Silné třesení může mít u miminek závažné následky
Někdy je velmi těžké zjistit, proč miminko pláče, a tak bývá i velmi obtížné jej utišit. Rodiče zkoušejí doslova všechno možné. Pomoci může monotónní zvuk, pobrukování nebo třeba vysavač, pevné zavinutí dítěte či například pohupování. V žádném případě by ovšem rodiče neměli s kojencem silně třást. Podle dětských lékařů tím mohou velmi snadno způsobit závažné zhmoždění mozku s trvalými následky.
Silné třesení může způsobit závažné poranění mozku
Lékaři pediatrického oddělení Nemocnice na Bulovce před několika lety přijali rodinu s miminkem, které se potýkalo s křečemi nejasného původu. Pomocí CT vyšetření odhalili, že dítě mělo velké krvácení do mozku a bylo nutné jej operovat. 20letý otec dítěte se posléze přiznal, že s potomkem hrubě třásl. Dítě totiž plakalo a nebylo k utišení.
O tzv. syndromu třeseného dítěte hovoří odborníci v případech závažného poranění mozku, které vzniká právě vlivem agresivního třesení kojencem, kterého dospělý pevně drží za trup nebo za ruce. Největší riziko vyvolává to, jak se hlava miminka prudce pohybuje. Krční svaly dítěte jsou totiž zatím příliš slabé a nedokážou tlumit tlak na hlavu, která je u dětí v porovnání s tělem velká. Křehká mozková tkáň v důsledku toho naráží zevnitř do lebeční kosti a velmi snadno dojde k závažnému poranění mozku. Vůbec nejhorší poranění vznikají v případech, kdy třesení končí nárazem, například pokud rodič nebo jiný pečovatel vhodí dítě do postýlky.
Silné třesení může vést až trvalému poškození zdravého vývoje a duševních schopností miminka. Tyto děti se potýkají s mentální retardací různého stupně, s epileptickými záchvaty, slepotou, ztrátou sluchu či třeba s ochrnutím. V některých případech může silné třesení vést i k úmrtí.
Syndrom třeseného dítěte – zhruba desítky případů ročně
Problémem je fakt, že lékaři u dítěte odhalí příčinu obtíží jen těžko, rodiče totiž nevhodné chování, které je dnes již vnímané jako týrání dítěte, zpravidla tají. Podle primáře Pediatrického oddělení Nemocnice Na Bulovce MUDr. Ivana Peychla rodinná situace dítěte napoví jen občas, například jako v popsaném případě, kdy naštěstí dítě vyvázlo bez trvalých následků. 20letý otec dítěte byl totiž verbálně agresivní a evidentně věkem i osobností nezralý. Matka byla sice klidná a šikovná, ale dokonce ještě mladší, 17letá. Jenže jak uvedl MUDr. Peychl, hrubé zacházení s miminkem není výjimkou ani v rodinách vzdělaných rodičů, u kterých by jej nikdo nepředpokládal.
Přesné statistiky případů v České republice neexistují. Podle odhadů jde o desítky miminek ročně. Pro představu je možné vzít data ze Skotska, které eviduje zhruba 25 případů na 100 000 dětí ročně.
Jak miminko bezpečně utišit?
Pokud vaše dítě pláče bez zjevné příčiny, odborníci z Pediatrického oddělení Nemocnice na Bulovce doporučují několik způsobů, jak jej bezpečně utišit:
- Zkuste monotónní zvuk, pobrukování, tichý zpět, zapnutý vysavač nebo fén.
- Poloha „na tygříka“ uleví dětem od bolestí bříška.
- Pocit bezpečí dodá pevné zavinutí dítěte do deky nebo usazení do autosedačky.
- Svůj malíček vsuňte dítěti do úst (bříškem k patru) a nechte jej sát.
- Jemně s dítětem pohupujte nebo zlehka potřásejte na kolenou.
- Zjistěte, jestli dítě nebolí nateklé dásně nebo rostoucí zoubky, případně ho rozptylte hračkou.
- Přiložte si dítě na hrudník, pomalu zhluboka dýchejte a miminko hlaďte.
Optimální by podle odborníků bylo, aby rodiče dostali poučení, jak plačící dítě uklidnit, už v porodnici anebo při první návštěvě u praktického dětského lékaře.
(lek)
Tisková konference Nemocnice Na Bulovce (tiskové materiály), 8. 10. 2019.