Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Potíže s kojením? Známe přírodní řešení

Homeopatie 7.8.2017
Kojení je pro miminka nejlepší výživa.

Kojení přináší ženě i dítěti spoustu pozitivních zážitků a radosti – pokud se tedy vše daří. Na druhou stranu může znamenat také řadu problémů a frustrací. Někdy pak i matka původně odhodlaná plně svého potomka kojit musí čelit velkým výzvám. Účinnou pomoc zde představuje i homeopatie.

Kojení je pro miminka nejlepší výživa. Jako takové velmi významně zlepšuje stav imunity dítěte a přináší i řadu dalších pozitiv. Minimálně to, že jde o jídlo vždy a snadno dostupné, sterilní a s optimální teplotou. Naproti tomu nekojené děti mají již v prvních 6 měsících života významně větší sklony k zánětům středního ucha, průjmům a infekcím obecně. Celoživotně jsou pak více ohroženy vznikem astmatu, ekzému, obezity či cukrovky II. typu a řadou dalších zdravotních problémů.

Kojení lze natrénovat

Potíže s kojením mohou být vyvolány například nedostatečným zotavením ženy z traumatického porodu, emocionálními problémy nebo fyzickými potížemi. K těm patří například nízká tvorba mateřského mléka, záněty prsu, praskliny bradavek a další. Pozitivní zprávou je to, že správná technika kojení se dá naučit, ideálně pod vedením zkušené poradkyně.

Řešení únavy i depresí       

Přivést na svět dítě může být pro ženu výraznou fyzickou zátěží, zejména jedná-li se například o porod císařským řezem. Jde však hlavně o událost, která zcela mění rodinné vztahy. U rodičky se proto mohou objevit i změny v rovině psychické. Která homeopatika lze doporučit?

 • Arnica montana 9CH – základní lék podporující hojení porodních poranění a následnou rekonvalescenci. V případě porodu císařským řezem je vhodná kombinace tohoto preparátu s lékem Staphisagria 9CH. Užívá se 5 granulí jednou denně po celou dobu šestinedělí.
 • China rubra 5CH – přípravek vhodný při slabosti po porodu, která je vyvolaná ztrátou krve či velkým pocením. Nicméně je to lék vhodný i pro období kojení s velkou produkcí mateřského mléka. Dávkování je 2× denně 5 granulí.
 • Sepia officinalis 15CH – preparát pomáhající tehdy, když se po porodu dostaví deprese s odporem k jakékoliv společnosti a snaze utěšovat. Žena chce být sama a pokusy o rozptýlení ji spíše dráždí. V tělesné rovině ji může obtěžovat pocit prázdného břicha. Aplikuje se 1–2× denně 5 granulí.
 • Ignatia amara 15CH – mírní deprese a smutek, které jsou zapříčiněny například postojem partnera a rodiny k novorozenci nebo narozením dítěte opačného pohlaví, než si žena či partneři přáli. Lék pomáhá i při jiných situacích, které vedou k uzavření ženy do sebe a k tichému pláči, případně k výkyvům nálad od deprese až k hysterickým výlevům. Užívá se 1–2× denně 5 granulí.
 • Pulsatilla 15CH – lék pro ženy, které se obtížně srovnávají se životní změnou, jsou plačtivé a mají pocit, že novou roli matky nezvládají. Potřebují fyzickou a především emocionální podporu okolí. Dávkování je 1–2× denně 5 granulí.

Pozor na zablokovaný mlékovod a zánět prsu

V prvním stadiu jde lidově řečeno o „zaražené mléko“. Jedná se o stav, kdy kojením nedochází k úplnému vyprázdnění prsu, což vede ke vzniku tvrdých a bolestivých uzlů. Pokud se potíž neřeší včas, může dojít k bakteriální infekci a v prsu se rozvine zánět. Tento problém postihuje až 10 % kojících žen. Prevencí je pravidelné kojení, zejména v noci, s případným odsátím přebytečného mléka. Dále jsou vhodné masáže prsu a dostatečný příjem tekutin. Úlevu přinesou i aplikace teplých obkladů před kojením a studených po něm. V případě zánětu je ale nutná návštěva lékaře a případně nasazení antibiotik. Pomoci mohou následující homeopatika.

 • Apis mellifica 15CH – zabírá tehdy, je-li prs oteklý a žena si stěžuje na bodavé a pálivé bolesti. Stav může zlepšit studený obklad.
 • Belladonna 9CH – preparát vhodný tehdy, kdy již hrozí zánět a může nastupovat horečka. Žena má pulsující bolesti prsu, který je oteklý, tvrdý a červený. Mohou být vidět i zarudlé pruhy vycházející od bradavky. Bolest zhoršují dotek a otřesy.
 • Bryonia 9CH – úlevu přináší v případě, když je prs tvrdý, bolestivý a citlivý na jakýkoliv pohyb. Stav zlepšuje například velmi těsná podprsenka. Teplo, třeba v podobě obkladu, bolest zhoršuje.
 • Phytolacca decandra 9CH – lze nasadit tehdy, jsou-li v prsech bolestivé uzlíky. Potíže se zhoršují při kojení.
 • Pulsatilla 9CH – řeší problém, když ženy mají hodně mléka, ale jeho množství může být proměnlivé. Dotyčné mohou být mírné a plačtivé osoby.

