9 mmol/l). Dále může být cholesterol zvýšen i po prodělané infekci (v posl. měsíci před odběrem). Také je důležité, zda jste byla nalačno alespoň 12 hodin před odběrem, či zda jste před odběrem měla alkohol, tučné jídlo.
Doporučila bych se zeptat lékaře, zda provedl i rozbor jednotlivých složek cholesterolu (LDL, HDL). A možná změnit jídelníček- zařadit více ovoce, zeleniny, mořské ryby, omezit tučná jídla; dále pohyb- vhodná je rychlá chůze na cca 45-60 min 4-5x týdně.
Bilirubin po inf. mononukleóze bývá zvýšen.

MUDr. Barbora Barchánková
MUDr. Barbora Barchánková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka, Ústí nad Labem

 
Líbí se vám odpověď?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: