Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Následky letních nehod a úrazů zmírní homeopatie

Homeopatie 2.8.2016
redakce uLékaře

Řada z nás se o dovolené více či méně intenzivně věnuje aktivnímu odpočinku. O sportovní výkony se snaží i ti, kteří se celý rok nehýbou, což samozřejmě nahrává nejrůznějším zraněním a pohmožděninám. Jednou z možností léčby těchto problémů je i homeopatie.

Řada z nás se o dovolené více či méně intenzivně věnuje aktivnímu odpočinku. O sportovní výkony se snaží i ti, kteří se celý rok nehýbou, což samozřejmě nahrává nejrůznějším zraněním a pohmožděninám. Jednou z možností léčby těchto problémů je i homeopatie.

Pět granulí na puchýře

Samoléčba homeopatickými léky je možná v případech méně závažných úrazů či v rámci první pomoci ještě před řádným lékařským ošetřením. Nicméně vždy se dá použít i jako účinná doplňková terapie po různých odborných zákrocích. Homeopatika tedy pomáhají nejen při větších nehodách a úrazech, ale třeba i při obyčejných puchýřích z nevhodných bot, veslování či držení řídítek kola.

 • Osvědčeným a téměř univerzálním lékem je v těchto případech Calendula officinalis 5CH.
 • Terapii lze posílit přidáním preparátu Apis mellifica 15CH v případě puchýřů, které svědí, pálí a dominuje u nich otok a zarudnutí.
 • Cantharis 9CH je lék na velké puchýře, které připomínají opaření. Bolí, svědí a mírní je studený obklad.
 • Rhus toxicodendron 9CH je vhodný tehdy, když je okolí puchýřů zarudlé a stav se lepší použitím teplé sprchy.

Všechny výše uvedené léky podáváme 3× denně po 5 granulích.

Boule řeší jedinečná Arnica 

Základním lékem v případě úrazů, pádů, úderů a potlučení všeho druhu je známý homeopatický produkt Arnica montana 9CH. Jeho léčebný účinek na modřiny a pohmožděné tělo je lidstvu znám již od středověku. Arniku ranhojiči doporučovali jako odvar ve vínu či pivu k vnitřnímu užití a zevně ve formě nejrůznějších mastí. Hojivý účinek je dán především tím, že arnika obsahuje řadu látek, které zlepšují pevnost cévních stěn, posilují činnost svalových buněk a též příznivě ovlivňují srážení krve. Arnica montana 9CH je tedy lékem, který je indikován vždy a při jakémkoliv úrazu, nejlépe však působí na tupá poranění (po pádech, úderech apod.). Největší dopad má na svalovou tkáň a její poranění. Arnica by se měla nasadit co nejdříve po úrazu. Včasná aplikace totiž zmenšuje bolest, otok i tvorbu hematomu. Hodí se v případech, kdy se bolest zhoršuje dotykem a mírní se v klidu. V nejakutnějším stadiu je potřeba dávku opakovat často, třeba i po půlhodině či hodině až do zlepšení stavu. Pak frekvenci podávání snižujeme až na obvyklou dávku 5 granulí podávanou 3–4× denně. V případech, kdy došlo k postižení okostice nebo k pohmoždění šlach, je vhodný lék Ruta graveolens 9CH. Pomáhá tehdy, když se bolesti zhoršují v chladu, vlhku, v klidu, při strnulé nehybnosti a při nadměrné námaze. Naopak se lepší teplem a při pohybu. Podáváme 3–4× denně 5 granulí.

Co platí na poškozené klouby

Preparátem první volby při distorzi či vymknutí kloubu je opět Arnica montana 9CH, 3× denně 5 granulí. V první fázi je možné k ní přidat též lék Ruta graveolens 9CH, zejména když si zraněný stěžuje na pocit roztržení a pohmoždění. Bolesti se zhoršují vleže na postiženém kloubu, lepší se mírným rozhýbáním. Lék je vhodný také v případech přímého úderu do kloubu, například při fotbalu. Pokud došlo ke klasické distorzi, tedy k tomu, že se kloubní pouzdro nepřirozeně natáhlo, tehdy je lepší spíše lék Rhus toxicodendron 9CH. Ten je potřeba i v pozdějších fázích poranění kloubů, kdy bolesti jsou zhoršeny chladem, vlhkem a nehybností. Potíže mírní teplé obklady a neustálý pomalý pohyb. Výše uvedené léky podáváme v akutním stadiu 3–5× denně 5 granulí. Rhus toxicodendron 9CH je nezbytný i před každým rehabilitačním výkonem v rámci rekonvalescence – tehdy se bere jednorázově 5 granulí.

