Před výletem do přírody si zjistěte aktivitu klíšťat
S počátkem jara 2008 byl opět uveden do provozu společný projekt Českého hydrometeorologického ústavu a Státního zdravotního ústavu, který informuje o aktuální aktivitě klíšťat, a tím také riziku infekcí, které klíšťata přenášejí.
Program TICKPRO
Program s názvem TICKPRO obsahuje užitečná doporučení pro všechny, kteří se chystají na víkendový pobyt v přírodě a chtějí se nebezpečným nákazám vyhnout. Program vypočítává míru aktivity klíšťat podle údajů o množství srážek, teplotě a relativní vlhkosti vzduchu. Matematický model, který zadané údaje zpracovává, byl vypracován na základě dlouhodobých pozorování aktivity klíšťat v jednotlivých obdobích během roku.
#IMG#Jaké klíště je aktivní?
Aktivní je klíště, které se rozhodne vylézt do vyšších pater vegetace (stonky trav apod.) a tam číhá na svého hostitele. Čím více klíšťat je v přírodě takto aktivních, tím větší je nebezpečí, že si z výletu do lesa přineseme nebezpečnou nákazu. Při přenosu infekce hraje důležitou úlohu také čas, po který bylo klíště přisáté. Zatímco klíšťová encefalitida se může z klíštěte přenést již po krátké době, Lymeská borrelióza se zpravidla přenáší až po minimální době 24 hodin přisátí.
Rady do přírody
Program pro předpověď aktivity klíšťat se neomezuje pouze na prognózy, ale zároveň u každého stupně aktivity vydává i příslušná doporučení. Počátkem jara bude patrně převažovat stupeň jedna – tedy malé riziko, avšak ani to bychom neměli podceňovat. Po návratu z lesa se doporučuje prohlédnout celé tělo, pro pobyt v lese zvolit světlé oblečení z hladkého materiálu. Stupňů rizika je celkem pět, již od druhého stupně (mírné riziko) se doporučuje před pobytem v lese použít repelent.
Aktuální informace o aktivitě klíšťat můžeme zjistit na stránkách českého hydrometeorologického ústavu. S pravidelnými aktualizacemi předpovědí se v roce 2008 začalo již v březnu. Údaje jsou k dispozici vždy pro pátek až sobotu, tedy dny, kdy nejvíce lidí pobývá v přírodě.
(vek)