Rychle zahojená rána? Jedině za pomoci vlhka
Vlhké hojení za přispění tzv. hydrokoloidního gelu prožívá ve světě boom. Proč je tato metoda tak úspěšná a jak vlastně funguje?
Vlhké prostředí je klíčové pro udržení buněk naživu a jejich správné fungování. Proč by tedy nemohlo pomáhat obnově tkání, napadlo kdysi jednoho britského lékaře. Každá povrchová rána se hojí tzv. reepitelizací, tedy znovu vytvořením povrchové vrstvy kůže z různých buněk.
Vlhké hojení za přispění tzv. hydrokoloidního gelu prožívá ve světě boom. Proč je tato metoda tak úspěšná a jak vlastně funguje?
Vysušování je minulostí
Vlhké prostředí je klíčové pro udržení buněk naživu a jejich správné fungování. Proč by tedy nemohlo pomáhat obnově tkání, napadlo kdysi jednoho britského lékaře. Každá povrchová rána se hojí tzv. reepitelizací, tedy znovu vytvořením povrchové vrstvy kůže z různých buněk. Při testování v praxi se pak opravdu rány ve vlhku hojily dvakrát tak rychle než rány vysušené a se strupem.
Výhod je hodně
Co tedy vlastně vlhký způsob hojení přináší a proč je pro rány vhodnější?
- K udržení vlhkosti slouží dnes moderní hydrokoloidní gely.
- Vlhkost v ráně pomáhá přemisťování kožních buněk z okrajů do středu poranění.
- Na suchu toto není možné, rána se překryje strupem a až posléze buňkami, což déle trvá.
- Vlhkost pomáhá udržet stálou teplotu v ráně.
- Zabraňuje také infekci a opětovnému zanícení.
- Potlačuje nadměrné jizvení.
Gel má více funkcí
Svoji roli hraje také krytí povrchu rány. Mělo by být prodyšné nebo poloprodyšné, nepřilnavé a mělo by zadržovat vlhkost. Toto všechno splňuje gel. Nanáší se nejen na ránu samotnou, ale i na její bezprostřední okolí, pokud tam nedráždí kůži. A na co všechno se gel hodí? Na
- řezné rány,
- popáleniny,
- opary,
- odřeniny,
- bércové vředy,
- puchýře,
- proleženiny,
- jizvy.
Africké počasí jako výzva
Příkladem za všechny je použití gelu v obtížných podmínkách Afriky. Suché a horké klima spolu s chudobou neumožňuje pořádné zahojení různých ran – ty se většinou pouze překryjí obvazem a to je vše. Stávají se pak chronickými, nehojí se a neustále se obnovují. Použití gelu se naopak nadmíru osvědčilo.
Snížil se výskyt zánětů v ráně, bolestivost a vše se rychleji zahojilo. Po dvaceti dnech už bylo vše v pořádku. Nejvíce se vlhké hojení osvědčilo u ran na rukou – pacienti se mohli vrátit rychleji ke své práci, která je většinou manuální a provádí se venku.
(ercp)
Zdroj: http://www.o-wm.com/content/pearls-practice-moist-wound-healing