Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Kontrola štítné žlázy: Zima může zkreslit výsledky!

redakce uLékaře

Štítná žláza je pro zdravé fungování organismu nezbytná. Při různých zdravotních problémech proto lékaři přistupují k vyšetření tohoto orgánu. V chladných měsících však nemusejí být závěry testů definitivní. Proč?

Štítná žláza je pro zdravé fungování organismu nezbytná. Při různých zdravotních problémech proto lékaři přistupují k vyšetření tohoto orgánu. V chladných měsících však nemusejí být závěry testů definitivní. Proč?

Hypotyreóza neboli snížená funkce štítné žlázy se potvrzuje laboratorním vyšetřením krve. Nejdůležitější látkou, která se stanovuje, je hormon TSH. Jenže v zimě může být jeho hladina zvýšená, aniž by to byl příznak nemoci. Ukázala to rozsáhlá studie z roku 2013.

Pro tělo zásadní 

TSH (thyroid-stimulating hormone) je hormon, který vzniká v hypofýze (podvěsku mozkovém). Jeho úkolem je povzbuzovat štítnou žlázu k produkci jejích vlastních hormonů, tedy tyroxinu (T4) a trijodthyroninu (T3). Právě ty jsou pro organismus důležité a při jejich nedostatku tělo strádá. Takový stav ale většinou nevzniká náhle.

Marné snahy

Nejčastější příčinou hypotyreózy je autoimunitní (Hashimotova) tyreoiditida.

  • Funkce štítné žlázy se při tomto onemocnění postupně snižuje.
  • Na snižující se činnost žlázy odpoví hypofýza navýšením produkce TSH. To vybudí štítnou žlázu natolik, že i přes svou narušenou funkci ještě tvoří dostatek svých hormonů.
  • Hladiny T3 a T4 v krvi jsou tedy normální, ale hladina TSH je zvýšená. V tu chvíli člověk nepociťuje žádné příznaky a onemocnění lze poznat pouze z krve, právě podle vyššího TSH. Stav se nazývá subklinická nebo latentní (skrytá) hypotyreóza.
  • Jak ale poškození štítné žlázy pokračuje, ani vysoká hladina TSH časem nestačí. Funkce žlázy se příliš sníží a hladiny T3 a T4 v krvi klesají. Člověk začíná vnímat příznaky vzniklé z jejich nedostatku – vzniká manifestní (projevená) hypotyreóza.

Nutnost rychlé pomoci 

Protože pokles hladiny T3 a T4 představuje pro člověka riziko, léčbu je potřeba zahájit už ve fázi latentní hypotyreózy. To znamená, že při zjištění vyšších hladin TSH v krvi začne pacient brát umělý T4 v tabletách. Hypofýza na náhlý vzestup T4 v krvi zareaguje opětovným snížením TSH, protože se domnívá, že štítná žláza „přišla k rozumu“. To se ale nestalo – jen jí pomáháme léky.

Falešný poplach 

Může se stát, že štítná žláza funguje, jak má, ale TSH vzroste z jiného důvodu? Odpověď z praxe zní: může. Jedním z podnětů, které mohou vyvolat takovéto zvýšení TSH, je i chladné počasí. Proč k tomu dochází, se zatím přesně neví. Důležité ale je, že člověku náchylnému k těmto sezónním změnám v hladině TSH by klidně mohl lékař v zimě zjistit latentní hypotyreózu. Dotyčný přitom žádným skrytým poškozením štítné žlázy netrpí a v létě se jeho TSH vrací zpět k normě. Kdyby lékař hned po prvním otestování nasadil léčbu umělým T4, bude tento člověk odsouzen k doživotnímu braní léků naprosto zbytečně. Proto je potřeba při zjištění latentní hypotyreózy krevní testy nejprve zopakovat – a to s časovým odstupem několika měsíců, v jiném ročním období.

(luko)

Zdroj:
http://www.everydayhealth.com

Doporučujeme