Amniocentéza
Amniocentéza je vyšetřovací metoda, která slouží k odhalení některých závažných vrozených vad plodu u těhotné ženy. Cíl vyšetření je odebrat plodovou vodu a dále ji geneticky vyšetřit. Odběr plodové vody se provádí pomocí dlouhé tzv. punkční jehly pod ultrazvukovou kontrolou, která zviditelní plod a plodové obaly.
Amniocentéza je vyšetřovací metoda, která slouží k odhalení některých závažných vrozených vad plodu u těhotné ženy. Cíl vyšetření je odebrat plodovou vodu a dále ji geneticky vyšetřit.
Kdy se amniocentéza používá
Lékař doporučí amniocentézu v případě, že má podezření na vývojovou vadu plodu. Toto podezření může získat na základě výsledků z předešlých vyšetření, které se provádějí rutině v rámci docházek do těhotenské poradny. Patří mezi ně biochemické vyšetření krve a ultrazvuk. Podezření také může vzniknout v případě, že byly v rodině zaznamenány vývojové vady nebo opakované potraty. Indikace k vyšetření je závislá také na věku těhotné. Vyšetření se provádí od 16. týdne těhotenství.
#IMG#Co je k vyšetření potřeba
Odběr plodové vody se provádí pomocí dlouhé tzv. punkční jehly pod ultrazvukovou kontrolou, která zviditelní plod a plodové obaly.
Jaký je princip
Amniocentéza je výkon, při kterém lékař za kontroly ultrazvukového přístroje odebírá tenkou dlouhou jehlou plodovou vodu těhotné ženě. Z odebrané plodové vody se následně provádějí další vyšetření. Buňky obsažené v plodové vodě se vyšetřují cytogeneticky. To znamená, že je možné laboratorními technikami určit jejich genetickou výbavu - karyotyp. Nevýhodou následného vyšetření plodové vody je časová prodleva 10 až 14 dnů (u některých vyšetření až 3 týdnů), po kterou se dále buňky k vyšetření připravují. Někdy je možné vyloučit nejzávažnější poruchy (Downův, Edwardsův a Patauův sydnrom) již během 24-48 hodin.
Jaká jsou rizika amniocentézy
Během posledních 30 let se stala amniocentéza prováděná ve II. trimestru (druhé třetině těhotenství) běžně používanou metodou k vyloučení genetických vad plodu. Plodová voda se odebírá z prostoru ve kterém plod plave. Vyšetření se provádí za stále kontroly zobrazovací metody, která lékaři přesně ukazuje, kde se odebírající jehla nachází a kde se nachází v tu chvíli plod. Riziko komplikací při správném provedení je velmi malé. Přínos vyšetření pro pacientku zato velmi velký. Prokáže-li se tímto vyšetřením závažná odchylka, může žena těhotenství přerušit.
Jak se na to připravit
Před vyšetřením můžete normálně jíst a pít. Před vyšetřením hlaste každou alergickou reakci, kterou jste kdy prodělala
Jak vyšetření probíhá
Po příchodu do vyšetřovací místnosti se položíte na vyšetřovací stůl na záda s obnaženým břichem. Lékař pomocí ultrazvuku ozřejmí plod a plodové obaly a to tak, že ultrazvukovou sondou přejíždí po Vašem břiše, stejným způsobem jako při vyšetření ultrazvukem ve 12. týdnu těhotenství. Poté tenkou dlouhou jehlou za stálé kontroly ultrazvuku pronikne přes stěnu a dutinu břišní, dělohu a plodové obaly do prostoru ve kterém plod plave. Z něj odebere 15-20 ml plodové vody a jehlu vytáhne ven. To je celé. Nemusíte mít strach, že plodu bude plodová voda scházet. Množství se odebírá přesně podle stáří plodu a za určitou dobu se rychle doplní. Po vyšetření nebo i v průběhu vyšetření můžete mít slabé křeče dělohy.
Kdy bude výsledek
Výsledky budou za 10 až 14 dní, u některých vyšetření až za 3 týdny. Někdy je možné vyloučit nejzávažnější poruchy (Downův, Edwardsův a Patauův sydnrom) již během 24-48 hodin.
Co vyšetření ukáže
Při tomto vyšetření je možné diagnostikovat chromozomální poruchy, jako například Downův syndrom, nebo mnohé vzácné dědičné metabolické poruchy. Později v průběhu těhotenství se toto vyšetření používá k diagnostice infekce.
Kam povedou další kroky
Na základě výsledků se se svým gynekologem společně rozhodnete o dalším postupu. Je-li zjištěna genetická odchylka, lékař Vám přesně vysvětlí, co onemocnění pro dítě a pro Vás bude znamenat a Vy se sama rozhodnete, zda těhotenství přerušíte či nikoliv.