Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Potíže ze sluníčka: vše zvládnete s homeopatiky

redakce uLékaře

Po dlouhé zimě, kdy bylo slunečných dní poskrovnu, jsme se těšili, až se sluníčko zase objeví a zlepší nám náladu. Ale je řada lidí, kterým vystavení se slunečním paprskům může přinášet spíše problémy. Sluneční alergie, popálení kůže, úpal či úžeh, to všechno může způsobit pobyt na slunci. A tohle všechno můžete efektivně a okamžitě řešit pomocí homeopatie.

Po dlouhé zimě, kdy bylo slunečných dní poskrovnu, jsme se těšili, až se sluníčko zase objeví a zlepší nám náladu. Ale je řada lidí, kterým vystavení se slunečním paprskům může přinášet spíše problémy. Sluneční alergie, popálení kůže, úpal či úžeh, to všechno může způsobit pobyt na slunci. A tohle všechno můžete efektivně a okamžitě řešit pomocí homeopatie.

Spálení sluncem

Nadměrné vystavení těla slunečním paprskům může vést ke vzniku popálení kůže, zejména pokud zapomeneme na použití krému s dostatečným UV filtrem anebo na sluníčku zůstaneme příliš dlouho. Pak se objeví známé zarudnutí kůže, která je pálivá, bolí a svědí. Většinou se tedy jedná o popáleninu I. stupně, nicméně u velmi citlivých lidí může dojít i ke vzniku popálenin II. stupně, tedy ke stavům, kdy se na kůži objeví i puchýře vyplněné čirou tekutinou.

Hlavní homeopatické léky na popálení kůže sluncem:

  • Apis mellifica 15CH – kůže je světle červená, na některých místech může být i průsvitný otok, bolesti jsou intenzivní, pálivé, s pocity píchání jakoby jehlami; zlepšení zde bude přinášet studený obklad. Celkově bude postižený neklidný a nebude si stěžovat na pocit žízně.
  • Belladonna 9CH – kůže je červená a horká, vyloženě z ní sálá horkost. Postižený je velmi žíznivý a může mít i tepavé bolesti hlavy.
  • Cantharis 9CH – je to lék již pro popáleniny II. stupně s tvorbou různě rozsáhlých puchýřů.

Zvolený lék podáváme zpočátku v 15–30 minutových intervalech až do zmírnění bolestí, pak intervaly prodloužíme až do podávání 3× denně. Při léčení popálenin vyvolaných sluncem nezapomínáme na dostatečný pitný režim a péči o kůži, zde mohu doporučit například Dapis gel či Rescue cream, které rychle zklidní popálenou pokožku.

Alergie na slunce

Do této kategorie patří řada potíží, jejichž společným jmenovatelem je vznik nepříjemné kožní reakce po oslunění. Může jít o nepřiměřeně intenzivní opálení až popálení, kopřivku, ekzém, v některých případech může vzniknout až těžká puchýřnatá dermatitida. Popsané projevy postihují kůži vystavenou slunečnímu záření, těžké reakce však mohou postihnout i zakryté části těla.

V těchto případech se nejedná o pravou alergickou reakci, ale jde o projevy podobné alergii, na kterých se podílí jednak uvolněný histamin v pokožce a dále také tzv. volné radikály – agresivní molekuly, které dorážejí na buňky. Ty vznikají ve tkáních ozářených UV paprsky.

Základními homeopatickými léky jsou zde již uvedený lék Apis mellifica 15CH, jehož kožní projevy mohou zahrnovat i kopřivkové pupeny s charakteristikami popsanými výše, a dále lék Rhus toxicodendron 15CH, který je indikován při vzniku skvrnité vyrážky, jež vzhledově lehce připomíná kůži leoparda, anebo se jedná o drobné puchýřky s čirou tekutinou. V tomto případě bolesti doprovází i intenzivní svědění, které se nezlepší škrábáním, ale paradoxně horkou sprchou.

Pro takto citlivé jedince ale existuje dobrá prevence, kterou je vhodné začít podávat určitou dobu před rizikovým obdobím či cestou.

Je známo, že třezalka, jak místně na kůži anebo i při jejím užívání ve formě čajů nebo jiných preparátů, způsobuje zvýšenou citlivost kůže na sluneční záření, kdy snadno dojde k jejímu spálení. Tento jev můžeme využít v homeopatii i léčebně, a tak je lék Hypericum perforatum 15CH ideální pro ty, kteří výše zmíněnými potížemi trpí i v našem klimatickém pásmu. Nejlépe by bylo začít jej užívat asi 10 dní před „sluneční sezónou“ 1× denně 5 granulí a v době intenzivního slunečního svitu 2× denně 5 granulí.

Lék Natrum muriaticum 15CH se hodí především pro osoby, které kožními problémy vyvolanými sluncem trpívají zejména u moře a často jejich kožní potíže doprovází i opar a bolesti hlavy vyvolané osluněním. Tento lék je vhodné podávat v ředění 15CH asi týden před odjezdem na dovolenou u moře 1× denně 5 granulí, při pobytu u moře jej pak podáváme 2× denně.

Sluneční úpal

Jedná se o intenzivní bolesti hlavy, které vzniky v důsledku delšího vystavení nechráněné hlavy slunečním paprskům. Bolest je vlastně projevem podráždění mozkových obalů teplem.

Důležitá je samozřejmě prevence, tedy pečlivé nošení pokrývky hlavy při pobytu na přímém slunci, a to zejména u dětí. V případě výskytu potíží ihned umístit postiženého do stínu, na hlavu dát chladný obklad a dbát na dostatečný příjem tekutin. Ke zmírnění bolestí pak můžeme použít například již zmíněný lék Belladonna 15CH, a to v případech, kdy má postižený zarudlý obličej, potí se, může mít i zvýšenou teplotu a bude si stěžovat na tepavé bolesti hlavy. Zlepšení mu bude přinášet chladné prostředí, tma a ticho. Pokud bude mít postižený příznaky podobné výše zmíněnému léku Belladonna, čili zarudlý obličej s pocením, ale bude si stěžovat spíše na to, že se mu hlava bolestí „rozskočí“ či přímo „vybuchne“, bude i mírně zmatený a bude mít problémy s pamětí, pak je to ale již obraz jiného léku, a to konkrétně léku Glonoinum 9CH. Tyto léky podáváme zpočátku opět poměrně často, po 5 granulích i v 30minutových intervalech s prodlužováním při zlepšování.

MUDr. Jaroslav Čupera

Lékař, anesteziolog, homeopat. Člen rady a místopředseda Homeopatické lékařské asociace, o.s.

odborník uLékaře.czDoporučujeme