Kýla potkává půl milionu Čechů, jediným trvalým řešením je operace
Jediným trvalým řešením kýly je operace. Jde o nejčastěji operované onemocnění u nás i celosvětově. Až v 75 % případů se jedná o tříselné kýly, které jsou častější u mužů. Pupeční kýla více potkává ženy
Důsledkem neléčené kýly jsou komplikace, které mohou vést k uskřinutí. To v nejzávažnějších případech vede až k ohrožení zdraví a života.
Na dotazy spojené s kýlou odpovídal chirurg MUDr. Tomáš Šebek ve specializované poradně. Přečtěte si jeho odpovědi, možná pomůžou i vám.
Potřebujete se zeptat lékaře jak řešit stávající zdravotní potíže nebo pomoci s objednáním k lékaři? Využijte našich služeb.
Poradit se s lékařem Objednat se k lékaři
Nejlepší způsob, jak kýle předcházet, je dbát o své zdraví.
Zejména správným stravováním a pravidelným lehkým cvičením. Díky tomu si udržíte zdravou váhu i svaly. Odměnou je, vedle sníženého rizika vzniku onemocnění, dobrá fyzická kondice. Důležité je vědět, jak správně zvedat těžké předměty a nesnažit se manipulovat s těmi, které jsou na vás příliš těžké.
Kýly se vyskytují v české populaci ve 4 až 5 % případů.
Častěji se týkají mužů, zejména v případě tříselné kýly. Ženy postihuje zejména pupeční kýla, která se může objevit po opakovaném těhotenství. Vrozená pupeční kýla se vyskytuje nejčastěji u novorozenců. Díky včasné diagnóze je možné zvolit nejlepší léčebný postup a minimalizovat komplikace. Zároveň se můžete ve spolupráci s lékařem na operaci důkladně připravit, snížit zátěž organismu a zkrátit celkovou dobu rekonvalescence.
Jak poznat kýlu?
Příznaky bývají zpočátku nenápadné, proto se lidé na lékaře obrací až v okamžiku viditelných projevů ve formě různě velkého vyklenování kýly. Mezi časné příznaky patří tzv. tlakové nebo tahavé pocity, které se objevují nepravidelně. Typicky koncem pracovního dne, po větší fyzické námaze nebo např. delší chůzi.
Během zvětšování kýly mohou někteří pacienti pociťovat bolest, zejména u menších kýl. Ty větší mohou vyvolat zácpu nebo jiné nepříjemné pocity v břišní oblasti.
Jak probíhá vyšetření?
Rozpoznat kýlu po jejím vyklenutí už není nijak náročné. Lékař pacienta vyšetří pohmatem a pokusí se o tzv. reponaci kýly, tedy o její zasazení zpět do břicha. Lékaře bude zajímat napětí břišní stěny a všímat si bude také možné přítomnosti příznaků provázející uskřinutí kýly. Může požádat o zakašlání, naznačení dřepu nebo o zatnutí břišní stěny, díky kterým si udělá představu o velikosti kýly. Součástí diagnostiky, v závislosti na druhu kýly, může být nebolestivé sonograficke či rentgenové vyšetření.
Co je to uskřinutá kýla?
Při uskřinutí dochází k postupnému nedokrvování kýly a jejího obsahu, které vede k jejímu poškození a odumření. V důsledku nedostatku kyslíku se v ní hromadí škodlivé látky, které způsobují zánět. Operace uskřinuté kýly je náročnější a přináší rizika pro pacienta.
Kam dál?
S léčbou kýly neotálejte, není se čeho bát.
Kýla v těhotenství – jaké hrozí komplikace?