Projevy vyčerpání z horka a zásady první pomoci
Vyčerpání z horka je stav, který nastává, pokud je jedinec dlouho vystaven vysokým teplotám. Jedná se o závažnou reakci lidského organismu, která se však dá zvládnout i bez zásahu lékaře, pokud je tedy dotyčnému včas poskytnuta první pomoc.
Příčiny a rizikové faktory vyčerpání z horka
Za normálních okolností se člověk zbavuje přebytečného tepla pocením a rozšířením kožních cév, kterými tak proteče více krve, teplo přejde do okolí a krev se ochladí. Existují však situace, při kterých může tento obranný mechanismus organismu selhat:
- pokud je okolní teplota vyšší než teplota krve v kůži, krev se tak nemůže ochladit,
- při zvýšené vlhkosti okolí se snižuje odpařování potu z povrchu těla,
- pokud je dotyčný oblečen do příliš teplého oblečení zadržujícího teplo,
- při fyzické aktivitě, která zvyšuje produkci tepla,
- některé léky (např. antihistaminika, diuretika, spasmolytika) a drogy mohou v horku snížit činnost centra pro regulaci teploty,
- u seniorů a kojenců existuje všeobecně vysoké riziko přehřátí.
Projevy vyčerpání z horka
Mírná forma onemocnění z horka se projevuje jako tzv. synkopa, náhlá krátkodobá ztráta vědomí vedoucí obvykle k pádu. Následná úprava vědomí je spontánní, úplná a obvykle rychlá. Synkopa je způsobena dlouhým stáním v horku, kdy dochází k nahromadění krve v dolních končetinách, čímž se přechodně snižuje prokrvení mozku.
Pokud však obranný mechanismus selže, objevují se příznaky vyčerpání, které jsou dány nadměrnou ztrátou tělesných tekutin, zejména únava, slabost, zmatenost, nevolnosti, bolesti hlavy, zvýšené pocení, rychlý nitkovitý pulz a nízký krevní tlak, moč je tmavá a kůže je bledá a lepkavá.
Prevence na prvním místě
Jestliže se chcete vyhnout výše popsaným příznakům, je důležité dodržovat preventivní opatření:
- nevykonávejte namáhavou práci v horkém prostředí,
- cvičte v dobře větraném či klimatizovaném prostředí,
- noste lehké a světlé oblečení,
- dodržujte stálý pitný režim, nejlépe iontovými nápoji,
- vyhněte se v horku kofeinu a alkoholickým nápojům,
- mezi 12. a 14. hodinou nechoďte na přímé sluneční světlo
- a především nepřeceňujte své možnosti.
Zásady první pomoci
Pokud máte podezření na vyčerpání z horka, je nutné okamžitě zahájit opatření vedoucí k obnově krevního oběhu a dostatečnému prokrvení mozku. Je potřeba zanechat fyzické aktivity. Vhodná je poloha vleže se zdviženými dolními končetinami. Postiženému jedinci by měla být podávána studená voda s obsahem iontů (rehydratační či sportovní nápoje, případně jen lehce osolená voda). Další zásady první pomoci spočívají ve vyhledání stinného a chladného místa, otírání zátylku chladnou vodou, případně vlažné sprše, pokud je k dispozici. Důležitá je samozřejmě neustála kontrola stavu vědomí postiženého.
Jestliže vyvolávající příčiny trvají delší dobu a nemocnému není poskytnuta adekvátní pomoc, rozvíjí se úpal a další komplikace, v krajních případech vedoucí až ke smrti. Pokud u dotyčného pozorujete ztrátu vědomí, nebo dokonce známky šoku, je nutné neprodleně volat zdravotnickou záchranou službu (tel. 155).
(mraf)
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319570.php
https://zdravi.doktorka.cz/hypertermie-neboli-prehrati
https://www.webmd.com/fitness-exercise/heat-exhaustion#3-6