Anatomie křečových žil závisí na věku
Doposud byla všeobecně přijímána teorie, že rozvoj křečových žil začíná od místa napojení safény do větší žíly stehenní a změny postupují směrem dolů. Ale pokud může být saféna postižena jinak, je často zbytečně léčena i neporušená a plně funkční část žíly.
Studií, které poukazovaly na odlišný vývoj nemoci, bylo již několik. Vědci z univerzity v Římě se pokusili porozumět tomu, jak se vyvíjí křečové žíly a postupují změny na saféně. Hlavní metodou byla duplexní sonografie, která jim umožnila přesně stanovit anatomii křečových žil.
Staří versus mladí
Do studie bylo zahrnuto 100 končetin s křečovými žilami 82 pacientů ve věku pod 30 let a 238 postižených končetin 283 pacientů starších 60 let. Žilní systém byl pro účely studie rozdělen na 3 části:
- žilní kmeny safén,
- odbočující větve safén,
- žíly nesouvisející se safénami.
A podle toho dělení bylo postižení rozděleno do čtyř typů: zda jsou varikozitami postiženy pouze kmeny nebo větve, obě tyto části, či pouze žíly nenapojené na safény.
Postižení kmene častěji u starých pacientů
Výsledky ukázaly, že u mladých pacientů postihly varikózní změny pouze větve safén nebo žíly mimo safény. Téměř u poloviny varikózních nohou nebyly postiženy hlavní kmeny safén. To byl velký rozdíl oproti druhé skupině pacientů nad 60 let. Kmen safény byl u nich postižen daleko častěji, většinou v kombinaci s postižením větví.
Častý výskyt nepostiženého kmenu safény nepodporuje klíčovou roli kmene ve vývoji primárních varikózních změn. Dokonce výsledky nasvědčují opaku, protože u mladých pacientů byly kmeny většiny končetin změn ušetřeny. To naznačuje, že postižení žil začíná ve větvích a postupuje směrem nahoru ke kmeni. Následky takové změny jsou významné, protože by to u významného počtu končetin znamenalo vynechání kmene safény při léčbě.
(zep)
Zdroj: Journal of Vascular Surgery