Silná trojka aneb První pomoc při poranění o infikovanou jehlu
Pokud se člověk zraní, vyčištění rány a její zalepení bývá samozřejmostí. Nad návštěvou odborníka často ale mávneme rukou.
Při poranění o infikovanou jehlu platí tři základní pravidla:
- Ihned po poranění nechce ranku co nejdéle krvácet. Tento proces snižuje riziko nákazy virem hepatitidy C. Ranku nemačkejte.
- Poté ránu vymyjte mýdlovou vodou. Poté ji ošetřete jodisolem, který má protivirový a antiseptický účinek. Ranku zakryjte.
- Vyhledejte lékaře – může to být praktický lékař, hygienická stanice nebo infekční oddělení nemocnice s poliklinikou.
Test ukáže nákazu až za několik týdnů
Lékaře informujte o skutečnosti, že jste se poranili o jehlu ať již náhodně nalezenou, nebo v nemocnici (zdravotnický personál). Vzhledem k inkubační době hepatitidy C, která je 15–160 dní, je zbytečné podstupovat tento test ihned druhý den po předpokládaném nakažení. Test totiž odhalí protilátky proti tomuto viru, které si tělo vytvoří, teprve v horizontu týdnů až měsíců. Proto je lepší testy provádět s časovým odstupem tří až šesti měsíců.
Chraňte si játra
I přesto, že riziko krevního přenosu viru hepatitidy C je přibližně 1:200 000, není radno je podceňovat. Mnoho lidí pak netuší, že právě oni jsou infikováni. Včasná diagnóza a začátek léčby přitom mohou předejít vážnému poškození jater.
Virovou hepatitidou typu C se lze nakazit:
- pohlavním stykem s již infikovanou osobou,
- tetováním nebo poraněním nesterilizovaným nástrojem, který byl použit nakaženou osobu,
- poraněním o náhodnou injekční jehlu, která byla použita nakaženou osobou,
- holicí břitvou či zubním kartáčkem nakažené osoby,
- přenosem z matky na plod.
(lix)