Program Výměna jehel snižuje výskyt žloutenky u narkomanů
Virovou hepatitidou se člověk může nejčastěji nakazit při nechráněném pohlavním styku s nakaženou osobou nebo při injekční aplikaci omamných látek.
Program Výměna jehel, anglicky Needle-exchange program, je sociální program, který má za cíl snížit výskyt a riziko nákazy virovou hepatitidou C u nitrožilních uživatelů drog. První pokusy o výměny jehel proběhly už na začátku 70. let minulého století, první vládami podporovaný program se ale rozběhl až v polovině 80. let v Nizozemsku. Tento původní nizozemský program se ale nezaměřoval na hepatitidu C, vznikl jako prevence proti šíření žloutenky A a později se kvůli šíření viru HIV rozšířil po celém světě.
Jak program funguje
V některých zemích je program Výměna jehel financován ze státních peněz, jinde jeho chod zajišťují dobrovolnické organizace a různé nadace. Mezi státy s přímou státní účastí patří Austrálie, Brazílie, Kanada, Nizozemsko, Nový Zéland, Portugalsko, Španělsko, Švýcarsko, Velká Británie, Irsko a Írán. Program funguje i ve Spojených státech amerických, tam ale tyto programy nesmějí přijímat přímé financování federální vládou. V České republice jsou tyto dobrovolnické programy financovány nepřímo formou dotací.
Celý program většinou funguje na dobrovolnické bázi, kdy se do ulic mezi narkomany vydávají dobrovolníci a nabízí jim bezplatnou výměnu jehel. Některé organizace mají zřízena i pevná výměnná místa. Výměna se zpravidla realizuje "kus za kus", tedy jedna čistá za jednu použitou. Tato "směna" má několik výhod. Jednak se snižuje riziko nákazy mezi narkomany samými. Navíc se tímto postupem zabraňuje povalování pohozených použitých stříkaček a jehel jen tak někde venku – třeba v blízkosti dětských hřišť.
Boj o jehly
Přesné statistiky o snížení počtu hepatitidy C mezi narkomany v důsledku tohoto programu neexistují. Odborníci ale předpokládají, že zabraňuje přenosu hepatitidy C a jiných nákaz až u 40 % narkomanů.
Jakkoliv je tato činnost záslužná, vždy se najde někdo, kdo bude tuto činnost kritizovat. Před časem dokonce proběhla studie, která měla zjistit, zda výměna jehel nepodporuje nárůst počtu nitrožilních uživatelů drog. Pokud by tomu tak bylo, vážně se uvažovalo o zákazu programu. Studie to ale neprokázala, program Výměna jehel může pokračovat a dál zabraňovat šíření nebezpečných nemocí nejen mezi narkomany, ale i mezi normální populaci.
(kam)
Zdroj: medicalnewstoday.com
hcvadvocate.org