Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Pásový opar: vrací se častěji, než myslíte

redakce uLékaře

Ten, kdo jednou prodělá tuto bolestivou nemoc, by ji nechtěl absolvovat znovu ani za nic. Pásový opar se ale vrací. Kdo je jeho opakováním nejvíce ohrožený a jak se bránit?

Ten, kdo jednou prodělá tuto bolestivou nemoc, by ji nechtěl absolvovat znovu ani za nic. Pásový opar se ale vrací. Kdo je jeho opakováním nejvíce ohrožený a jak se bránit?

Mnoho infekčních nemocí můžeme prodělat jen jednou za život. Tělo se po prvním onemocnění naučí jeho původce rozpoznávat a bránit se mu, a další infekce už tak není možná. U pásového oparu je tomu ale jinak – ostatně i jeho první propuknutí je vyvoláno tělu již dobře známým virem planých neštovic. Až jednoho ze tří lidí pak tato potíž postihuje opakovaně.

S časem riziko roste

Pásový opar se u většiny osob nevrátí, někoho však zasáhne dvakrát, třikrát i víckrát. Svou roli v tom mimo jiné hraje i časový faktor. Během tří let od prodělání nemoci je pravděpodobnost jejího propuknutí velmi nízká, ale po sedmi letech už vystoupá k riziku téměř srovnatelnému s dosud zdravou (pásovým oparem nepostiženou) dospělou populací. 

Vliv imunity i pohlaví

Návratem pásového oparu se v minulosti zabývaly nesčetné studie. Díky nim vám můžeme předložit výčet mnoha dalších faktorů, které významně zvyšují možnost opakování onemocnění. Návrat pásového oparu je pravděpodobnější, jestliže:

  • se po první epizodě oparu objevila bolest, tzv. postherpetická neuralgie, trvající alespoň po dobu 30 dní,
  • jste žena,
  • jste prodělali první opar ve věku nad 50 let,
  • máte oslabený imunitní systém – věkem, onemocněními (leukémie, AIDS) nebo léky (kortikoidy, imunosupresiva).

Nikdo není v bezpečí

Ačkoli známe řadu rizikových faktorů, většiny lidí postižených návratem pásového oparu se netýkají – alespoň podle vědců z amerického Rochesteru a jejich výzkumu publikovaného v roce 2011. To, že jste 45letý zdravý muž, tedy neznamená, že se u vás nemoc opakovat nebude. Obecně platí, že se bolest a vyrážka pravděpodobně vrátí na jiném místě, než kde se vyskytovaly původně. Jak potvrzují odborníci, jediný způsob, jak se před vznikem či návratem pásového oparu chránit, je očkování. Vakcína je doporučována lidem nad 60 let, po konzultaci s lékařem ale může být podána i mladším. Očkování sníží pravděpodobnost onemocnění, ovšem ne na nulu. Opar případně vzniklý u očkovaného člověka však probíhá mírněji a s nižším rizikem dlouhodobých bolestivých komplikací.

Zdroje: www.webmd.com

www.webmd.com

www.ncbi.nlm.nih.gov

Doporučujeme