Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Pásový opar může vážně poškodit zrak!

Pásový opar 19.8.2015
redakce uLékaře

Takzvaný herpes zoster ophthalmicus – neboli oční pásový opar – je způsoben reaktivací viru Varicella zoster v oblasti nervů obličeje, které zasahují i do oka. Je v této větě příliš cizích slov a přitom není nic jasné? Pojďme si to společně vysvětlit.

Takzvaný herpes zoster ophthalmicus – neboli oční pásový opar – je způsoben reaktivací viru Varicella zoster v oblasti nervů obličeje, které zasahují i do oka. Je v této větě příliš cizích slov a přitom není nic jasné? Pojďme si to společně vysvětlit.

Virus Varicella zoster má primárně na svědomí onemocnění neštovicemi. To prodělá většina z nás v dětství. Puchýřky a svědění za několik dnů až týdnů zmizí, virus ale už zůstane v našem těle. Skrývá se v nervových gangliích, kde je jeho množení kontrolováno imunitním systémem. Pokud je však pozornost tohoto systému obrácena jinam, mohou toho tyto spící viry využít a objeví se pásový opar neboli herpes zoster.

Z čela do oka

Pásový opar se projevuje výsevem bolestivých puchýřů v průběhu nervů. Pokud do jejich inervace připadá i oko, situace se komplikuje. Většinou se jedná o postižení nervů, které primárně zásobují oblast čela. Oko je spolu s čelem postiženo přibližně v 50 % případů. Typickými projevy jsou bolestivé puchýře a svědění na čele a zánět všech předních a výjimečně i zadních struktur oka. Tento zánět provází také silná bolest, otok očních víček a světloplachost. Ještě předtím bývá přítomné takzvané prodromální stadium, které se vyznačuje svěděním a brněním na čele, podobně jako před vypuknutím oparu na rtu.

Nebezpečí slepoty

Pásový opar v oku je velmi nebezpečnou záležitostí. Zánět zrakových struktur může být následován zjizvením, vznikem zeleného i šedého zákalu i poruchou cévního zásobení oka. To vše může vést ke zhoršení zraku či jeho úplné ztrátě. Léčbu je proto nutné začít okamžitě.

Usmrcení virů 

Řešení oční formy pásového oparu spočívá v podávání lokálních i systémových léčiv.

  • Jako první se aplikují antivirotika, která mají za cíl usmrtit co největší počet rozmnožených virů.
  • Dále přichází na řadu lokální kortikoidy, které se dávají přímo do oka.
  • Důležité je také podávat kapky, které rozšiřují zorničku.
  • Během onemocnění se sleduje i nitrooční tlak.

U pacientů starších 60 let je možné krátkodobě podat i vysoké dávky celkově působících kortikosteroidů, které snižují riziko vzniku postherpetické neuralgie (bolest v místě výsevu puchýřků i po odeznění akutních projevů).  

Zdroj: www.merckmanuals.com

 

Doporučujeme