Lékaři s rukama robota
Kardiochirurgie, podobně jako mnohé jiné obory medicíny, prošla za poslední desítky let obrovským rozvojem. Jestliže se zprvu soustředila na samotnou možnost chirurgického zákroku na živém srdci a následně na řešení nejrůznějších srdečních vad a onemocnění, nyní se ve středu zájmu ocitá samotná technika operování.
Řeč je především o takzvané minimálně invazivní kardiochirurgii.
Hlavní výhody miniinvazivní chirurgie pro lékaře i pacienty:
- Menší řez znamená méně komplikací
– Velká část operací na srdci si vyžaduje dlouhý řez ve středu hrudníku a rozevření hrudní kosti. Tento značně invazivní postup může být spojen s řadou možných komplikací, jako je například infekce. Lékaři proto vyvíjí nové přístupy k srdci, při kterých využívají jen několik drobných řezů a samotnou hrudní kost nechávají nedotčenou. To je pochopitelně možné jen díky novým nástrojům a zobrazovacím metodám, které moderní medicína přinesla. - Kratší pobyt v nemocnici a méně bolesti
– Pro pacienty přináší miniinvazivní chirurgie mnohé výhody. Samotný pobyt v nemocnici se zkracuje, a to někdy až na polovinu původní doby. I následná rekonvalescence je kratší, a proto se nemocní po operaci mohou dříve vrátit k obvyklým aktivitám, například do zaměstnání. Neopomenutelná je rovněž problematika bolesti, která je u pacientů po otevření hrudní kosti pochopitelně mnohem svízelnější. Co se týče kosmetického efektu, je několik menších nenápadných jizev jistě přijatelnějších než jedna dlouhá přímo uprostřed hrudníku. Lékaři si také pochvalují menší krevní ztráty a s nimi i související vzácnější potřebu transfuze.
Bez techniky by to nešlo
Řada miniinvazivních kardiochirurgických výkonů je prováděna s využitím robotů. Nástroje tohoto systému jsou zjednodušeně řečeno prodlouženýma rukama chirurga, který sedí u ovládací konzoly. Obraz je přitom lékaři zprostředkován velmi detailně pomocí 3D technologie.
Zdá se, že se miniinvazivní a roboticky asistovaná chirurgie v budoucnu zařadí mezi rutinně využívané techniky operování. Je k tomu ale jistě potřeba dostatečná zkušenost lékařů s touto metodou, protože se v mnoha ohledech jedná o úplně odlišný způsob chirurgie ve srovnání s tou otevřenou.
(veri)
Zdroj: http://www.uchospitals.edu/specialties/heart/services/surgery/mis/index.html