Dávkování výše zmíněných léků je 3–4× denně 5 granulí.

Co vyléčí praskliny

Popraskané bradavky mohou být velmi bolestivé. Kojení je pak utrpením. Důležité je, aby dítě správně sálo. Pokud se již praskliny objeví, je potřeba zachovat pravidelnost v kojení – hladové dítě totiž saje více intenzivně. Je potřeba začít krmení méně postiženým prsem a strany často střídat. Bradavky je dobré ošetřovat vhodným krémem, udržovat je v suchu, případně občas vystavit slunci. Homeopatie nabízí na tento problém níže uvedené léky.

 • Nitricum acidum 9CH – zabírá na praskliny vypadající jako od říznutí nožem, které jsou „až do živého“. Bývají velice bolestivé a mohou i krvácet.
 • Graphites 15CH – přípravek vhodný na praskliny, ze kterých vytéká medově zbarvený sekret.
 • Chamomilla 15CH – je vhodným lékem tehdy, jsou-li praskliny na zanícených, velmi citlivých a bolestivých bradavkách. Žena bývá podrážděná a vzteklá.
 • Phytolacca decandra 9CH – řešení v případě, kdy jsou bradavky popraskané, bolestivé a bolest při kojení vyzařuje do celého těla.

Dávkování výše uvedených léků je 2× denně 5 granulí.

Syndrom bělavé bradavky

Jedná se o soubor příznaků, které se objevují v těhotenství a po porodu se zlepší. Nicméně u řady žen mohou tyto potíže přetrvávat a značně znepříjemňovat kojení. Jde o stažení (křeč) cév v bradavce, která pak zbělá. To je doprovázeno různě dlouho trvající intenzivní bolestí, kterou zlepšují teplé obklady. Stav znepříjemňují i migrény a nesnášenlivost chladu. Z homeopatik lze doporučit následující.

 • Cuprum metallicum 9CH – lék na akutní stav, podává se i v 10minutovém intervalu, preventivně pak 2× denně.
 • Phytolacca decandra 9CH – o tomto preparátu již byla zmínka, může se kombinovat s lékem Cuprum metallicum.
 • Pulsatilla 15CH – pomáhá tehdy, když je prs studený a mramorovaný. Žena bývá zimomřivá a plačtivá.
 • Chamomilla 15CH – lék pro ženy přecitlivělé na bolest, které při potížích reagují podrážděně až hystericky.

Dávkování výše zmíněných preparátů je 2–3× denně 5 granulí.

Nedostatek mléka

Tento problém je možné řešit opakovanou stimulací prsu častým kojením, ideálně každé 2 hodiny. Podpořit tvorbu mléka pomáhá i použití odsávačky a vyšší příjem tekutin. A která homeopatika lze využít?

 • Ricinus communis 5CH – lék pomáhající především první dny po porodu. Zlepšuje „nastartování“ tvorby mléka, zejména tehdy, když není možný trvalý kontakt s miminkem. Lze jej použít také v době tzv. laktačních krizí. Podává se 3–5× denně 5 granulí.
 • Pulsatilla 5CH – zabírá v případě, je-li mléko vodnaté a řídké. Žena bývá často jemná a plačtivá.
 • Calcarea carbonica 9CH – pomáhá matkám, jejichž prsa jsou nalitá a bolestivá, ale mléko se netvoří dostatečně. Tyto ženy bývají úzkostné, slabé a celkově zpomalené. Dávkování je 3× denně 5 granulí.

Odstavení kojence

K usměrnění produkce mléka by mělo vést omezení příjmu dítětem. Mělo by se kojit jen z jednoho prsu, po krmení jsou vhodné studené obklady.

 • Calcarea carbonica 15CH – lék v uvedeném ředění pozitivně reguluje tvorbu mléka.
 • Ricinus communis 30CH – v tomto ředění jde o vhodný přípravek pomáhající při postupném odstavování kojence.
 • Pulsatilla 30CH – usnadňuje odstavení při velké produkci mléka. Ideální preparát pro situaci, kdy matka odstavení vnímá jako ztrátu, což u ní vyvolává plačtivé nálady.

Tyto léky podáváme 2× denně 5 granulí.

 

Líbil se vám článek?
+4
ANO NE

Dočteno? Pomůžeme vám
ještě o kus víc.

