Hemoroidy řešte – možností léčby je dost!
Hemoroidy jsou nezávažné, ale velmi časté a nepříjemné onemocnění. Dlouho nepůsobí žádné potíže, a k lékaři se tak pacienti dostávají až v době pokročilejšího stadia nemoci. Možností léčby hemoroidů je přitom celá řada. Stačí si jen vybrat.
Po stanovení diagnózy vám lékař může podle závažnosti příznaků doporučit konzervativní, semiinvazivní nebo chirurgickou terapii. Důležitá jsou také režimová opatření a změna životního stylu.
1. Konzervativní terapie a režimová opatření
Léčba začíná takzvanou konzervativní terapií, kdy ještě není potřeba přistoupit k operaci. Zahrnuje podávání léků (farmakologickou léčbu), ale také režimová opatření, která hrají v terapii velmi důležitou roli. Mezi tato opatření řadíme:
- Dietu, u které je třeba dbát na dostatek tekutin a vlákniny ve stravě. Nevhodné je také nadměrné pití kávy a alkoholu.
- Péči o pravidelnost stolice. Pravidelná měkká stolice nedráždí anální oblast a nezhoršuje příznaky již rozvinutého onemocnění.
- Pečlivou hygienu anální oblasti. Vhodná jsou pH neutrální mýdla či gely.
- Dostatek pohybu, který napomáhá pohybu střev, přispívá tak k pravidelné stolici a zabraňuje zácpě.
Pozitivní efekt režimových opatření se podpoří lokální aplikací mastí, krémů nebo čípků, které obsahují protizánětlivé látky, látky tlumící bolest – anestetika – nebo léčiva pro posílení žilní stěny – tzv. venotonika. Z dalších dostupných léčiv také pomáhá:
- Tuk žraločích jater – používá se rovněž k lokální aplikaci. Díky vysokému obsahu vitaminu A a D zvyšuje odolnost kůže a sliznic, brání rozvoji infekce a urychluje epitelizaci neboli obnovu poraněných buněk pokožky.
- Kortikoidy – používají se u akutního zánětu nebo při trombóze. Způsobují kontrakci čili stahování cév, účinkují proti zánětu a zmírňují svědění. Při dlouhodobém užívání mají ale nežádoucí účinky, proto se mohou podávat maximálně 1–2 týdny.
- Teplé obklady a sedací koupele – mají lokální tlumivé účinky. Doporučují se odvary z bylin obsahující silice s antimikrobiálním a protizánětlivým účinkem. Používá se například:
- heřmánek lékařský,
- měsíček lékařský,
- výluh z dubové kůry.
2. Semiinvazivní metody (částečně invazivní)
Při nedostatečném efektu konzervativní léčby nebo při pokročilejším onemocnění přichází na řadu instrumentální metody (prováděné s pomocí nástrojů), které lze provést i ambulantně. Mezi používané metody patří sklerotizace, Baronova ligatura, kryoterapie, laserová terapie nebo fotokoagulace a další. Výhoda metod spočívá v nižší bolestivosti v porovnání s chirurgickou léčbou.
- Sklerotizace – jedná se o chemickou destrukci čili rozklad hemoroidálního uzlu. Aplikuje se speciální roztok, který způsobí přeměnu na neškodnou vazivovou tkáň.
- Baronova ligatura – jde o mechanické zničení vnitřního uzlu. Provádí se pomocí gumových kroužků, které uzel zaškrtí, ten se následně samovolně odloučí a je vyloučen společně se stolicí. Velkou výhodou je bezpečnost a malá bolestivost.
- Laserová terapie – v současné době není hojně využívána. Ve tkáni vzniká vysoká teplota a hrozí nebezpečí termického poškození okolní tkáně.
- Kryoterapie (kryodestrukce) – jedná se o odstranění tkáně pomocí nízké teploty (–90 až –190 °C). Této teploty se dosahuje pomocí tekutého dusíku. V porovnání s ostatními metodami je bolestivější, a proto se používá stále méně.
- Fotokoagulace – metoda je založena na destrukci cév, které přivádí krev do hemoroidu, pomocí světelné energie. Uzel za čas odumře a sám se odloučí. Metoda je nebolestivá, ale méně účinná, proto je třeba ji zopakovat, aby byl efekt dostatečný.
3. Chirurgická léčba
K chirurgické terapii se přistupuje při selhání konzervativní léčby. Existuje mnoho postupů. Zlatým standardem je stále klasická hemoroidektomie – operační odstranění hemoroidálního uzlu. Má ale i své nevýhody, například výraznou pooperační bolestivost a nutnost rekonvalescence. Modernější metodou je odstranění uzlu radiofrekvenční koagulací za pomoci vysokofrekvenčního proudu anebo takzvaným harmonickým skalpelem, kdy se k odstranění hemoroidů používá vysokofrekvenční ultrazvuk.
Cíle léčby
Cílem všech typů terapie je odstranění obtěžujících příznaků. Léčbu vhodnou právě pro vás může ale určit pouze lékař na základě vyšetření, délky trvání a tíže příznaků. Čím dříve svůj problém začnete řešit, tím lépe. Proto neváhejte a objednejte se ke specialistovi ještě dnes.
Zdroj:
http://www.solen.cz/pdfs/med/2012/12/06.pdf
www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/basics/definition/con-20029852