Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Darováním vajíčka můžete někomu splnit sen

redakce uLékaře

Léčba neplodnosti může mít různou podobu. Někomu stačí upravit jídelníček, zhubnout nebo povzbudit ovulaci léky. U někoho to ale tak jednoduché není. Hlavní nadějí zde pak bývá darované vajíčko.

Léčba neplodnosti může mít různou podobu. Někomu stačí upravit jídelníček, zhubnout nebo povzbudit ovulaci léky. U někoho to ale tak jednoduché není. Hlavní nadějí zde pak bývá darované vajíčko.

Problém je složitý například u žen, které jsou neplodné z genetických důvodů (nositelky Turnerova syndromu, kterým chybí jeden pohlavní chromozom). Příjemkyněmi mohou být ale i starší klientky, které už nemají dostatek svých kvalitních vajíček, nebo ty, které trpí závažnou dědičnou chorobou. Pro všechny tyto ženy je dárcovství vajíček jedinou šancí na těhotenství. Cizí vajíčko je oplodněno spermatem partnera pacientky a poté je embryo vpraveno do dělohy. 

Dané požadavky 

Dárkyněmi jsou mladé zdravé ženy od 19 do 33 let věku. Povinně podstupují:

  • gynekologickou prohlídku včetně cytologie, 
  • genetické vyšetření včetně karyotypu (což je soubor všech chromozomů v buněčném jádře),
  • vyšetření na přítomnost HIV, hepatitidy B a C, syfilis a
  • předoperační vyšetření u praktického lékaře.

Také je třeba vyloučit přítomnost duševní choroby. Do programu se žena může zařadit pouze tehdy, když má všechna vyšetření v pořádku.

Dárkyně musí mít české občanství a zdravotní pojištění. Darování vajíček je ze zákona anonymní, ale výběr dárkyně je prováděn tak, aby se výrazně nelišila od příjemců.

Kontroly i na druhé straně 

Také žena, která na vajíčko čeká, je důkladně vyšetřena. Před zahájením procesu podstupuje ultrazvukovou prohlídku i cytologické vyšetření. Musí mít potvrzení gynekologa, že těhotenství nic nebrání. Z téhož důvodu bývá požadována i mamografická kontrola a komplexní prohlídka praktickým lékařem včetně EKG. Dále je důležitý výsledek spermiogramu partnera, jeho vyšetření na HIV, žloutenky typu B a C a syfilis.

Snadný proces

Samotný průběh darování vajíčka se skládá z pohovoru a vyšetření, hormonální stimulace a odběru. Stimulace má podobu desetidenní injekční aplikace hormonálních preparátů, které stimulují vývoj vajíček. Odběr se provádí v krátké celkové anestezii. Sestává z napíchnutí zadní klenby poševní, přes kterou je za pomoci ultrazvuku jehla nasměrována do vaječníků. Tam je z folikulů nasáta tekutina obsahující vajíčka. Po zhruba dvouhodinovém odpočinku pak může dárkyně odjet domů.

Úspěšnost léčby neplodnosti darovanými vajíčky je závislá nejen na jejich počtu a kvalitě, ale i na schopnosti příjemkyně otěhotnět.

Zdroj:

https://web.stanford.edu

Doporučujeme