Pro snazší hojení zlomenin

 • Hojení zlomenin po chirurgickém ošetření je možné podpořit v první řadě opět lékem Arnica montana 9CH, jakožto základním lékem proti bolesti, modřinám a pocitům rozbitosti.
 • V léčbě se pak většinou doplňuje o Symphytum officinale 9CH. To je přípravek stimulující okostici a hodící se pro pacienty, kteří si stěžují na ostré bolesti v místě zlomeniny zhoršující se sebemenším dotykem.
 • Bryonia alba 9CH je indikována v případech zlomenin, kdy si postižený stěžuje na nesnesitelné bolesti i při malém pohybu.
 • Dalším lékem, který by se měl podávat téměř ve všech případech hojení zlomenin, je Calcarea phosphorica 5CH. Podporuje vestavbu vápníku a fosforu do kosti a tím i rychlejší zvápenatění svalu. 
 • Causticum 9CH je pak přípravek zajímavý především pro sportovce. Hodí se při stresových a námahových frakturách. Ideální je v případech, kdy se bolesti horší v suchém a chladném počasí a naopak se mírní ve vlhku.

Tyto léky podáváme 2× denně 5 granulí.

Hlava zlobí dlouho 

Homeopatie může poskytnout neocenitelnou pomoc i při řešení následků poranění hlavy. Možnosti konvenční medicíny jsou v těchto případech často jen velmi omezené. Základním lékem je zde opět Arnica montana, v těchto případech indikovaná spíše v ředění 15CH či 30CH. Svůj pozitivní dopad může prokázat i u starších úrazů. Hypericum perforatum 30CH je lékem na následky otřesů mozku, ale i poranění páteře. Vhodný je tehdy, pokud se setkáváme s problémy s myšlením a pamětí spolu s bolestmi hlavy. Nejvýznamnější je ale preparát Natrum sulfuricum 30CH. Je účinný na následky otřesu mozku, kdy si postižený stěžuje na potíže s pamětí spojené se závratěmi, někdy i tinnitem (lidově s pískáním v uších). Někdy mohou být v popředí spíše změny na úrovni psychiky, jako jsou zmatenost, vznětlivost, deprese, stahování se do sebe, apatie, změny osobnosti a nezájem o okolí. Léky na následky poranění hlavy podáváme 1× denně 5 granulí i dlouhodobě.

Kdy s poraněním oka k lékaři

Účinek přípravku Arnica montana doplňujeme v případech klasického „monoklu“, tedy hematomu okolí oka, lékem Ledum palustre 9CH. Zejména když se bolesti zlepšují chladným obkladem a klidem na lůžku. Pro případy tupého poranění oka, kdy není vidět žádný hematom, je určen preparát Symphytum officinale 9CH. Bývá to třeba následek úderu nějakým tupým předmětem, jako je například tenisový míček. Bolesti souvisí s pocitem prasknutí a horší se dotykem. Při úrazu oka, který je doprovázen porušeným, rozmazaným či dvojitým viděním nebo je jasně viditelná krev pod spojivkou, je vždy nutné vyšetření očním lékařem.

Léčit se musí i psychika!

Mohlo by se zdát, že řešit duševní stav poraněného sportovce je zbytečné. I konvenční medicína se zaměřuje v prvé řadě na samotné zranění. Ale akutní pomoc i v této rovině je extrémně důležitá. Dobře zvolený homeopatický lék dokáže pacienta zklidnit, případně i umožnit jeho lepší spolupráci při ošetření. Základním lékem je zde opět Arnica montana 15CH, která odpovídá obrazu poúrazového šoku. Pacient je ve stavu polovědomí, po oslovení se probere a tvrdí, že mu nic není, nicméně vzápětí opět upadá do stavu netečnosti. Celková tělesná přecitlivělost, zejména na bolest, pak vede i ke strachu z jakéhokoliv dotyku. Zraněný raději všechny posílá pryč a tvrdí, že se mu vlastně nic nestalo.

 • Aconitum napellus 15CH je vhodné po vážnějších nehodách, kdy je postižený ve stavu poúrazového psychického šoku. Bude mít především strach ze smrti, což se projeví úzkostí s neklidem a panikou. Na tělesné rovině psychické napětí doprovází vysoký tlak, zrychlený tep a zarudlý obličej.
 • Chamomilla vulgaris 15CH je potřebná v situacích nepřiměřené reakce na bolest. Bolest je pro poraněného naprosto nesnesitelná a jediné, co chce, je okamžitá úleva. Vinou intenzivně prožívaných útrap je dotyčný podrážděný, vzteklý, hádavý a může být až hrubý a agresivní i vůči zdravotnickému personálu.
 • Ignatia amara 15CH se hodí tehdy, když pacient reaguje spíše hystericky. Například usedavě pláče kvůli bezvýznamného šrámu nebo se směje, třebaže šlo o vážnou nehodu. Může být i zamlklý a jen vzdychat. Vždy se ale jeho stav zlepší při rozptýlení a odvedení pozornosti od samotného zranění.

Doporučujeme