Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Pásový opar hrozí téměř každému – některým ale více!

redakce uLékaře

Nejde o „vyrážku“, ale o závažnou bolestivou nemoc s celou řadou komplikací, které mohou být i doživotní. Zjistěte, zda patříte mezi osoby, kterým pásový opar hrozí nejvíce!

Prodělání planých neštovic v dětství vás vystavuje riziku vzniku pásového oparu. To se týká více než 95 % populace – proč se tedy pásový opar nevyvine u každého? Důvodem je to, že samotný virus planých neštovic na rozpoutání nemoci nestačí. Pomáhá mu v tom celá řada dalších, tzv. rizikových faktorů. S každým z nich se možnost vzniku pásového oparu o kousek zvětšuje.

Prevence pro ohrožené

Tyto faktory je tedy dobré znát a podle nich určit svoje riziko. Existuje totiž očkování, které napomáhá nepříjemné nemoci s mnohdy celoživotními následky předcházet. Vakcinace je určena v první řadě pro jedince, jejichž riziko onemocnění je velmi vysoké. Mezi faktory podporující vznik oparu patří:

  1. Věk nad 50 let. Možnost vzniku oparu s roky stoupá a po padesátce se stává závažnou. Nad 80 let onemocní až každý druhý člověk.
  2. Některé choroby. Nejtypičtější nemocí, která oslabí imunitní systém a usnadní tak vznik pásového oparu, je AIDS. Mírně zvýšené riziko je ale spojené např. i s cukrovkou. Podrobněji se rizikovými nemocemi budeme zabývat již brzy.
  3. Ozařování či chemoterapie. Tyto metody protinádorové léčby rovněž zhoršují činnost imunity, a tak dovolí spícímu viru, aby se probudil a projevil.
  4. Některé léky. Běžným příkladem jsou kortikoidy, užívané často při alergiích nebo autoimunitních chorobách. To samé platí i pro přípravky brané lidmi po orgánových transplantacích. Příčina je opět stejná: oslabená imunita.

Braňte své obránce 

Imunita, imunita, imunita. Vlastně i vysoký věk je rizikovým faktorem právě proto, že ve stáří už se tělo nezvládá bránit infekcím stejně zdatně jako za mlada. Jak tedy obranyschopnosti pomoci čelit výzvě v podobě viru, který, ukrytý ve svazcích nervových buněk, tiše čeká na svoji příležitost? Jak zajistit, aby nedošlo k žádnému drobnému výkyvu, protože i sebemenší oslabení těla může vyústit v pohromu? Odpověď je jednoduchá: očkováním. To je způsob nejen spolehlivý, ale i přirozený – nedojde po něm totiž k ničemu jinému než k vytvoření naší vlastní obranné reakce na virus. Když se ten pak odváží „vystrčit růžky“ ze svého úkrytu a ukáže se imunitním buňkám, budou na něj výborně připravené. 

Zdroje: www.mayoclinic.org

Doporučujeme