Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Šest tipů, jak správně užívat léky

redakce uLékaře

Aby vám léky opravdu pomáhaly a měly minimum nežádoucích účinků, musejí být aplikovány správně. Pro ty z vás, kteří denně užívají větší množství přípravků, to nemusí být snadné. Přečtěte si pár praktických rad, jak na to.

1. Zjistěte si jména svých léků

Není dobré nechat si pouze automaticky napsat recepty a bez zájmu je vyzvednout v lékárně. Zajímejte se o to, co vám lékař ordinuje. Někdy se totiž může stát, že lékárna omylem vydá nesprávné léčivo. Proto vždy musíte vědět, co užíváte. Všímejte si i toho, jestli prášky vypadají tak, jak jste zvyklí – zda mají stejný tvar, barvu nebo velikost. Pokud ne, ihned se lékárníka ptejte, proč tomu tak je.

2. Ptejte se, jak se preparáty užívají

Příbalové letáky jsou zejména pro starší osoby složité. Navíc bývají psány velmi drobným písmem, proto je dobré zeptat se lékaře nebo lékárníka, jak se přípravek užívá. Důležitá je nejen denní doba, ale také souvislost s jídlem. Pátrejte i po nežádoucích účincích a po radách, jak se zachovat, když lék zapomenete užít. To vše jsou důležité věci, které je potřeba vědět. Pište si poznámky nebo s sebou vezměte někoho, kdo vám pomůže informace zpracovat.

3. Ujistěte se, k čemu daný přípravek slouží

Pokud pravidelně užíváte více léčiv, je pravděpodobné, že jejich dávkovací schémata se liší. Některá například užíváte denně, jiná jen při obtížích, další vícekrát týdně. Je potřeba, abyste věděli, proč daný lék užíváte. Jedině tak si můžete být jisti, že jednáte správně. Neznámé přípravky se snadno spletou a pak se může stát, že budete ten k pravidelnému užívání brát jen při obtížích apod.

4. Přečtěte si příbalový leták a řiďte se pokyny 

Některé léky se dávkují snadno, jiné ale vyžadují složitější postup. Zejména přípravky pro děti ve formě kapek nebo sirupů. Používejte vždy originální dávkovací zařízení. Pokud je už nemáte, požádejte o ně v lékárně.

5. Informujte svého lékaře o všem, co berete, včetně doplňků stravy a bylinných přípravků

Tyto údaje jsou velmi důležité. Jednotlivé léky mezi sebou interagují. Jejich účinek se může zcela vyrušit, pozměnit nebo zvýšit do té míry, že se stane pro vás nebezpečným. Proto veškerá léčiva hlaste. Někteří lékaři svoje pacienty pro jistotu žádají, aby jim v sáčku přinesli vše, co byť jen příležitostně užívají. Mohou pak snáze zajistit správnou a šetrnou terapii.

6. Sepište si seznam léků 

Nikdy nevíte, kdy budete muset narychlo do nemocnice. Pokud užíváte větší množství preparátů, měli byste u sebe vždy nosit jejich seznam. Pro případ ztráty mějte jeden rezervní. Nepodstupujte riziko, že bude narušena léčba vašich chronických problémů, mohl by se tím významně zhoršit váš zdravotní stav.

Zdroj: http://www.fda.gov

Doporučujeme