Rádi ochutnáváte speciality? Pozor na motolici!
O motolici jsme často slýchávali na hodinách biologie, a to hlavně ve spojitosti s nemocí ovcí. Hostitelem pro nevybíravého a zákeřného parazita se však může stát i člověk. Pokud se na problém nepřijde včas, může být nutné odstranění části jater.
Nákaza motolicí jaterní je chronické parazitární onemocnění postihující játra a žlučovody. Infikovat se můžete konzumací syrového rybího masa, pozřením kontaminované vody nebo potravin touto vodou omytých. Dále lze parazita získat požitím nedostatečně tepelně upravených jater z nakaženého skotu. Jedná se tedy o typickou potravinovou nákazu. V západních zemích je sice málo rozšířena, můžeme si ji však přivézt z dovolené strávené například v Asii.
Skrytý život motolice
Parazitovi se nesmírně daří v drobných žlučovodech tvořících jaterní tkáň. Žije zde klidně 20–30 let a vyvolává chronický zánět. Ten se hojí množstvím jizviček, takže vzniká postupné zvazivovatění neboli fibróza jater. Také působí rozšiřování žlučových vývodů. Onemocnění je zrádné v tom, že postižený člověk zpočátku nemá žádné obtíže, a tudíž nejde k lékaři. Mezi první příznaky nákazy motolicí pak patří zhoršení trávení a nepříjemné pocity v břiše. Při dlouhodobém průběhu se objevuje:
- podvýživa,
- bolesti břicha,
- zvětšení jater,
- nechuť k jídlu,
- zvracení.
Komplikací bývá ztráta funkce jater a rakovina této životně důležité žlázy.
Likvidace není snadná
Při podezření na přítomnost motolice se provádí vyšetření stolice a ultrazvuk jater, který dokáže odhalit zvětšené žlučové cesty. Ohroženi jsou zejména cestovatelé, kteří si na toulkách světem rádi dopřávají nedovařené nebo syrové pokrmy. Tablety, které se k léčbě předepisují, jsou známy pod názvem antihelmintika nebo antiparazitika. Pokud se na nemoc přijde až v pokročilém stadiu, změny vyvolané pobytem parazita v játrech vyvolají nutnost chirurgického zákroku a odstranění zničené tkáně. Čím dříve se stav začne řešit, tím větší je naděje na úplné uzdravení.
(brbr)