 • Lékaři všech specializací čekají na váš dotaz.
 • Naplánujte si prevenci s chytrým kalendářem.
 • Objevujte praktické a ověřené tipy od lékařů.
Zaregistrovat se zdarma Přihlásit se

Související články

Hemoroidy: choulostivý problém lze řešit přírodní cestou

Trpíte hemoroidy? Ještě než budete nuceni přistoupit k chirurgickému řešení,...

Bylinné čaje: přírodní řešení mnoha zdravotních problémů

Meduňka na poruchy spánku, máta pro špatné zažívání, či heřmánek na špatně se...

Přírodní léčba periferní neuropatie

Neuropatická bolest patří mezi velmi nepříjemné komplikace různých onemocnění....

Viburcol – čistě přírodní lék pro každé miminko

Také vaše děťátko nemůže v klidu spát? Pro bolesti rostoucích zoubků se každou...

Přechodné úzkosti zkrotí přírodní lék z levandule

Ne každý člověk trpící úzkostmi chce podstoupit dlouhodobou léčbu psychofarmaky....

Tajemství krásné pleti japonských žen se skrývá v rýži

Japonské ženy jsou známé tím, že mají krásnou pleť. A právě jedním z tajemství...

Výluhy z bylin jako přírodní antiparazitika?

Kde je hranice mezi klasickou a alternativní léčbou? Více než polovina dostupných...

Stres škodí zdraví: 10 kroků ke klidu

Všichni to dobře víme a nejspíš už to bylo i vědecky dokázáno - stresové situace...

Na léky proti nespavosti v těhotenství raději zapomeňte

Jste těhotná a trpíte poruchami spánku? Rozhodně se nesnažte vyléčit se sama....

Uvolněte se, prosím!

Příčiny stresu mohou být různé. Některé odstranit nemůžeme. To je také důvod,...

Doporučujeme

Čtěte více

Poškozují vytrvalostní sporty průdušky?

Sportem ku zdraví. Otázkou však zůstává, zda to platí za všech okolností. Námahou...

Potápění může poškodit oči

Občas se nějaký méně obvyklý koníček nebo třeba profese sejde se zeleným zákalem....

Potenciálních cílů biologické léčby střevních zánětů je mnoho – a lékaři stále nachází nové

Přesná příčina nespecifických střevních zánětů (inflammatory bowel disease,...

Potěšte své srdce a začněte plavat!

Pohyb ve vodě je nesmírně prospěšný pro celý organismus. Ovšem srdce ocení pravidelné...

Potěšte své srdce. Vyrazte na běžky!

Zima a zimní příroda přímo vybízí k tomu, abyste udělali něco dobrého pro svoje...

Potíže milování beztíže

Určitě vás už někdy napadlo, jak se kosmonauti během svého pobytu v kosmu vypořádávají...

Potíže s astmatem mají i vrcholoví sportovci

Nejen "obyčejný" člověk s průměrnou dávkou pohybu může mít astma. Toto onemocnění...

Potíže s bolavým uchem řešte okamžitě. Zánět může ohrozit sluch

Zánět středního ucha je pro mnoho rodičů velkým strašákem. Přichází náhle a...

Potíže s bolavým uchem řešte okamžitě. Zánět může ohrozit sluch

Zánět středního ucha je pro mnoho rodičů velkým strašákem. Přichází náhle a...

Potíže s erekcí varují psoriatiky před mozkovou příhodou

Lupénka je sice nejviditelnější na kůži, nepodceňujte ale ani další projevy...

Potíže s očima? Využijte řešení v pohodlí domova

<p>Někteří lidé nosí brýle již od dětství, jiní je začnou potřebovat až v pokročilém...

Potíže s otěhotněním? Někdy pomůže speciální cvičení

Existuje řada různých metod léčby neplodnosti, které obvykle přímo závisí na...

Potíže s růstem? I pohyb léčí.

Máte-li dítě, jemuž lékař naordinoval léčbu růstovým hormonem, patrně víte,...

Potíže s udržením moči mohou nastat opravdu u každého

O inkontinenci, mimovolném úniku moči, se mluví především v souvislosti se staršími...

Potíže se spánkem mají už i padesátníci

Je vám přes padesát a prožíváte čím dál více bezesných nocí? Vězte, že ani zdaleka...

Potíže se střevy? Trpí i slavní

Zánětlivá onemocnění střev byla dlouhou dobu širší veřejnosti obestřena tajemstvím...

Potíže ze sluníčka: vše zvládnete s homeopatiky

Po dlouhé zimě, kdy bylo slunečných dní poskrovnu, jsme se těšili, až se sluníčko...

Potlačujete své emoce? Možná si zakládáte na rakovinu

Mezi odborníky se stále více hovoří o psychosomatice, vzájemném propojení těla...

Potrat může být riziko pro budoucí těhotenství

Přijít o nenarozené miminko je pro ženy vždy velká psychická i fyzická zátěž....

Potratová pilulka RU 486: pomoc, nebo hrozba?

Tzv. potratovou pilulku, známou také pod označením RU 486, nyní schválil Státní...