Narkomani se žloutenkou typu C, začněte se léčit!
Hepatitida C je infekční onemocnění, které se šíří hlavně infikovanou krví. Naprostá většina nových případů (asi 90 %) vzniká v souvislosti s nitrožilním zneužíváním omamných látek.
Abstinenti vítáni
Žloutenku typu C navíc není lehké včas odhalit, protože velmi často probíhá dlouhou dobu bez příznaků. V současné době se při léčbě uplatňuje převážně kombinace interferonu alfa a ribavirinu, která je dost nákladná. Právě finance a náročnost na spolupráci pacientů vedly odbornou veřejnost k vypracování jistých doporučení. Z nich vyplývá, že není doporučeno léčit alkoholiky a nitrožilní uživatele drog, pokud alespoň půl roku neabstinují.
Spolupracujte!
Neochota lékařů léčit narkomany vyplývá hlavně z jejich špatné spolupráce:
- často nedocházejí na kontroly,
- léčbu neustále přerušují,
- běžně nedokončují její doporučenou délku.
Zda lékař zahájí nebo nezahájí léčbu, závisí vždy na individuálním posouzení. Pro však hraje fakt, že jde většinou o mladé lidi s krátkou dobou trvání choroby. Ti mají největší naději na vyléčení.
I neléčení něco stojí
Problémem je, že neléčená choroba postupně devastuje játra. Nakažení bez terapie tak budou v dlouhodobém horizontu vyžadovat další nákladnou léčbu cirhózy jater, jejich selhání a jiných komplikací. V současné době se tedy objevuje snaha rozšířit zdravotní péči i na dobře spolupracující narkomany. Klinické studie totiž zjistily, že jak odpověď na léčbu, tak i spolupráce při ní jsou sice nižší u lidí pokračujících ve zneužívání drog než u abstinujících, rozdíly ale nejsou výrazné. Pro úspěšnost terapie je však důležité dodržet celé podpůrné schéma, nebo alespoň vydržet co nejdéle.
(uli)