Citalec 20mg

Dobrý den na psychické problémy mi byl psychiatičkou doporučen Citalec, beru ho nyní 5. den a trpím strašným nechutenstvím, to jesm měla i před nasazením preparátu, chtěla jsem se zeptat, jestli to vymizí a nebo jestli se má na paní doktorku obrátit. A ještě by mě zajímlalo, za jak dlouho asi tak začne lék účinkovat. Je mi jasné, že to nebude ze dne na den, ale tak zhruba. Mám Roční dvojčata a dělá mi problémy zvládat péči o ně, a to mě trápí. Díky Moc!

Odpověď odborníka:

Dobrý večer. Vaše otázky svědčí o inteligenci, vzdělanosti.Myslím, že tedy nebude problém Vám vysvětlit, že ani lékař často nemůže posoudit, jaký příznak pacienta je projevem samotné nemoci, a jaký je důsledkem medikace..a také, který z nežádoucích účinků "stojí za to přetrpět " a který by měl vést k úvaze o záměně léku za jiný. Citalopram- účinná látka Citalecu- je vynikající lék s protiúzkostnými vlastnostmi. Na počátku podávání- v době, kdy ještě nemusí být příliš patrný vlastní účinek léku- bývá u některých pacientů neurčitý pocit nevolnosti, někdy také změny charakteru stolice. Zpravdila u většiny nemocných s nástupem efektu léku ustupují negativní projevy-bývá to tak ke konci druhého týdne podávání. U některý pacientů je nechutenství, hubnutí, nevolnost apod. projevem samotné deprese, tam tedy buď lékař hned volí antidepresívum z té skupiny, která zažívací obtíže ve svém spektru nežádoucích účinků nemívá /např. mirtazapin../, nebo další aplikaci řídí dle vývoje stavu pacienta /který je vždy individuální/. To, co Vám nyní píši, není nic objevného- jde o lékařům obecně známé skuitečnosti. Vaše předepisující paní doktorka je jistě mnohem kompetentnějším než já k vedení Vaší léčby. V žádném případě bych se proto neodvážila hodnotit její volbu preparátů. Svou odpovědí jsem se spíše snažila přiblížit jistou nejednoduchost ve způsobu přístupu k Vašemu dotazu.

MUDr. Barbora Heřmanská
MUDr. Barbora Heřmanská

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé

 
Líbí se vám odpověď?
+6 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Citalec | Od: silvie | 28.11.2013 20:03
Dobrý den,beru citalec 20 teprve druhý den půl tablety a už patý týden beru helex retard..mám nadále pokračovat v užívání helexu?mám pocit,že bez něj je mi hůře.Může být po pěti měsících návyk na ten helax?? jak ho vysazovat?Děkuji za odpověď.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: